מס' צפיות - 390
דירוג ממוצע -
הצד הנחמד
אוריה בר-מאיר עם חמשת האירועים (והכתבות) שעשו לו את 2008
מאת: אוריה בר-מאיר 27/12/08 (00:49)

שנת 2008. אין ספק שהיית שנה לא קלה. מלחמה בגיאורגיה, "רגיעה" בעזה, פריימריזים ממוחשבים עם תקלות, רעידות אדמה, צונאמי. שנה לא קלה, בהחלט.

 

אבל אני לא כאן בכדי לדון באלה. אני כאן כדי לדון דווקא באירועים הטובים שקרו השנה. אז הרי חמשת האירועים, בחמישה תחומים שונים, שעשו לי את שנת 2008 (ובאותו הזמן להיזכר גם בכמה כתבות שלי שעשו לי את 2008):

 

  1. בתחום הפוליטי: דליה איציק מנסה לבטל את יום השבתון בימי בחירות: דליה איציק הבינה את גודל הבעיה של שבתון ביום בחירות (כמיליארד וחצי שקלים חדשים) ופתחה ביוזמה מבורכת לביטול יום השבתון. כרגע עוד לא יצא מזה הרבה, אבל העניין בתהליכים. אמנם לעניין קמו מתנגדים רבים, ואפילו אתר "עצומה" נאלץ לסבול בתוכו יוזמה של כמה תלמידי תיכון שהתעצבנו מזה שלוקחים להם יום חופש. אין ספק שכשפוליטיקאי, בעיקר כשאתה ממתנגדיו, עושה משהו שמתאים להשקפותיך, זה עושה טוב. אין ספק שכשרואים גם פוליטיקאים שחושבים על דרכים לחסוך כסף למדינה בדרכים הגיוניות, זה עושה טוב. כששניהם קורים בו זמנית, זה עושה טוב מאוד.
  2. בתחום הספורט: אולימפיאדת בייג'ינג: נכון, אמנם מדובר במדינה רודנית ודיי פשיסטית, שמפרה זכויות אדם על ימין ועל שמאל, ורק הודות לעובדה שהיא מחזיקה את כלכלת העולם בביצים היא חומקת מעונש, אבל האולימפיאדה הייתה משהו שבהחלט עשה לי טוב. 25 שיאי עולם בשחייה, 5 באתלטיקה ועוד כהנה וכהנה שיאי עולם. מעבר לכך קיבלנו את האיש המהיר ביותר בכל הזמנים, יוסיין בולט, ששבר שיא עולם בריצת מאה מטרים (ובכך נחשב לאיש המהיר ביותר), ומייקל פלפס שזכה בשמונה מדליות זהב ובכך שבר את שיאו של מארק ספיץ היהודי וגם הפך לספורטאי המעוטר ביותר בכל הזמנים. כמובן שלא נשכח את שחר צוברי שזכה לנו במדליית ארד, והזכיר לכולם שבכל מה שקשור לגלשני רוח, ישראל נמצאת חזק על המפה (3 מתוך 7 הן בתחום גלשני רוח). בהחלט עושה נחת.
  3. בתחום המדיני בטחוני: הריאיון של אהוד אולמרט ל"ידיעות אחרונות" בראש השנה. אני אמנם לא טרחתי לקרוא את כל הריאיון אלא רק את הכותרות והציטוטים המודגשים שבחרו בהם עורכי העיתון, אך את עיקרי הדברים הבנתי: אולמרט התפכח והבין שצריך לצאת מהשטחים הכבושים. עזבו את ענייני ארץ ישראל השלמה או לא, שמאל וימין וכל שאר השטויות. אני מדבר על זה שהתנחלויות זה לא חוקי, וגם אם הממשלה בנתה את זה, זה לא הופך את זה לחוקי. מדינת ישראל חתומה על אמנת ז'נבה, שלפיה אסור לבנות בשטחים כבושים ושמדובר בפשע מלחמה. הרעיון של לעבור על החוק הבינלאומי מול הפרצוף של האו"ם ועוד לדרוש ממנו תמיכה בינלאומית, נראה לי הזוי. כך שאולמרט, מנהיג יוצא שאמר את מה שאמר, בהחלט עשה לי טוב. כמובן שהיה יותר טוב אם מישהו היה טורח להקשיב לו באותם ימים.
  4. בתחום התרבות: ההצגה "הכלב היהודי". מדובר בהצגה חכמה, פשוטה, נקייה, כיפית וכו'. ההצגה הזאת עשתה לי טוב, ואין ספק שגם ב-2009 אלך לעשות לעצמי טוב ואלך לראות אותה שוב.
  5. בתחום החברתי: המפלגה הדמוקרטית בארצות הברית. המפלגה הציעה את שתי פריצות דרך בעניין השוויון החברתי: או מועמדת (הילארי קלינטון) או מועמד אפרו-אמריקאי (ברק אובאמה). כ-220 שנים שארצות הברית עצמאית, ועד כה לא היה לה לא נשיא שחור ולא נשיאה (לעומת זאת ישראל כבר אחרי 26 שנה הייתה עם ראש ממשלה אשה. על ביצועיה של הגברת מאיר, נדון בפעם אחרת). 43 נשיאים בלי אחד מהם. אין ספק שהשוביניזם והגזענות עוד נמצאים בדמם של אזרחי מנהיגת העולם החופשי (ואל דאגה, גם אצל כל השאר). העובדה שהמפלגה העמידה את האפשרות לפריצת דרך באחד המישורים, בהחלט עשתה לי את היום, וגם את השנה. כמובן שגם בחירתו של ברק אובאמה לנשיאות עשתה לי טוב, ולמרות שבחירתו לא אומרת באופן ודאי על מוכנתו של העם האמריקני לבחור בנשיא אפרו-אמריקאי, אין ספק שיש פה פריצת דרך משמעותית.

אלו האירועים שעשו לי את שנת 2008, אז כמו שאומרים:

 

תחל שנה וברכותיה, תכלה שנה וקללותיה.

הכותב הוא עורך מגזין במה בדימוס.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר