מס' צפיות - 336
דירוג ממוצע -
סמול שמאל
במדינת ישראל של המאה ה-21, כל שמאלן שמדבר שטויות מהווה לגיטימציה לפסילת השמאל כולו.
מאת: אוריה בר-מאיר 24/03/09 (15:35)

בקרב פרשני וטוקבקיסטי הימין יש תופעה מעניינת: הם שומעים או רואים איזשהו איש שמאל מדבר שטויות וישר פונים לכתוב כתבה על כמה שהשמאל כולו רקוב מהשורש. כמובן, לא כל אנשי הימין הם כאלו ואני מניח שרובם מבינים שאינדוקציה זו דרך גרועה למדיי להסקת מסקנות.

 

הרי כמה דוגמאות:

 

לאחר שזהבה גלאון לא נכנסה לכנסת, תומכים רבים של מרצ קראו להתפטרותו של חיים ג'ומס אורון על מנת שגלאון תיכנס. יש לציין שאני אישית בעד התפטרותו של ג'ומס, לא בגלל גלאון, אלא בעיקר כי הגיע הזמן שהוא יילך הביתה. בכל מקרה, איך שקרה הדבר התפרסמה בוואלה!דעות כתבה על כך שהשמאל הוא בכייני, לא מכבד את תוצאות הבחירות ועוד אלף ואחד דברים. בגלל חבורה של אידיוטים שרוצים שגלאון תיכנס, כל השמאל מועמד למשפט.

 

דב חנין אמר טרם הבחירות שהוא מתנגד למשאל עם בקשר לנסיגה מרמת הגולן. אני מניח שאין טעם לומר מה הוא היה מצביע במידה והיה משאל עם. חנין אמנם לא טיפש, בטח שלא אידיוט, אבל במקרה הזה שכח לדאוג שלא יוציאו את דבריו מהקשרם. בתוך זמן קצר עלתה לאוויר כתבה בבלוג כלשהו על כך שהשמאל דוגל בדמוקרטיה רק כשנוח לו.

 

יורם קניוק תקף בטור דעה ב-ynet את נתניהו (וגם את ברק). טוקבקיסט האשים בתיקפה משולחת רסן את כל "השמאל הפונדלמניסטי".

 

במלחמת לבנון השנייה, בגלל אנשי השמאל שתמכו במלחמה הואשם כל השמאל בצביעות. נו יופי.

 

אין טעם לציין שהשמאל מורכב מאנשים רבים ומגישות רבות, בדיוק כמו הימין. למרות זאת, אני חייב לומר שמעולם לא ראיתי פובליציסט שנמנה על השמאל תוקף כך את הימין על סמך התנהגות של מספר אנשים מהפלג.

 

דב חנין ויורם קניוק אחראיים לדבריהם הם ולא מייצגים את דרכי החשיבה של השמאל כולו. אנשי השמאל שתמכו במלחמה נמנים על פלג השמאל-מרכז/מרכז-שמאל, ומי שקרא להתפטרותו של ג'ומס נמנים על הפלג שנקרא מטומטמי-השמאל, ואפילו לא מייצגים את כלל מצביעי מרצ.

 

הגיע הזמן שבמדינת ישראל יפסיקו ההתגששויות הללו בין השמאל לימין, ובמידה ואכן יש לימין או לשמאל לומר דבר מה על מעשיהם של אנשים מהצד השני, שיבקר את אותם אנשים עצמם ולא את כל קבוצת השמאל/ימין. כי בדיוק כמו שלא כל הימין קיצוני, קפיטליסטי, גזעני או פשיסטי, כך גם לא כל השמאל בכייני, צבוע, חסר חוליות או הולך עיוור אחרי החמאס. אנשים מייצגים קודם כל את עצמם, ורק בסופו של דבר את הקבוצה אליה משתייכים.

 

ותחשבו על זה.

הכותב הוא עורך מגזין במה בדימוס.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר