מס' צפיות - 644
דירוג ממוצע -
טו מאץ' טראש
לאוריה בר-מאיר נמאס מכל תוכניות הריאליטי שצצות פה.
מאת: אוריה בר-מאיר 01/11/08 (01:30)

לפני שאתחיל אומר: אני לא צופה בתוכניות הריאליטי. לא צופה ב"האח הגדול", "מפרץ האהבה", "היפה והחנון", "הפוליגרף", וגם לא בתוכניות ריאליטי מהזרם השני: "כוכב נולד לרקוד", "גריז", "רוקדים עם כוכבים" (האמת היא שבהתחלה צפיתי אבל לא עוד) וכו'.

 

אבל לא צריך להיות גאון כדי להבין רק מהפרסומות, קטעי החדשות והעיתונים שבסך הכל מדובר באותו דבר: או מציצנות לשמה או איזשהי תחרות שלרוב מהווה דרך מקוצרת לתהילה תוך שילוב של קהל אינפנטילי למדיי.

 

אני חייב להודות שבאמת נמאס לי. אני לא יודע מי שם לב, אבל כרגע יש לנו שלוש תוכניות ריאליטי שמשודרות במקביל: "האח הגדול" (קשת), "מפרץ האהבה" (רשת) ו"היפה והחנון" (ערוץ 10), ובנוסף, לפי מה שמוסר האינטרנט, גם הפוליגרף משודר, כך שבעצם יכול להיות שיש ארבע תוכניות. אבל עם הפוליגרף או בלעדיו, משתמע מהנתונים שגם ערוץ 10 וגם שתי הזכייניות של ערוץ 2, כל אחת בזמני השידור שלה, מעניקות לנו כשעה עד שעה וחצי של חוסר תוכן, אינטליגנציה, רמה או כל דבר אחר. או במילה אחת: איכס! וכמובן שלא נזכיר את "כוכב נולד 6" ואת "רוקדים עם כוכבים" שהיטיבו עם זמן הטלוויזיה שלי ועפו לי מהמסך סופסוף.

 

הייתי רוצה להפנות אתכם לתוכנית הסאטירה שרשת השיקה לא מזמן, "שבוע סוף", לאחד המערכונים החדים ביותר והישירים ביותר שנעשו על התעשייה הזאת: אנחנו רואים מפיק שמודיע לנו על סדרה חדשה, כשהציטוט המקדים לחשיפת התוכנית הוא: "הפקנו תוכנית שהקהל באמת ירצה לראות. בלי הקשקוש הזה שנקרא עלילה, או איך שלא קוראים לזה... תוכן."

 

ואז נחשפת התוכנית החדשה: "ציצי ותחת", קבוצה שבה אנחנו זוכים לצילומי חזה ועכוז בלבד, בלי הצורך הזה באישיות. נטו מה שמעניין את הקהל, לא?

 

עם כל הכבוד, נראה לי שמגיע לי ולשאר עם ישראל טוב יותר. מצחיקות אתכם היציאות של הבובליל הזה (שמעתי עליו בעל כורחי, מודה)? כיף לכם להסתכל על התחת והחזה של מרינה? כיף לכם לראות איך אנשים מביכים את עצמם ב"הפוליגרף"? לגיטימי, אבל בזמן האחרון כל הדברים האלו באים במינון גבוה מדיי. בינינו, הגמר הקרב של "היפה והחנון", בסך הכל אומר "התכוננו לריאליטי הבא שנכניס לכם במקום".

 

אני שמתי לב שכל ערב מחדש אחרי החדשות כבר אין לי ממש סיבה לפתוח את הטלוויזיה, ובזמן האחרון לא הופקו סדרות עלילה חדשות מלבד "האמת העירומה", וגם זה עושה רושם של משהו מלודרמטי מדיי במקום סדרת משטרה מעניינת כמו "CSI" (אבל זה כבר למאמר אחר). הייתי רוצה שיפיקו איזה סיטקום חדש, או איזו סדרת מתח/אקשן, סדרות תעודה ושיפיקו קצת פחות טראש. ותגידו מה שתגידו, כל הריאליטי (כולל "לרדת בגדול" למרות המטרה הנעלה יחסית של התוכנית) זה טראש.

 

לו הייתי חבר ברשות השנייה (וזאת פנייה ישירה אליכם), הייתי כבר מזמן מזהיר את הערוצים מפני קנסות על עודף בריאליטי ומיעוט בסדרות איכות. החוצפה של ערוץ 10 לבקש מהרשות השנייה להגדיר את "לרדת בגדול" כסדרת תעודה זו חוצפה שאין שנייה לה. לא ידעתי בשביל מי להיעלב יותר כששמעתי על הניסיון הזה: בשביל הרשות השנייה שמזלזלים באינטליגנציה של היושבים בה, או בז'אנר הדוקומנטרי שמנסים להוריד את רמתו שאולה.

 

מלבד הורדת הרמה של הטלוויזיה, אני מדבר פה על הורדת הרמה שלנו: מה יקרה כשנחליט שאנחנו מעדיפים לראות חבורה של אנשים בלי הרבה חיים או בושה תקועים באיזה בית כשהם מוציאים את הג'ורה שלהם אחד על השני, מאשר לראות סרט איכותי שמשודר בדיוק בערוץ המתחרה?

 

איך אומרים? את זה צריך לעצור כשזה עוד קטן. לרוע המזל, קטן זה כבר לא.

הכותב הוא עורך מגזין במה בדימוס.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 3 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
מגיע לנו
zvidoc 01.11.08 (10:27)
2.
כמו כל צומח גם החי נמשך לזבל
בעז ל. 03.11.08 (13:15)
3.
עצה קטנה לאוריה
יוני 05.11.08 (20:48)