מס' צפיות - 11120
דירוג ממוצע -
זה הזמן לשפץ את הבית
מדריך לשיפוץ הבית בשיטות שלא יהרסו לכם את חלל המגורים ויצרו לכם חור בכיס אך יחד עם זאת, ישנו את הבית ללא היכר. צביעת דירה, עבודות גבס, פרקטים בחירת בעל מקצוע ועוד
מאת: רועי מ 18/04/16 (23:53)

הישראלים אוהבים לשפץ את הבית. יש שיטענו שעובדה זו קשורה לאקלים, לחגים או לאופי שלנו, המעודד לחדשנות ולשינויים. דבר אחד בטוח, בתקופת האביב, הביקוש לבעלי מקצוע בתחומי השיפוצים השונים עולה באופן דרמתי ולעתים ואף משלש את עצמו. למה אני מספר לכם את זה? התשובה פשוטה מאוד. ככל שהביקוש לשירות מסוים עולה, כך יעלו המחירים ואין דוגמה טובה יותר מענף השיפוצים. אם חשבתם על שדרוג ביתכם לקראת האביב הקרב ובא, זה ללא ספק הזמן המתאים ביותר, רגע לפני עליית המחירים. נשאלת השאלה, איך תעשו זאת בדרך הנכונה, ובדיוק בשביל לענות על השאלה, כתבנו את המדריך הבא.

ענף השיפוצים בישראל

ענף השיפוצים בישראל מגלגל על פי הערכות למעלה מ-20 מיליארד שקלים בשנה ויש הטוענים שהרבה יותר מזה (מאחר ואחוז נכבד מעבודות השיפוצים נעשות בעסקאות מזומן לא מדווחות). בענף שהפיקוח אינו הדוק וכל אחד כמעט יכול לפתוח עסק עצמאי, הסכנה שאורבת לכם יכולה להיות גדולה מאוד ולא בכדי הופקו עשרות כתבות תחקיר בנושא השיפוצים בישראל. שכתבה זו קצרה מלהכיל.

לשפץ את הבית ולהישאר בחיים

אם נשאל עשרה ישראלים מה דעתם על שיפוץ ביתם, נקבל תשובות מגוונות שהמכנה המרכזי שלהם יהיה חשש גדול שנובע מהבלגן שנוצר במהלך השיפוץ, אם זה הצורך לעזוב את הבית למספר שבועות או יותר, התעסקות עם אנשי מקצוע בעלי מוניטין נמוך בלשון המעטה והדבר שאולי חשוב מכל, כניסה לתהליך שיודעים איך נכנסים אליו ובמקרים רבים לא יודעים איך זה מסתיים, הן מהצד הרגשי (תופתעו לשמוע כמה אנשים בוחרים להתגרש כתוצאה מוויכוחים שונים שנובעים מעצם ביצוע השיפוץ והקשיים שכרוכים בו) והן מהצד הכספי. לא מאמינים? נסו לשוחח עם חברים ששיפצו את ביתם והם יספרו לכם כיצד בניהול שגוי של התהליך, אתם עשויים להפוך  למסחטת כסף של בעלי מקצוע ממולחים.

כאדם שמכיר את ענף השיפוצים מקרוב, כל מה שנותר לי לומר הוא שאפשר גם אחרת. באמצעות נקיטת מספר צעדים פשוטים, תוכלו להגיע לבית מדהים, בתקציב שפוי, בלוח זמנים מתקבל על הדעת. החשוב מכל – תשמרו על שפיות (ותאמינו לי שקל מאוד לאבד את השפיות כשביתכם הופך לאיי חורבות...).

הגדירו את המטרות

מטרות השיפוץ חייבות להיות מוגדרות תוך שימת דגש לתוצאה הרצויה והתקציב שעומד לרשותכם. יכול להיות ששכירת צבעי מקצועי תספק את המטרה. בעולם השיפוצים בישראל בו כולם יכולים להיות יועצים מדופלמים, עליכם לעמוד בפיתויים ולהבחין בין העיקר והטפל. התמקדו במטרות ובדקו מה העלויות עוד הרבה לפני התחלת העבודה בבית. עדיף דירה משודרגת בראש שקט ועם שלום בית מאשר בית חלומות עמוס בחובות מיותרים שלא לדבר על מריבות הזויות בין בני זוג.

בחרו בעבודות עם התוצאות האפקטיביות ביותר

כאשר אנו מדברים על אפקטיביות, אנו מתכוונים לעבודות בעלויות נמוכות באופן יחסי, כאלה שזמן העבודה קצר ביחס לשיטות אחרות, שהתוצאה המתקבלת משנה באופן מובהק את ביתכם ושתוכלו להמשיך ולגור בביתכם בזמן השיפוץ (לפחות בחלק מהמקרים). קשה להאמין? להלן דוגמאות שאספנו בעבורכם. המשותף לכולן הוא מחירן הנמוך באופן יחסי, משך עבודה של מספר ימים ותוצאה שלא משאירה מקום לספק.

צביעת דירה – מהפתרונות הזולים, המהירים ועם ההשפעה הגדולה ביותר על חלל הבית. בחירת צבעים נכונה, תביא לרעננות, חדשנות ואף תיצור תחושה של חלל מגורים רחב יותר מכפי שהיה תרם הצביעה. גם בענף מבוקש זה, הבחירה בצבעי מקצועי חשובה מאוד הן לתוצאות הגימור, הן לעמידות הצבע (מי רוצה לצבוע בית כל שנה...) וכמובן, היכולת של הצבעי לספק לכם את הפתרונות החדשניים ביותר כך שתישארו מעודכנים בטרנדים האחרונים בעולם הצבע שמתחדשים חדשות לבקרים.

 

 

עבודות גבס – לא תאמינו איך ניתן לשנות את מראה הבית וחלוקתו בעזרת עבודות גבס. עבודות גבס הם מענפי השיפוצים המבוקשים ביותר ולא במקרה. עלויות נמוכות, פתרונות שהמילה מגוונים קטנה עליהם, זמן עבודה קצר (לצורך ההמחשה, בניית קיר תתקצר ממספר ימים בשיטות בנייה ישנות, למספר שעות), התוצאה תהיה איכותית במידה ובחרתם בבעל המקצוע המתאים (ידעתם שקיר גבס יכול לבודד עד 100% יותר רעשים מקיר רגיל), הבית אינו מתלכלך באופן יחסי וכמעט תמיד ניתן לשנות, לפרק ולבנות בהתאם לצורכיכם. אני ממליץ לקרוא את המאמר הבא על מנת לקבל מושג בדבר ענף עבודות הגבס.

פרקטים – עוד דוגמה לעבודה נקייה עם תוצאות מרחיקות לכת. מספיק רק לדמיין איך ביתכם יראה לאחר התקנת פרקט וכיסוייה של רצפת הבית או לפחות חדר השינה, שלא לדבר על התחושה הנעימה שתתקבל בצעידה מחודשת בחלל הבית. התקנת הפרקט עשויה לקחת לא יותר מכמה שעות והמחירים אינם יקרים. יחד עם זאת, אנו ממליצים לבחור בפרקטים איכותיים. ההבדל במחיר קטן מאוד אך ההבדל בתוצאות ובאיכות רחוק כמזרח ממערב. על מנת לתת לכם מושג, תוכלו להשיג פרקטים איכותיים מאוד מתוצרת אירופית ב-70 שקלים למטר. מחיר ששווה את האיכות וקלות ההתקנה.

הערה – לעתים לא ניתן להתחמק משיפוץ מקיף הכולל לדוגמה החלפת צנרת והרמת הריצוף הקיים. לכן חשוב מאוד להכיר דרישות אלה עוד בשלב הגדרת המטרות.

אתם בעלי הבית

אל תשכחו לעולם שאתם בעלי הדירה ואף אחד לא ידאג לכם יותר מאשר לכיס שלו. מניסיוני, הגדרת שיפוץ כתהליך מוצלח תלוי במעורבות הישירה והניהול של בעלי הדירה. בצעו סקר שוק, קבלו מספר דעות מקצועיות ועקבו אחר התקדמות התהליך בהתאם לסיכום עם בעלי המקצוע ולחוזה שתחתמו. בואו נבהיר נקודה, אני לא אומר שעליכם לשנות את עורכם ולהפוך לטיפוסים מחוספסים. מעורבות, דרך ארץ וכבוד הדדי יכולים להיות שלובים בצורה מושלמת. לא מזמן נתקלתי באישה בהריון שעשתה שיעור בניהול לבעלי המקצוע שבאו לביתה. היה מקסים לראות את האווירה במקום העבודה ואת התוצאות שהתקבלו עם סיום השיפוץ.

בחירת אנשי מקצוע

לבחירת אנשי המקצוע משקל גבוה בהצלחת התהליך וקבלת תוצאות משביעות רצון. לאחר שהגדרתם את המטרות, התחילו באיתור בעלי מקצוע. אנו ממליצים לשאול מכרים ובני משפחה אודות ניסיון מוצלח שהיה להם עם בעלי מקצוע שונים. אין כמו חוות דעת של בעלי ניסיון. אם לא הגעתם לסיפוקכם, פגשו מספר בעלי מקצוע ודרשו לראות עבודות שנעשו על ידם, לא בתמונות אלה על ידי ביקור בבית הלקוחות ואיסוף הרשמים שלהם. לא תאמינו כמה אפשר ללמוד על המקצועיות, עמידה בזמנים ובמחיר משיחה של כמה דקות עם לקוח. הקדישו זמן לבחינה מדוקדקת של כל בעלי המקצוע. תהליך זה יבטיח לכם שלא תהיו חלק מהסטטיסטיקה העגומה ושלא תופיעו חלילה התכנית הבאה של "כלבוטק", "אמנון לוי" או מה שלא יהיה.

חוזה

ככלל – לא מבצעים שיפוצים בבית ולא מרימים אפילו מברשת צבע לפני חתימה על חוזה עבודה מסודר. יצא צדיק או לא, אותנו זה לא מעניין בשלב חתימת החוזה. זכרו, שזה המסמך המשפטי שיגן עליכם ויביא על הכתב את המחויבות של איש המקצוע כלפיכם. אל תתקמצנו בפרטים ופרטו בדיוק את מהות העבודה, חומרים לוחות זמנים ועלויות. כמו כן חשוב להקפיד ולבנות תכנית תשלומים בהתאם להתקדמות העבודה. כזו שתשמור עליכם מצד אחד על ידי שמירת סכום נכבד שיינתן עם סיום העבודה מצד אחד, אך גם כזו שתשמור על כבודו של בעל המקצוע שהרי בסופו של דבר שני הצדדים מעוניינים באותה מטרה, דירה משודרגת ויפה עם תוצאות משביעות רצון בתמורה לפרנסה שמכבדת את בעליה. כאשר המטרות משותפות, קל מאוד להצליח.

אחרית דבר, בענף עם המוניטין מהגרועים בישראל לצערנו, ניתן להגיע לתוצאות חיוביות מרחיקות לכת. הקפדה על שלבי התכנון, משמעת תקציבית, בחירת אנשי מקצוע מתאימים והבחנה בין עיקר לטפל, יביאו לכך שתזכו ליהנות מבית חדש ויפה ולא פחות חשוב מראש שקט ליהנות ממנו.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
רצפת פרקט
אורן 16.05.19 (21:35)