מס' צפיות - 1137
דירוג ממוצע -
יש לו ברק
אוריה בר-מאיר על נשיא ארצות הברית האפרו-אמריקאי הראשון בהיסטוריה. כתבה שלישית ואחרונה בסדרה.
מאת: אוריה בר-מאיר 20/12/08 (12:12)

בכתבות הקודמות בסדרה, "כה אמר אייב" ו"כולם אוהבים את טרומן", סיפרתי על המעגל שכולם טוענים שארצות הברית סגרה: בתחילה היא רוצחת את אברהם לינקולן על כך שרצה לשחרר את העם האפרו-אמריקאי מעבדות, כשמונים שנה לאחר מכן, בתקופתו של הארי טרומן, מתחיל מהלך שכופה על האומה האמריקאית את השוויון ללבנים ולאפרו-אמריקאים, וכיום, ב-2008, האומה האמריקאית בוחרת מרצונה נשיא אפרו-אמריקאי: ברק אובאמה.

 

בכתבות הקודמות בסדרה עסקתי בלינקולן וטרומן, ובכתבה זו, השלישית והאחרונה בסדרה, אעסוק בחלק השלישי והסוגר של המעגל, ברק אובאמה.

 

ברק חוסיין אובאמה הבן

Barack Hussein Obama Jr

תאריך לידה: 4.8.1961

מפלגה: דמוקרטית

תחילה כהונה: במידה והכל יילך כשורה ב-20.1.2009

סיום כהונה: במידה ולא ייבחר שוב והכל יילך כשורה, ב-20.1.2013

אירועים מרכזיים במהלך הכהונה: כהונתו טרם החלה, אך ניתן לציין את היותו נשיא אפרו-אמריקאי ראשון, הנשיא הראשון שאינו מהיבשת, הנשיא הצעיר ביותר אחרי ג'ון קנדי ואת כך שיצטרך להתמודד עם המשבר הכלכלי שנוצר בסוף הכהונה של ג'ורג' ווקר בוש.

 

אז מה ידוע לנו על איש ה"יס, ווי קן"? שהוא נולד בהוואי, שאביו, ברק חוסיין אובאמה האב, היה מוסלמי מקניה, ואמו, אן דנהאם, הייתה אשה לבנה מקנזס.

 

כמובן שהביוגרפיה שלו עוד ארוכה ומעניינת, אך אני מעוניין לגעת בעניין הזה: אובאמה, כמו שכולם יודעים, הוא לא אפרו-אמריקאי לגמרי, אלא רק חצי. אפשר לומר שהוא, אם נשתמש בשפה היומיומית, "מוקה". הוא לא כמו האפרו-אמריקאיים שעוד רואים עליהם את הקיפוח או שאריותיו, כמו מרטין לותר קינג או מושל ניו-יורק דייוויד פטרסון (שאגב, הוא גם עיוור). לאור זאת, האם אפשר לומר שארצות הברית באמת סגרה מעגל?

 

שאלה קשה: כלומר, מחד פעם ראשונה שארצות הברית בוחרת לה נשיא שהוא לא לבן, מאידך, כמה אפשר להגיד על אובאמה שהוא אפרו-אמריקאי (ואין לי שום כוונה להתייחס לחידוד שאביו אפריקאי ואמו אמריקאית ולכן הוא-הוא האפרו-אמריקאי האולטימטיבי)?

 

הרי ברור כי אם פטרסון היה נבחר, הדבר היה מוחלט: ארצות הברית מפותחת מספיק בשביל לבחור נשיא אפרו-אמריקאי. אבל כשזה אובאמה נשאלת השאלה אם ארצות הברית באמת מפותחת דיה, או שהיא עדיין צריכה איזשהו לבן בתמונה, לפחות בתור איזשהו הורה.

 

אם תשאלו אותי, למרות שאובאמה פרץ פה איזשהו מחסום ענקי, העובדה שהוא לא שחור לגמרי, ולא דוגמא מייצגת לקיפוח האפרו-אמריקאים (שלצערנו עדיין נמשך), הופכת את ה"מעגל" המדובר ללא באמת סגור. אמנם בהחלט ברק אובאמה הניח את אבן הפינה בעניין, אך הוא לא זה שהניח את האבן האחרונה בדרך לסגירת המעגל.

 

לכן, אם תשאלו אותי, למרות שאובאמה לוקח חלק חשוב באותו מעגל, בדיוק כמו לינקולן או טרומן, עדיין מוקדם מדיי לציין את סגירת המעגל של ארצות הברית. מדינות בארצות הברית כבר סגרו מעגל (כדוגמת מדינת ניו-יורק), אבל הפדראל, ארצות הברית, אצלה אי אפשר לדעת: ייתכן שהיא סגרה את המעגל, אבל לא ניתן לדעת זאת בוודאות, עקב כך שאובאמה הוא לא האפרו-אמריקאי הטיפוסי.

 

כעת, כל מה שנותר זה לאחל לאובאמה שיצליח בתפקידו, ושהצלחתו תגרום לארצות הברית לבחור בנשיא האפרו-אמריקאי הבא, שיהווה את סגירת המעגל הסופית.

הכותב הוא עורך מגזין במה בדימוס.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
הטיפוסי
טלי שאוברג שפרן 18.09.09 (12:09)