מס' צפיות - 1296
דירוג ממוצע -
כה אמר אייב
אוריה בר-מאיר חיטט מעט בנבכי ההיסטוריה ומצא פרט מפתיע על הנשיא שנרצח בגלל שרצה לשחרר את בני העם האפריקני. כתבה ראשונה בסדרה.
מאת: אוריה בר-מאיר 27/11/08 (23:35)

לאחרונה, מאז נצחונו המוחץ של ברק אובאמה לנשיאות ארצות הברית, אני שומע מאנשים רבים שעכשיו "אמריקה סגרה מעגל": בהתחלה נשיא (אברהם לינקולן) נרצח בגלל שרצה להעניק שוויון זכויות ללבנים ולשחורים, שמונים ושתיים שנה אחר כך (בימיו של הארי טרומן) שוויון הזכויות ללבנים ולשחורים נכפה על האומה האמריקנית, ועוד ששים ואחת שנים אחר-כך, אמריקה הולכת ובוחרת מרצונה נשיא שחור: ברק אובאמה.

 

בגלל כל האמירות האלו, שכמעט כבר הפכו לקלישאה, החלטתי לעשות סדרה בת שלוש כתבות, שכל אחת מהן תעסוק בנשיא אחר שלקח חלק מרכזי במעגל: לינקולן, טרומן ואובאמה.

 

בכתבה הנוכחית אעסוק בחלק הראשון במעגל: אברהם לינקולן.

 

אברהם לינקולן

Abraham Lincoln

תאריך לידה: 12.2.1809

תאריך פטירה: 15.4.1865

מפלגה: רפובליקנית

תחילת כהונה: 4.3.1861

סיום כהונה: 15.4.1865

אירועים מרכזיים במהלך הכהונה: הנשיא הרפובליקני הראשון, מלחמת האזרחים האמריקאית, ביטול העבדות בארצות הברית (התיקון ה-13 לחוקה), התנקשות בחייו.

 

כמו שכתבתי קודם, מרבית האנשים טוענים שסגירת המעגל היא כזאת: ב-1865 נרצח לינקולן בידי ג'ון וילקס בות' רק בשל תמיכתו של לינקולן בשוויון זכויות ללבנים ולשחורים, אחר כך, ב-1947 השוויון הזה אכן מושג בימיו של טרומן בכפייה על האומה האמריקנית, וב-2008 אותה אומה הולכת מרצונה לבחור בנשיא שחור בשם ברק אובאמה.

 

עקרונית הדברים נכונים, חוץ מדבר אחד: לינקולן תמך בביטול העבדות, אך לא בשוויון זכויות. למעשה, לינקולן ראה עליונות גזעית של האנשים הלבנים על השחורים. אמנם לינקולן היה ליברלי ביחס לתקופתו (ולפיכך אפשר להגדירו כליברליסט, מפני שהגדרות כגון אלו נעשות על פי רוח התקופה), אבל ספק רב אם תנועת האמנסיפציה הייתה ששה לקבל אותו לשורותיה, וספק גדול יותר אם הוא היה רוצה להצטרף לשורותיה.

 

לא מאמינים? הרי ציטוט שלו שנאמר בשנת 1858 (עוד לפני הפיכתו לנשיא. יש לזכור שהדיבורים על ביטול העבדות התחילו עוד לפניו, ומדינות הדרום חשוו מאוד מנשיא כמו לינקולן) למדינאי סטיבן א. דאגלאס:

 

"אומר איפוא כי אינני, ומעולם לא הייתי, בעד יצירת שוויון חברתי ופוליטי כלשהו בין הגזע הלבן לגזע השחור; כי אינני תומך, ומעולם גם לא תמכתי, בהפיכת הכושים לבעלי זכות הצבעה או לשופטים מושבעים, בהכשרתם למילוי תפקידים ציבוריים ובנישואים בינם ובין אנשים לבנים; ואומר זאת עוד, כי יש הבדל גופני ושכלי בין הגזעים [השחור והלבן] שאני מאמין כי לנצח לא יאפשר לשניהם לחיות בתנאים של שוויון [חברתי ופוליטי]. ומאחר שהם אכן לא יכולים לחיות ככה, כל עוד הם ממשיכים להימצא זה בחברת זה חייבת להיות הבדלה בין העמדה העליונה לזו הנחותה, ואני, לא פחות מכל אדם אחר, תומך בעל שהעמדה העליונה תהיה שמורה לגזע הלבן."

 

אני מניח שחלקכם קצת מופתע מהציטוט הזה (יש לציין שהציטוט הזה, מפאת זכויות יוצרים על התרגום, הוא שכתוב של תרגום הציטוט הנ"ל מאת עדי מרקוזה-הס לספר "יש אלוהים?" מאת ריצ'רד דוקינס. כמו כן יש לציין שלמרות השכתוב, הציטוט נותר מדוייק). גם אני הייתי מופתע בהתחלה, וקצת התקשיתי להאמין שמדובר באותו אחד שאמר את המשפט "מעולם לא פגשתי אדם שהיה רוצה להיות עבד". אבל בסופו של דבר צריך להשלים עם העובדה שאותו אדם אמר את שני הדברים הללו.

 

למרות זאת, הדברים האלו לא שוברים את ה"מעגל" שכולם כל כך אוהבים להגיד שארצות הברית סגרה: לינקולן אמנם לא האמין בשוויון, אך הוא כן האמין בחירות לכולם, ועל רקע זה, בין השאר, נרצח. למעשה, העובדה הזאת רק מחזקת את נכונות המטאפורה: לא מדובר במעגל שסגר רק העם האמריקני, אלא גם המערכת השלטונית, שנדרשו לה למעלה משמונים שנה, עד הארי טרומן (עם כי גם נעשו דברים שקידמו את השוויון גם בימיו של רוזוולט ואפילו לפניו) על מנת שהיא תתפכח ותבין את הצורך הזה שבשוויון הזכויות, וכמובן שלאחר מכן היא סגרה את המעגל בכך שצירפה לשורותיה נשיא אפרו-אמריקני.

 

אז האם אייב הזקן מתהפך בקברו כעת?

 

שאר הכתבות הכתבות בסדרה:

יש לו ברק

כולם אוהבים את טרומן

הכותב הוא עורך מגזין במה בדימוס.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 2 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
בגלל זה צריך ללמוד הסטוריה
טל 20.01.09 (23:11)
2.
תגובה לטל
אוריה בר-מאיר 23.01.09 (20:34)