מס' צפיות - 315
דירוג ממוצע -
משלושה יוצא אחד - התכניות הכלכליות של המועמדים לראשות הממשלה
בעוד ימים ספורים נלך כולנו להצביע לכנסת ה-18. בצל המתיחות הביטחונית, שעולה ויורדת וחוזר חלילה בדרום הארץ, הבחירות הנוכחיות נערכות גם בצלו של מיתון עולמי מתמשך וחריף, שכמותו טרם חווינו והשלכותיו ניכרות היטב גם בישראל. האג'נדה הכלכלית של שלושת המועמדים - נתניהו, לבני וברק - צפויה להוות חלק משמעותי בשיקולי ההצבעה של רבים מהמצביעים.
מאת: מגדל שוקי הון 06/02/09 (00:39)

בעוד ימים ספורים נלך כולנו להצביע לכנסת ה-18. בצל המתיחות הביטחונית, שעולה ויורדת וחוזר חלילה בדרום הארץ, הבחירות הנוכחיות נערכות גם בצלו של מיתון עולמי מתמשך וחריף, שכמותו טרם חווינו והשלכותיו ניכרות היטב גם בישראל. האג'נדה הכלכלית של שלושת המועמדים - נתניהו, לבני וברק - צפויה להוות חלק משמעותי בשיקולי ההצבעה של רבים מהמצביעים

 

כדי להקל עליכם את מלאכת החשיבה וההחלטה, ריכזנו עבורכם את עיקרי המצעים הכלכליים של שלושת המועמדים לראשות הממשלה ושל המפלגות שבראשן הם עומדים. כמובן שאין במידע הזה משום המלצה על מועמד כזה או אחר. יש בו לכל היותר קריאה לכל הציבור להשתתף בבחירות וליטול חלק פעיל בבחירת ראש הממשלה הבא, שיהיה גם זה שינווט את המשק הישראלי אל חוף מבטחים.

 

הליכוד בראשותו של בנימין נתניהו

 

מצעו הכלכלי של הליכוד פותח בסקירת כהונתו של בנימין נתניהו כשר האוצר בשנת 2003 ומפרט את תרומתו לחילוץ המשק מהמיתון. המדיניות הכלכלית הנוכחית תהיה, לדברי מנסחי המצע, המשך המגמה והמשך הטיפול בסוגיות שנתניהו לא הספיק לפתור, ובעיקר הרפורמות במבנה המשק ובמגזר הציבורי.

הרפורמות, אותן מתכוון הליכוד להנהיג, יתמקדו בסקטורים הבאים:

 • רפורמה להפחתת מסים: הפחתת המסים לעסקים והורדת נטל המסים בכלל הביאה כבר בעבר לחידוש הצמיחה ולדעת מנסחי המצע, תביא גם הפעם לתוצאות דומות. שוק תחרותי חייב להפחית את גובה המס המוטל על עסקים. התכנית החדשה להפחתת המס צריכה לפעול במקביל לתכנית הקיימת להפחתת המסים שעתידה להסתיים ב-2010. יחד עם הורדת נטל המס על העסקים, קוראים בליכוד להפחתת המע"מ.
 • רפורמה במינהל מקרקעי ישראל: המשך המונופול של ממשלת ישראל על הקרקעות הוא גורם מעכב צמיחה. רפורמה מקיפה בבעלות על הקרקע ובהליכי הפשרת קרקע לצורך פיתוח תביא להתעוררות של ענף הנדל"ן, תוזיל את המחירים ובהמשך, תוציא את המשק כולו מהמיתון.
 • רפורמה במערכת החינוך: כלכלה בריאה נשענת על מערכת חינוך משגשגת. בניגוד למקובל לחשוב, אין צורך בהשקעה נוספת במערכת החינוך, שכן ישראל היא מהמדינות המובילות בעולם בתקצוב החינוך. הליכוד ייזום תכנית מקיפה לרפורמה בחינוך שאת עיקריה ניתן למצוא כאן.
 • רפורמה בתשתיות: המשך פיתוח מסילות רכבת, פיתוח מערכת הכבישים, בנוסף לרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, יטשטשו את הפערים בין פריפריה למרכז, יעודדו השקעות גם בערים הרחוקות מהמרכז, יעלו את שיעור התיירות הנכנסת ויגבירו את הכנסות בעלי העסקים הקטנים והבינוניים.

עוד על מצעו הכלכלי של הליכוד ניתן לקרוא כאן.

 

קדימה בראשותה של ציפי לבני

 

קדימה מתחייבת להמשיך את מדיניותה של הממשלה היוצאת ולהתוות תכנית כלכלית שתביא ליציאה הדרגתית מהמיתון. הקו המנחה בתכנית היא חלוקה שוויונית של פירות הצמיחה בין כל השכבות במשק.

 

עיקרי התכנית הם:

 • מאבק בעוני ועידוד העבודה: החזרת אחוז המועסקים ל-60% לכל הפחות; תמריצים לעסקים קטנים ובינוניים; הכשרות מקצועיות בחסות ממשלתית; רפורמה במערכת הקצבאות בדרך שתעודד יציאה לעבודה ולא תנציח את הנחשלות; הכרה בהוצאות טיפול בילדים לצרכי מס; יישום מס הכנסה שלילי לכל המשק.
 • צמצום נטל המס: הורדת שיעור המס האישי עד ל-42% ושיעור מס החברות עד ל-20%; המשך הורדת שיעור המע"מ; הורדה הדרגתית של החוב הלאומי עד לשיעור של 58% במקום 80% מהתמ"ג כיום; רפורמה במערך הקצבאות - האחדה של גורמי הסעד הממשלתיים וחובת דיווח על כלל ההכנסות של כל משק בית לצורך ייעול וסיוע אמיתי לאלה שבאמת זקוקים לסיוע.
 • מחקר ופיתוח: הגדלת תקציבי המדען הראשי; יצירת קרן יוזמה 3, שממשלת ישראל תשקיע בה 200 מיליון ₪ להשקעה ברפואה, ביוטכנולוגיה, קלין-טק ועוד; עצירת בריחת המוחות מישראל ע"י תגבור האוניברסיטאות בתקציבים ובמשאבים; הגדלת תקציב המו"פ בתחומי סביבה ואקולוגיה; עידוד המחקר הרפואי וטיפוח הרפואה.
 • תשתיות: המשך פיתוח המערך להיסע המונים (רכבת ותחבורה ציבורית), תגבור מפעל ההתפלה, השקעה בתשתיות מים וביוב, הסרת המכשולים הבירוקרטיים לזרז השקעה בפרויקטי תשתית לאומיים.
 • השקעה בתיירות הנכנסת והמשך מגמת השיא של 2008.
 • חיזוק הנגב והגליל על ידי מתן עדיפות לפרויקטי תשתית, הקמת מרכזי מחקר ופיתוח, פעילות עם המדינות השכנות ועוד.

לקריאת מצעה הכלכלי-חברתי של קדימה לחצו כאן.

 

 מפלגת העבודה בראשותו של אהוד ברק

 

העבודה מצהירה על עצמה כעל מפלגה סוציאל דמוקרטית,המאמינה בשילוב של שוק פרטי ויוזמה פרטית עם רגולציה פעילה ואפקטיבית של השלטון. לדעת מנסחי המצע, מדינת ישראל זקוקה לכלכלה המאזנת בין שני קטבים כאלה כדי לשמור על ריסון ולמנוע אי שיוויון.

 

מצע מפלגת העבודה בתחום הכלכלי מתמקד בשלושה ראשי פרקים: בלימת ההאטה, ייצוב המערכת הפיננסית והקטנת הפערים.

 

עיקרי המדיניות הכלכלית של ממשלת העבודה יהיו:

 • ביטחון כלכלי וסוציאלי: הידוק הקשר בין הממשלה, המעסיקים וההסתדרות לצמצום האבטלה; סיוע לעסקים קטנים ובינוניים, צמצום העסקתם של עובדים זרים; עידוד תכניות הכשרה מקצועית והשמה של בלתי-מועסקים; תקצוב לאומי של מפעלי הזנה לנזקקים; הרחבת סל התרופות; תגבור הדיור הציבורי בתקציבים נוספים.
 • תכנית מקיפה לסיוע לגמלאים ולאזרחים ותיקים: הגדלת קצבאות הזיקנה ל-19% מהשכר הממוצע; רשת ביטחון למבוטחי קרנות הפנסיה הותיקות; סבסוד של אשפוז ממלכתי; ביטול התשלומים הרפואיים (טופס 17); הגדלת הפטור ממס על חסכונות לאזרחים ותיקים; הנחות בתשלום דמי ביטוח בריאות ממלכתי.
 • תכנית מקיפה להטבות עבור חיילי המילואים.
 • הקמת רשות לאכיפת חוקי העבודה שתוקם במשרד התמ"ת; מניעת פיטורים מחזוריים של עובדי קבלן וכוח אדם; עצירת שירותי מיקור החוץ מטעם המדינה; חקיקת חוק פיצויי פיטורין למתפטרים.
 • פיתוח והשקעה בתשתיות מסורתיות לצד המשך עידוד תקציבי המו"פ לתעשיות עתירות ידע.
 • שמירה על מעמדו של הביטוח הלאומי ומניעת פגיעה במערך הקצבאות. עצירת הפרטת השירותים החברתיים וחברות התשתית הלאומיות.
 • הטבות למשפחות, עולים חדשים ולזוגות צעירים ברכישת דירה.
 • תכנית לאומית לילדים במצוקה ולבעלי מוגבלויות.

עוד על מצעה הכלכלי של מפלגת העבודה ניתן לקרוא כאן.

 

המאמר המלא פורסם ב-Money talks, בלוג החברה של מגדל שוקי הון.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר