מס' צפיות - 322
דירוג ממוצע -
האשמות הדדיות
מאת: יאיר מור 24/12/08 (02:19)

כבר חודשים ארוכים מתנהל משפט (או שניים) בין ענקית הגאג`טים אפל לחברת "סייסטאר", שניסתה למכור מחשבים תואמי-מק. זה לא סוד שמדובר במשפט שהחבר`ה בסייסטאר רצו וניסו להביא על עצמם, בתקווה להפוך את שוק המק, שלעומתו מייקרוסופט היא סמל ההגינות ושוויון-ההזדמנויות, לפתוח יותר. הלוא אם מייקרוסופט הייתה אוסרת על מישהוא למכור מחשב תואם-חלונות, תוך יומיים ביל גייטס וסטיב באלמר כבר היו ברשימת הטרוריסטים של הנשיא הבקרוב-לשעבר ג`ורג` בוש.

 
אבל בכל זאת, כל כמה שבועות נחשף חלק חדש במשפט הדו-כיווני הזה, בו הנאשמת (סייסטאר) היא למעשה זו המנסה להוכיח את אי-חפותה של המאשימה (אפל). הפעם מגיבה החברה-החקיינית לטענה של אפל כי אסור לסייסטאר למכור מחשבים עם מערכת ההפעלה OS-X שלה - שאגב, נרכשו ע"י המשווקת כחוק. הטענה החדשה של סייסטאר היא כי אפל לא יכולה כלל לתבוע אותה על הפרת זכויות היוצרים של OS, מאחר ואפל - שימו לב - מעולם לא רשמה פטנט על מערכת ההפעלה שלה במשרד רישום הפטנטים האמריקני. לכן על בית המשפט לבטל את תביעת אפל לאלתר. עכשיו, מכיוון ואף אחד לא באמת בדק אי-פעם אם קיים רישום פטנט על OS או לא, יצטרך בית המשפט לעשות זאת בדרך החוקית הארוכה.

 

אך אם בסופה תימצא טענת סייסטאר כאמת, יהיה זה הסוף לרודנות המוחלטת של אפל בשוק המקינטוש. מדובר בטענת המחץ במשפט הזה, שכן עד עכשיו כל מה שראינו מצד סייסטאר היו מתקפות התשה על הלגיטימיות של אפל לקבוע מי ימכור את מערכת ההפעלה שלה ואיך. אישום נוסף שהעלתה הנאשמת נגד המאשימה בגל האחרון הוא שאפל חוסמת מחשבי מק שנמצאים בו רכיבים שלא יוצרו על ידיה, וכך מאלצת את הלקוחות לקנות את רכיבי החומרה שלה בלבד - טקטיקה שכבר קושרה בעבר ע"י גורמים שונים עם הפרה של חוקי מסחר שונים. טוב, אבל זה כבר לא חדשות...

 

לבלוג של יאיר מור

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר