מס' צפיות - 530
דירוג ממוצע -
הגנב שתבע את המדינה
המתנחלים מתעקשים לעבור על החוק. משום מה מייצגי החוק מתעקשים לעזור להם.
מאת: אוריה בר-מאיר 07/10/08 (22:26)

הרי לכם סיפור אמיתי שכבר סיפרתי פעמים רבות: גנב אחד בארצות הברית פרץ לבית משפחה שהייתה בחופשה באותה עת. הגנב פרץ לתוך הבית, ומחלקו הפנימי נכנס לחנייה. סגר הגנב את הדלת, או שמא נטרקה מאחוריו, איני יודע ואין זה חשוב. בקיצור, כשבא הגנב לפתוח את הדלת בשנית, גילה הגנב שהדלת יכולה להיפתח רק מהצד השני שלה, מתוך הבית. בלית בררה שהה הגנב בחנייה אי אלו ימים, מחכה למשפחה שתחזור, כשהוא חי על מזון כלבים. כשחזרה המשפחה סוף-סוף והגנב נחלץ מהחנייה, הגיש הגנב תביעה כנגד המשפחה על המקרה. ונחשו מה? ניצח המנוול.

 

דיי משעשע, לא? בהתחלה גם אני צחקתי, עד שהבנתי מה זה אומר על מערכת המשפט של ארצות הברית. נכון, הם שם ואנחנו פה, אבל גם פה המצב לא טוב בהרבה. אצלנו לגנב יש שם: מתנחל. העברה? התיישבות בשטחים כבושים בניגוד לחוק הישראלי והבינלאומי. המשפחה? פלסטינאים שהמתנחל ומשפחתו באו לשטחיהם. הפשע של המשפחה? ניסיון לסלק את הפולשים (בארצות הברית המשפחה הייתה יכולה לירות בגנב) בדרכים לא מאוד קונבנציונאליות (לעתים ולעתים לא. לעתים המשפחה אפילו לא עושה דבר). ותביעת הגנב? רצון להגנה.

 

לכאורה לגיטימי. אבל מדוע זה שעבר על החוק מלכתחילה יוצא המנצח? איך זה שישראל תומכת בעבריינים, ולא על מנת לשקמם? העובדה שהעניין הפך לנורמה בצמרת השלטונית היא מעצבנת גם, אבל לפחות בשלטון לרוב אישי הציבור לא מעוניינים בהגנת המדינה, אלא דווקא מעוניינים להוכיח את חפותם בפני עם ועדה, ואכן, עדיין לא הוכחה אשמתם. המתנחלים לעומת זאת, גאים בעבירה הנ"ל, טוענים שהיא דבר שיש לעשותו, ועדיין מקבלת את הגנתה של המדינה בדמותם של חיילים, לפעמים קלגסים. התוצאה: סבל של הפלסטינאים בחסות המדינה.

 

לא פעם אנו שומעים על מתנחלים, לא פעם רעולי פנים (מזכיר לי משהו...), שמתעללים בפלסטינאים, ותרשו לי להקצין, עושים להם ליל בדולח. הצבא פעמים רבות לא עוצר את הדברים האלו. לעומת זאת ברגע שילד פלסטינאי רק יתקרב להתנחלות עם רובה מים, חיילים ישעטו עליו שחס וחלילה לא יפגע במתנחלים. מחפשי ההיגיון מתבקשים להמשיך לחפש, כי אין הוא בנמצא.

 

לדבר הזה יש שני פתרונות ברורים:

  1. התנתקות מיידית מהשטחים הכבושים. פתרון מעולה אם המדינה תפסיק לפחד מביצועו, אך גם מומלץ שלא תלך בעקבות שרון שהשאיר את המפונים ללא בית, ולהתארגן על העניין מראש.
  2. פינוי מיידי של הצבא מהשטחים והפסקת ההגנה על ההתנחלויות. נראה אכזרי, לא הומאני, אבל זה לבטח יותר טוב ממצב לא הומאני שהוא גם בניגוד לחוק.

דיי ברור שאת הפתרון הראשון המדינה לא תבצע. היא מפחדת. היא מפחדת שהסרט של פינוי גוש קטיף יחזור על עצמו. אין מה לעשות, כשהמדינה צודקת היא צודקת: מובן שיהיו הפגנות אלימות נגד ההתנתקות, מובן ששוב יהיו התנגשויות כאלו. אבל אין מה לעשות: המדינה בעבר עשתה את הטעות הכי גדולה שלה ונתנה להתנחלויות לקום, והמתנחלים מצדם עשו את הטעות והסכימו להתגורר במקום כלשהו בניגוד לחוק. על טעויות - משלמים, ומומלץ שמי שטעה גם ישלם.

 

אבל אם בכל זאת המדינה מתעקשת לא לפנות את ההתנחלויות ולשים קץ לסיפור הזה, יש לפנות את הצבא. אני מוכן לשמור על פורעי חוק, כשהם מרצים את עונשם בתוך תא המאסר. משום מה את רוב המתנחלים אני רואה מחוצה לו. אולי כאשר המתנחלים ימצאו את עצמם ללא הגנה, יבינו כי הם לבד ויתפנו מרצונם החופשי.

 

אני גם מודע לתסריט הפחות נחמד שעלול לצוץ: הפלסטינאים והמתנחלים יילחמו אלו באלו ללא כל רשות מפקחת שתפסיק את העסק. ההבדל הוא שהפלסטינאים יקבלו תמיכה כלשהי מחמאס, שכמובן ישמח להכות את היהודים בראשם, כך שברור למי היתרון. אם לא, תמיד קיים פתרון שלישי, וקצת מקורי: לשנות את הפקודה כך, שאין להגן על התנחלויות אלא על כפרים פלסטינאים בלבד. כך, אני מקווה, יבינו המתנחלים מה הם עוללו לאותם מסכנים שכל חטאם הוא שאבותיהם בנו כפר (כנראה באופן חוקי) אלוהים יודע כמה זמן לפני שהמתנחלים הללו היו ברחם אמם.

 

השהות שלנו בשטחים מטרפדת את השלום, ואם אין אנו מפסיקים את זה, לפחות די לתמוך באופן חוקי במעשה לא חוקי. כי אני מסרב לתת לאותו גנב לנצח, בטח מבלי שהוא יבוא על עונשו שלו. ואם העונש של הגנב זה או לוותר על ביתו הלא חוקי או לוותר על הגנתו, שיבחר בין השניים ושיילך לשלום.

הכותב הוא עורך מגזין במה בדימוס.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 4 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
תפסיק להעביר את האשמה
העצמאי המתון 09.10.08 (20:29)
2.
לעצמאי המתון (מס' 1)
אוריה בר-מאיר 10.10.08 (18:29)
3.
לאוריה - (מס' 2)
העצמאי המתון 15.10.08 (13:05)
4.
הערה
אוריה בר-מאיר 08.06.13 (17:08)