מס' צפיות - 249
דירוג ממוצע -
ג'ון מקיין: תנו לבנקים גוססים למות; הנשיא אובמה: עוד קצת סבלנות
המילה החמה ביותר בארה"ב כעת היא הלאמה. החשש מהלאמת הבנקים לוחץ את השוק כלפי מטה. בעוד הממשל של הנשיא אובמה מנסה להרגיע, הרפובליקנים - גם בלי לומר זאת במפורש - קוראים לסגור את הברז לבנקים כושלים.
מאת: מגדל שוקי הון 11/03/09 (03:08)

ג'ון מקיין, מי שהיה מועמד הרפובליקנים לנשיאות בבחירות 2008, יוצא בביקורת כנגד המדיניות הכלכלית של יריבו, הנשיא המכהן ברק אובמה. לדבריו, הממשל של הנשיא אובמה לא מוכן לקחת ולבצע את ההחלטה הקשה להפסיק את הסיוע לבנקים הנתונים בקשיים ולתת להם להיסגר. זאת בניגוד לדעות התומכות בהמשך הסיוע מתוך חשיבה שיש לשמר את כוחם של הבנקים לגייס אשראי ביום שאחרי המשבר

 

אתר CNBC פרסם אתמול, ה-8.3, כי מקיין ושני סנטורים בכירים מהמפלגה הרפובליקנית קוראים לממשל פשוטו כמשמעו - "לסגור לבנקים את הברז". לדבריהם, אם הבנקים גוססים, צריך לתת להם למות ולהיקבר, גם אם המחיר הוא סגירתו של בנק גדול, ותיק ומרכזי.

 

ביקורתם של הרפובליקנים מכוונת בעיקר להמשך הזרמת הכספים למוסדות מקרטעים כמו סיטיגרופ ו-AIG, שממשיכים לתבוע ולקבל חבילות סיוע של מיליארדי דולרים. עם זאת, גם מקיין וגם הדוברים האחרים נזהרים בדבריהם, שלא לומר במפורש את הביטוי השנוי במחלוקת "הלאמה".

 

החשש הכבד מהלאמת בנקים מעיב על הפעילות בשווקים וכבר הביא בכירים במערכת הבנקאית, כמו לויד בלנקפיין, מנכ"ל גולדמן סאקס, להביע בפומבי את התנגדותם למהלך של הלאמה.  זאת ועוד, כפי שנאמר ב-CNBC, מאחר והביטוי "הלאמה" מתקשר אסוציאטיבית אצל הרפובליקנים לעולם המונחים הסוציאליסטי, הם נשמרים שבעתיים מלומר את המילה הזאת בקול רם.

 

מה שכן נאמר, למשל על ידי תום דונהיו, נשיא לשכת המסחר האמריקנית, הוא שיש מקום לשקול בחיוב הקמת מוסד פיננסי, שיאגד בתוכו כספי ציבור והון פרטי, ויוכל לרכוש נכסים מבנקים במצוקה.

 

בתגובה לביקורת מצד הרפובליקנים, הדמוקרטים מבקשים עוד קצת סבלנות. משרד האוצר האמריקאי כבר הודיע על מתן רשת ביטחון ל-20 הבנקים הגדולים במדינה, מתוך הנחה שהרע מכל עוד לפנינו. לדברי הדמוקרטים, הממשל זקוק לעוד זמן מסויים כדי לסיים להעריך בצורה מדוייקת את המצב ואז ייתכן שיהיו כמה בנקים - והדובר נמנע מלנקוב בשמות מפורשים - "שלא ישרדו". מדבריו של צ'רלס שומר, חבר בועדה הבנקאית של הסנאט, עולה כי בנקודות מסויימות ישנה הסכמה עם הדעה של המפלגה הרפובליקנית, שלא כל בנק זכאי ליהנות מהסיוע הממשלתי וכי בנקודות מסויימות יכולה הלאמה דווקא לסייע במקום להזיק.

 

קראו את הסקירה המלאה של הויכוח הפנימי בסנאט האמריקני כאן באתר CNBC.

 

המאמר המלא פורסם ב-Money talks, בלוג החברה של מגדל שוקי הון.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר