מס' צפיות - 399
דירוג ממוצע -
לבן בלי כוח
הפתק הלבן הוא מחאה שקטה. כל כך שקטה שאף אחד לא מרגיש בה.
מאת: אוריה בר-מאיר 23/12/08 (13:53)

מישהו יודע למה המציאו את הפתק הלבן? אני אגיד לכם: כדי שאם יבוא מטומטם כמו מאיר שטרית שיחשוב על רעיון גאוני כמו "לקנוס את מי שלא מצביע" , ואיזשהו מצביע יעדיף פשוט להתאבד מאשר לתת את הקול שלו למישהי מהמפלגות, יהיה לו פתרון. בינינו, איך שהדברים נראים, היה אפשר לחסוך את הרעיון של הפתק הלבן, ופשוט לפסול לעצמנו את ההצבעה ע"י פתקים כפולים או פתקים שונים.

 

הפתק הלבן נועד להיות "מחאה על איכות השלטון". בפעם האחרונה שבדקתי אפילו לא טורחים לעדכן את הציבור כמה מחו על איכות השלטון, וגם אם היו טורחים לדווח, את מי זה קיבינימט מעניין? הרי מבחינת המפלגות זה לא מעניין כמה שמו את הפתק הפסול מראש, מפני שהוא אפילו לא מהווה משקל כלשהו בבחירות. שמים את כל הפתקים הלבנים בפח ואז ניגשים לספור כמה מנדטים יש לכל מפלגה.

 

הפתק הלבן הוא מחאה כה שקטה, שאם לא נגרום לאחוזים נכבדים מהמצביעים למחות באמצעותו, קול המחאה לא יישמע לעולם.

 

אם הגאון מאיר שטרית היה טורח שנייה לחשוב למה אחוזי ההצבעה כה נמוכים שהוא צריך להציע הצעות תמוהות כמו לקנוס את מי שלא יצביע, הוא היה מבין שבין השאר מדובר בזה שהעם כבר התייאש מזמן מההיצע שעומד לרשותו, ושאין לו למה ללכת ולבזבז את הזמן על פתק פסול מראש. עדיף כבר לקחת את הילדים לים, לא?

 

הרשו לי להציע הצעה מעט מהפכנית: לתת כוח לפתק הלבן. ליצור מעין "מפלגה לבנה" או "מפלגה ריקה" שכוחה הוא עד מספר מנדטים מסויים (בין חמישה לעשרה). גם המפלגה הזאת תצטרך לעמוד באחוז החסימה כמו שאר המפלגות, וברגע שתעבור אותו גם היא תקבל מושבים בכנסת. בקיצור, אני מדבר על כך שאם שני אחוזים ומעלה מהמצביעים שמו פתק לבן, מושבים באותו יחס יישארו מיותמים, וכדי לא לרוקן את הכנסת לגמרי, אחרי מספר מנדטים מסויים לא יוסיפו עוד כיסאות ריקים.

 

התוצאה: במפלגות השונות יבינו שהאנשים שלא מרוצים מהן ולא מאף מפלגה אחרת הם לא "זניחים חסרי השפעה", אלא כאלו שיכולים להשאיר מספר כיסאות בכנסת מיותמים, שהמפלגה הייתה יכולה לעשות בהם שימוש. עקב כך המפלגות יזדקקו למצביעי הפתק הלבן אפילו יותר, כי אם קודם היה מדובר אך ורק בעוד איזה מנדט או שניים, כעת מדובר בלא לאבד כיסאות יקרים. אולי כך המחאה השקטה על איכות השלטון תקבל סוף-סוף איזשהו קול.

 

ולמי שפוחד מהתוצאה של כנסת ריקה: ברגע שהכנסת תהיה מלאה, נוכל לדון גם בהשלכות של הכוח לפתק הלבן על זה.

הכותב הוא עורך מגזין במה בדימוס.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר