מס' צפיות - 479
דירוג ממוצע -
משברים, משברים
אוריה בר-מאיר חושש שהמשבר הכלכלי יהווה סיבה להנהגה לא להשקיע בפתרון למשבר הסביבתי.
מאת: אוריה בר-מאיר 20/12/08 (18:57)

אני בטוח ששמתם לב לעובדה שלחיות באורח חיים אקולוגי יכול להיות יקר:

מכונית הידראולית? יקר.

דלק ידידותי לסביבה? יקר.

נייר ממוחזר? יקר.

תחבורה ציבורית? אין מספיק, וכמו שאומרים: זמן זה כסף. כלומר - יקר.

אוכל לא מעובד? יותר יקר ממעובד.

 

בקיצור, אם נסתכל על זה, הדברים היחידים שיכולים איכשהו להיות נוחים לכיס זה מחזור בקבוקים (פקדון) ולמכור פסולת מאלומיניום לסוחרים שונים בסכום זעום.

 

מה לא ביקשו מהממשלות לעשות? להוריד את המסים על מכוניות הידראוליות ודלק ידידותי לסביבה על מנת להוזיל את המחיר, להפוך את השימוש בתחבורה ציבורית למשתלמת יותר, להגביר את השימוש בנייר ממוחזר בכל מה שניתן וכו' וכו' וכו'. כמובן שאין טעם להסביר שלפחות בישראל הדברים האלו נעשו בערך כמו שנעשה מיגון על עוטף עזה.

 

ועכשיו, הללויה, יש לממשלת ישראל בפרט ולממשלות העולם בכלל את התירוץ המושלם להמשיך ולשבת בחוסר מעש: המשבר הכלכלי. להוריד מסים על מכוניות הידראוליות? לא, יש משבר כלכלי, אנחנו צריכים את הכסף. להשקיע עוד בתחבורה ציבורית כדי שתהיה יותר משתלמת? לא, יש משבר כלכלי, מאיפה יהיה לנו כסף? לנקוט בצעדים שיוזילו את כל הדברים שעוזרים לסביבה? לא, יש משבר כלכלי, ועל חשבון מי זה יהיה?

 

בקיצור, אם עד עכשיו הממשלה הייתה צריכה להתקפל ולהבטיח לעשות משהו בנידון בכל פעם שהופנתה כלפיה ביקורת על חוסר מעש, עכשיו נגמר עידן ההתקפלות ובא עידן המשבר הכלכלי, המיתון ועוד שאר התירוצים האולטימטיביים בלחסוך מכספי הממשלה ולא לנקוט אצבע למען עתיד כדור הארץ.

 

אז לי יש הודעה: אותי לא מעניין המשבר הכלכלי. ממשלות רבות החליטו לעזור לתעשיית הרכב על מנת לעזור בעניין המשבר הכלכלי (מה שאגב, בסופו של דבר גורם להחרפת המשבר הסביבתי). אם אפשר להשקיע בזה בשביל לעזור במשבר, בטוח קיים משהו שהשקעה בו יכולה הן לתרום בפתרון המשבר הכלכלי והן בפתרון המשבר הסביבתי. אני אישית לא יודע מה זה אותו דבר, אבל לא ייתכן שאין תעשייה בעולם שמכילה את שניהם.

 

ובקיצור, משבר אחד אינו סיבה להפסיק לנסות לפתור משבר אחר.

הכותב הוא עורך מגזין במה בדימוס.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר