מס' צפיות - 331
דירוג ממוצע -
מחשב ומערכת הפעלה חדשים
מאת: אברי שחם 04/09/10 (10:32)

לפני כשבוע החל המחשב הנאמן שלי לעשות צרות ונאלצתי להחליפו. נדמה היה לי, כי המחשב הוא בן מספר שנים מועט בלבד, אבל כאשר פשפשתי בניירת שלי, גיליתי, כי הוא נקנה לפני שש שנים, בספטמבר 2004. בנקודה זאת נהוג להיאנח ולומר: כמה שהזמן רץ!

השוק מוצף מודעות על מחשבים זולים, על מבצעים חד-פעמיים ולעתים מתעורר הרושם, שהחנות תשלם לך בונוס נאה ובלבד שתבחר במחשב שלה. הבעייה: לא היה לי כל מושג איזה מן ההצעות המפתות לקבל. למזלי, יש לי חבר וותיק שהגיע אליי לראשונה לפני כ-15 שנים, כטכנאי מחשבים. מאז, הוא החליף מקצוע, אבל עדיין מעודכן בנושא. בעצתו נפגשנו בחנות מחשבים בראשל"צ, הקרוב למקום מגוריו. העובדים בחנות היו אדיבים ומקצועיים, אבל - כפי שאשתי ציינה - אנחנו היינו אולי הלקוחות הלא-רוסיים הראשונים שלהם. הבחור הצעיר שטיפל בנו, נעזר לעתים בידידי, כדי למצוא את הביטוי העברי המתאים.

אני קונה מחשב, בערך, כמו שאני מזמין אוכל במסעדה. אינני בוחר את הפריטים הזולים בתפריט, אלא מחליט, מה בא לי לאכול ומזמין אותו. כך נהגתי גם בחנות ההיא. אחר שהמוכר הציג לנו מעבדים, לוחות-אם, זכרונות, ספקי-כוח אחדים ומנה את תכונותיהם, יתרונותיהם על האחרים ואחר שידידי הביע את דעתו, בחרתי בפריט שנראה היה לי מתאים לצרכיי - משתמש כבד באינטרנט, עובד בד"כ עם מספר תוכנות וחלונות פתוחים בו-זמנית, אבל אינני גיימר ואינני זקוק למעבד גרפי משוכלל. רק בסוף עשה המוכר את הסיכום. לא הופתעתי. המחשב שהזמנתי לא יככב במבצעי מכירות, אבל אני מתנחם בעובדה, כי יכולתי להגיע גם למחיר הרבה יותר גבוה.

כאשר הראיתי את המפרט לבני, גם הוא סבר, כי רכשתי מחשב יקר ("כיום קיימים בשוק מחשבים ב-1,000 שקלים"), אבל כצרכן נבון, גלשתי עוד באותו הערב לזאפ והזנתי למכונת החיפוש אחד-אחד את השמות המדויקים של הפריטים שנכללו בהזמנתי. שבעתי נחת מהגילוי שהמחיר שקיבלתי מהחנות, היה נמוך במקצת מהמחיר הזול ביותר באתר! הזול ביותר אינו בהכרח הטוב ביותר. בזאפ קיים ציון 'קנייה חכמה' והוא לא תמיד מוצמד לספק שהמחיר שלו הנמוך ביותר.

כעבור יומיים הודיעוני, כי מחשבי מוכן. לחנות אין טכנאי המתקין את המחשב בביתו של הלקוח, אבל ידידי הרגיע אותי, כי אוכל להסתדר בעצמי. אחר הדגמה קצרה בחנות, הבאתי את רכישתי החדשה בהתרגשות רבה הבייתה. ראשית הייתי צריך למחוק ממחשבי הישן את נתוני, צילומיי, מסמכיי האישיים וכן תוכנות, שלא ניתנות להעברה. ניתקתי את כל החיבורים ובדחילו ורחימו חיברתי את המחשב החדש. חשבתי שהצלחתי לא רע, אבל כאשר לחצתי על כפתור ההפעלה, המכשיר היקר שלי הוציא לי אצבע משולשת. בדקתי שנית אם כל החבורים חוברו כדבעי ופעם נוספת לחצתי על ה'הפעלה'. נאדה! בראשי עברה כבר המחשבה שהנה אני חייב להתלבש מחדש ולהחזיר את המחשב לראשל"צ, כאשר גיליתי מעל לשקע החיבור לחשמל מתג און/אוף. שקע חשוב ובטיחותי באמת, אבל לך תדע שהוא קיים.

מכשול ראשון צלחתי, אבל המרוץ רק התחיל. מערכת ההפעלה במחשב היא ווינדוס 7. נאמר לי, כי זאת מערכת אמינה, טובה יותר מוויסטה, שהייתה כישלון מוחלט. כנראה כך הדבר, אבל קודם הייתי צריך ללמוד את רזיה. בווינדוס xp הישן שלי שחיתי, כמו דג במים, אבל במערכת החדשה הייתי צריך לחפש כל דבר. צלמיות אחדות נוספו, אחרות נעלמו וגם אלה שנשארו שינו את מיקומן. אפילו שמות התפקודים בתפריטים, שונו. כך למשל בלוח הבקרה חסר הפריט 'הסר תוכנה'. (הוא מסתתר תחת הכותרת 'תוכנות ומאפיינים'). עקומת הלימוד שלי הייתה די תלולה ואינני סבור שבגלל מגבלותיי, אבל נכון לרגע זה, אני יושב לפני הצג וסוף-סוף עוסק בכתיבה, במקום בטיפול בתוכנות סוררות שלא נשמעות לקולי.

בדרך עברתי כמה וכמה מהמורות. אתמול למשל, כשהייתי בעבודה, סיפרה לי רעייתי בטלפון, כי יצאה לבנק וכאשר חזרה הביתה, מצאה, כי המחשב כבה, הלכה לסופר ובשובה, היה שוב המסך חשוך. נסעתי עצבני הביתה והרהרתי בסיבת התופעה. האם נגרמה על-ידי תוכנה כשלהי שהתקנתי, חיבור רופף, או חלילה וחס קילקול? לבסוף ירד לי האסימון. בלוח הבקרה, תחת 'power options', סומן, כי התצוגה תכבה אחר 5 דקות והמחשב כולו יעבור ל'מצב שינה' אחר 20 דקות. שניתי את שתי ההוראות ל'אף פעם' והתופעה נעלמה. לא כאן המקום בחיסכון בחשמל.

תופעה יותר חמורה התגלתה היום לפנה"צ. כשניסתי לפתוח מצגות, יו-טיוב, או לגלוש לאתרים, הופיעה על הצג הודעה, כי "פעולה זאת בוטלה, עקב מגבלות החלות על מחשב זה". במקרה זה כבר לא הצלחתי להגיע לפתרון בכוחות עצמי. נעזרתי במכונת החיפוש הכל-יכולה ואחר שהזנתי את המשפט הנ"ל כולו, מצאתי, כי רבים אחרים לפניי נתקלו בבעייה דומה. נסיתי כמה פתרונות, ללא הועיל, עד שמצאתי את התשובה שהתאימה לבעייתי. שעות אחדות לפני-כן, בזמן התקנת אחת התוכנות, בתחתית שורת ההנחיות, הופיעה שאלה כמעט סמוייה, אם אני רוצה יחד עם התוכנה, להתקין גם את הדפדפן של גוגל. לא שמתי לב לשאלה, לא מחקתי את הסימן ה-x ליד הסעיף ודפדפן זה הותקן במחשבי. אומנם מהרתי והסרתי אותו תיכף ומייד כשגיליתי את התעלול, באמצעות תוכנת ההסרה, אבל כבר היה מאוחר מדי. הדפדפן שינה לי מספר הגדרות סמויות והשימוש בדפדפן של מיקרוסופט שובש. לפי ההנחיות המדויקות באתר, נכנסתי ל'registry' - פעולה המומלצת רק למשתמשים מיומנים - וביטלתי כל זכר לדפדפן 'כרום', שחטף לי את ההגדרות הקודמות.

לסיכום, אוכל לומר, כי אני מרוצה מהצעצוע החדש שלי. המחשב שקט להפליא ואינני מודע כלל לפעולתו. פחות, או יותר התרגלתי כבר לווינדוס 7, אם כי קשה לומר, כי מצאתי בו יתרונות על ה-xp הישן והטוב, אבל על כל אלה השוקלים לעבור למערכת ההפעלה הזאת, להיזהר:

חלק מהציוד ההקפי אינו תואם את המערכת החדשה והיצרנים הדוגלים בהתיישנות מובנית, אינם מפתחים דרייברים חדשים עבורם. הם מעוניינים, כי תקנה את המוצרים החדשים שלהם ולא תמשיך להשתמש בכלי בן כמה שנים. ביחד עם מחשבי הישן, אולצתי להוציא מהשימוש גם את סורק ה-hp ואת מצלמת הרשת logitech  (חברות בעלות מוניטין). לשמחתי הגדולה, המדפסת שלי, אף היא של hp פועלת גם תחת מערכת ההפעלה החדשה. אצטרך לרכוש 'רק' סורק ומצלמת רשת חדשים.  

הכותב הוא ישראלי נשוי, שלושה ילדים, שישה נכדים. עוסק בעריכה וכתיבה טכנית לפרנסתו ובכתיבה יוצרת ותרגום בעברית, אנגלית והונגרית וגלישה באינטרנט להנאתו. גר בת"א וגאה להימנות על חברי מרץ.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר