מס' צפיות - 411
דירוג ממוצע -
הפטנט פתוח והאפל רושם
מאת: יאיר מור 09/04/09 (23:45)

היום (חמישי) פורסם כי בחודש אוקטובר הגישה אפל שתי בקשות לרישום פטנטים על מגוון של עקרונות חדשים, לכאורה, לממשקי משתמש עתידיים ש"מומצאים" על ידיה.

הבקשה הראשונה מתארת כיצד יישלט ממשק של מכשירים על-ידי "חיישני מיקום, תנוחה או תנועה". לדוגמא: אחת מהאפשרויות המפורטות בבקשה זו מתארת כיצד בחורה שנמצאת בריצה היומית שלה חפצה להעביר שיר בנגן ה-IPOD שלה. היא איננה רוצה להוריד את עיניה מהמסלול, שמא תיתקל בעץ. לכן, היא תוכל פשוט לתפוס את המכשיר בידה ולהוציא אותו מהכיס - מה שיפעיל את חיישן המיקום ויכין את המכשיר לפקודות נוספות - ואז תסובב אותו כדי להחליף שיר קדימה או אחורה. רמיזה נוספת במסמך מכוונת, כנראה, לאפשרות שלאחר הקשת מספר טלפון יחייג אותו המכשיר ברגע שתניעו אותו לכיוון האוזן, וינתק כאשר תניחו אותו (רגע, רק רציתי לבדוק מה מצב הסוללה או מה השעה!).

 
מיותר לציין כי לו יוענק לאפל פטנט על הפיצ`רים הללו מדובר יהיה במחדל ואף צביעות. כמעט כל דבר אליו חותר הפטנט כבר קיים במכשירים כאלה ואחרים - לחברת סאנדיסק יש נגן שמחליף שירים בשעת סיבוב או הזזה (או SHAKE, כפי שזה נקרא), ללא מעט חברות סלולאר יש כבר אבטיפוסים עובדים של מכשירים המבצעים שיחות בשעת הצמדה לאוזן, ומשחקים מבוססי-תנועה או תנוחה יש כיום לא רק לאייפון (וכמובן שכמעט אף אחד מהם לא יוצר או תוכנן ע"י אפל).

 
החוצפה העוד-יותר-גדולה היא שכהרגלה, אפל מכסה כל שדה אפשרי (יש לקרוא: המאפשר יותר תביעות בעתיד), כאשר היא מכריזה שמנגנוני החישה "יכולים להחיל ללא הגבלה אקסלרומטר, חיישן יציבה (ג`ירוסקופ), חיישן אור, חיישן אינפרא-אדום, חיישן קרבה (מה זה לעזאזל?), חיישן קול, חיישן על-קולי, רדאר (ברצינות), חיישן תמונה, חיישן וידאו, GPS, מקלט רדיו, מצפן, מגנומטר או כל חיישן סביבתי אחר". במלים אחרות: אם זה יודע להרגיש - זה שייך לנו ורק לנו!

המסמך השני, המתאר "ממשק משתמש גרפי ממצה יותר", מדבר על שכבות גרפיות, המגדירות את צבע האלמנט, הרקע שלו, צורתו, רמת השקיפות ומשתנים נוספים בהתאם לנסיבות הפעילותיות. לדוגמא: פסי-גלילה המשנים את צבעם או צורתם כאשר הם מוזזים, בצורה ה"מספרת" לאיזה כיוון מתבצעת התזוזה. אך אפל רוצה להחיל את הפטנט גם על כל עצם גרפי אחר המשנה מראה בהתאם לפעילויות של המשתמש.

 
כאן לא צריך להרחיב באשר להשלכות של קבלת הבקשה. כמעט כל תוכנת מחשב מאז חלונות 98 התבססה על אייקונים דינמיים המשתנים בהתאם לפעולה. אין ספק שהענקת פטנט זה לאפל סותרת לחלוטין את עקרונות המשרד לרישום פטנטים, ולכן לא תקרה לעולם. השאלה היא רק כמה זמן ייקח למשרד להכריז את זה, ומה תעשה אפל כדי לנסות להסיג רישום צר יותר לפחות על חלקים דביליים (וכמובן - מועתקים) אחרים מהרעיון ה"מקורי".

 

לבלוג של יאיר מור

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר