מס' צפיות - 272
דירוג ממוצע -
ירידה לצורך עלייה? התמודדות המשקיע עם המיתון הגדול ביותר במאה הנוכחית
המיתון האדיר שרובץ לפתחה של המערכת הפיננסית ברבות מדינות העולם ידרוש מכל אחד מאיתנו לקבל החלטות כלכליות משמעותיות. תיאור התהליך שעבר על העולם - וגם כמה לקחים למשקיע המבולבל.
מאת: מגדל שוקי הון 23/01/09 (01:28)

מאת: גידי הלפרן

 

בעשור האחרון חווינו תקופה של שגשוג כלכלי, הגדול ביותר שחווה המין האנושי. תהליך הגלובליזציה יצר צמיחה כלכלית אדירה והביא לשיפור רמת החיים של מיליארדי אנשים בעולם.

 

התעשייה העולמית שגשגה, התיירות העולמית טיפסה שיא, הנדל"ן על ענפיו השונים פרח והמסחר הקמעונאי שגשג.

למוקדי הכוח הכלכלי המסורתיים - ארה"ב, יפן ואירופה - הצטרפו השווקים המתפתחים, בראשם סין, ברזיל, רוסיה והודו. העושר הפיננסי העולמי של חברות ופרטיים טיפס לשיא. תהליך זה לווה בהתמתנות סביבת האינפלציה בעולם ובעקבות זאת להוזלת מחיר הכסף בכל גושי המטבע בעולם. היקפי האשראי הצרכני והאשראי לצרכי השקעה הגיעו לשיא. מתוך ההערכה כי השגשוג יימשך, החל מסע החיפוש אחר אלטרנטיבות השקעה, הנושאות תשואות גבוהות יותר.

 

החיפוש אחר תשואות עודפות עודד הסטת השקעות מאפיקי ההשקעה המסורתיים לעבר יעדים חדשים, בהם רכישת פעילויות כלכליות בשווקים חדשים ובהן רכישת נדל"ן (מסחרי, עסקי ופרטי) והשקעות פיננסיות בכלכלות מתפתחות, בסחורות ובמכשירים פיננסים מתוחכמים.

 

כך נוצרו והתנפחו מספר בועות - בועת האשראי, בועת הנדל"ן, בועת הצריכה ובועת קרנות הגידור. הכל עבד מצויין במשחק הפירמידה הגלובלי הזה, עד חודש יולי 2007, בו קרסה קרן גידור גדולה.

 

אז הכל חזר על עצמו, אבל בכיוון ההפוך - המינוף התחלף ב-DeLeveraging; הסיכון התחלף בהליכה על בטוח; אשראי חופשי וזול התחלפו בקיפאון מוחלט במתן אשראי ובהתייקרותו לשיא של כל הזמנים; הריצה הלא מבוקרת אחר סיכונים התחלפה בריצה לא מבוקרת אחר מפלט בטוח.

 

מה עושים כעת עם סיומו של עידן וכניסת העולם למיתון כלכלי בהיקף כה גדול? ניתן למצוא את התשובות במצגת המצורפת. (לחצו על הלינק כדי לצפות במצגת במסך מלא).

 

Diminishig Global Growth Dynamics

 

המאמר המלא פורסם ב-Money talks, בלוג החברה של מגדל שוקי הון.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר