מס' צפיות - 368
דירוג ממוצע -
קורא ספרים אלקטרוני
מאת: אברי שחם 27/04/13 (11:33)

משפחתנו מרבה לקרוא ספרים. רובם ספרים מושאלים, אבל מעת לעת, במיוחד בנסיעות לחו"ל, אנו גם קונים ספרים ויש לנו כבר בבית ספריה של מאות ספרים. בשעתו, הייתה ספרייתנו אף יותר גדולה.

אני חובב ספרי מדע בדיוני ובמשך השנים בניתי לי ספריה של כ-750 ספרי-כיס באנגלית. הם תפסו מדפים רבים, אספו אבק, חלקם החלו להתפורר ויום אחד החלטתי שהגיע הזמן להיפטר מאוסף זה. את רובם קראתי כמה פעמים ויש סיכוי קטן בלבד שאקרא בהם פעם נוספת. בעולם הגדול מופיעים יום-יום מאות רבות של ספרים, עם עטיפות צבעוניות, תוכן מפתה, אז מה הטעם לקרוא פעם נוספת ספר שפסוקים שלמים ממנו אני יודע בעל-פה? כיוון שלדאבוני, ילדיי אינם נהנים מקריאה באנגלית וממילא מדע בדיוני אינו כוס התה שלהם, יום אחד קראתי לבעל חנות לספרים משומשים ותמורת סכום פעוט, הוא נטל את האוסף שבניתי במשך כ-50 שנים.

לא הפסקתי לקרוא, אבל מעתה אני מחליף ספרים בבוקשוק שבשכונה ואינני מתחיל לבנות ספריה חדשה. גם אשתי לוקחת כל שבוע מספר ספרים מהספרייה ומחזירה אותם לשם בסיום הקריאה.

אני מודע לכך שקיימים ספרים אלקטרוניים (e-book), קראתי אחדים במחשב שלי. גם בטלפון החכם שלי יש תוכנה לקריאת ספרים אלקטרוניים, אבל המסך שלו כמובן קטן מדי לקריאה נוחה וממושכת. קושי נוסף הוא מציאת מקורות להורדת ספרים נוספים. קיימים גם טאבלטים בגדלים ודגמים שונים, שהפופולאריות שלהם זינקה עם הופעת האייפד בשוק ואחריו חיקויים שונים, כמו הסמסונג גלקסי טאב, אבל בסופו של דבר אלה הם מחשבים ניידים – אם כי העיצוב שלהם שונה – והרי יש לי כבר לאפטופ שאני מרוצה ממנו. 

שמעתי גם על קוראי-ספרים (reader) ייעודים ופה ושם נתקלתי באנשים שקראו בהם, על-כן החלטתי לבדוק את הנושא. למזלי, שכן הגר בביתי יש לו מכשיר כזה ולקחתי אותו בהשאלה לכמה שעות, כדי להתרשם.

קורא הספרים של שכני הוא מדגם 'קינדל', המכשיר הפופולארי ביותר מסוגו בשוק. מאחורי המכשיר עומדת חברת אמזון האמריקאית, המפעילה חנות ספרים אלקטרוניים בה מצויים למעלה ממיליון וחצי כותרים. מחירו של ספר נע בדרך-כלל בין שניים לעשרה דולרים, אבל קיימים גם ספרים, בעיקר קלאסיקות, שניתן להורידם חינם. רכישת/הורדת הספרים נעשית על-ידי גלישה אל החנות המקוונת של אמזון על גבי רשת אלחוטית מקומית (WIFI), אבל לצורך קריאתם של אותם הספרים הנמצאים כבר על קורא הספרים שלך, אינך צריך להיות קשור לאינטרנט.

המכשיר מצא חן בעיניי וגם אשתי, שבד"כ אינה מתלהבת מהחידושים האחרונים של הטכנולוגיה, הביעה עניין. יום הולדתה חל החודש ועל-כן ביקשנו מילדינו שבמקום להפתיע אותה – אנו שונאים הפתעות – במתנה שלא בטוח שתמצא חן בעיניה, לקנות לה את קורא- הספרים הבסיסי של אמזון.

לאמזון מגוון מכשירים, החל מצבעוניים המנסים להתחרות בטאבלטים וניתן באמצעותם לראות סרטים, לקרוא אי-מיילים, קוראי-ספרים עם מקלדת ואחרים עם מסך מגע, אך אנו כאמור בחרנו במכשיר הבסיסי ביותר, עם מסך של 6 אינץ', ללא מקלדת (מקלדת וירטואלית בלבד), ללא רמקולים וללא תאורה פנימית. המסך הוא שחור-לבן ומשתמש בטכנולוגיה מיוחדת, הנקראת דיו אלקטרוני, ההופך את הקריאה בו להרבה פחות מעייפת מאשר בצג המחשב.

ילדינו שלמו 555 שקלים עבור קורא-הספרים. בארה"ב מחירו $69, אבל לכך יש להוסיף את מחיר העטיפה שגם היא עולה $40. 'קינדל' זכה בביתנו לקליטה מוצלחת ושנינו מרוצים מאד מכך שהחלטנו לבקשו כמתנה. הוא שייך אומנם לאשתי, אבל היא כמובן מרשה לי להשתמש בו. הורדנו עד עתה כ-70 ספרים, מתוכם 25 בספריית מדע בדיוני נפרדת. השימוש בקורא-הספרים פשוט ביותר ויתרונו הגדול, מימדיו הנוחים ומשקלו הקטן. זה עתה סיימתי לקרוא 'ספר כיס' בן 735 עמודים, שלא הצלחתי להכניס לאף כיס בבגדיי. הקינדל, שגודלו כספר כיס דק מאד, הוא ספרייה שלמה המסוגלת להכיל מעל 1000 ספרים ואתה יכול ליטול אותו עמך לכל מקום, בכיסך!

אינני סבור, כי מכשיר זה יחליף אי-פעם את הספר המודפס. לספר אלקטרוני אין ניחוח מיוחד ולא 'מרגישים' את הנייר והספר, אולם לעומתו, הוא לעולם אינו מתבלה, נקרע ודפיו אינם נושרים והולכים לאיבוד. ניתן גם להגדיל את גודל האותיות – דבר גדול עבור אנשים המתקשים לקרוא כתב קטן. עוד תכונה חביבה: המכשיר 'זוכר' באיזה עמוד הפסקת לקרוא.

בקיצור: לאוהבי ספרים וקריאה, כדאי לרכוש מכשיר כזה. לא במקום ספרים מודפסים, אלא כתוספת להם.

 

הכותב הוא ישראלי נשוי, שלושה ילדים, שישה נכדים. עוסק בעריכה וכתיבה טכנית לפרנסתו ובכתיבה יוצרת ותרגום בעברית, אנגלית והונגרית וגלישה באינטרנט להנאתו. גר בת"א וגאה להימנות על חברי מרץ.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
ברוך הבא למועדון
איציק 28.04.13 (12:38)