מס' צפיות - 364
דירוג ממוצע -
יום הולדת לעכבר
השבוע מלאו 40 שנה להולדת העכבר האלקטרוני - אחת ההמצאות המשמעותיות ביותר בעולם המחשב, ומה ששינה לחלוטין את הדרך שבה משתמשים עובדים מולו. איך נראה אז העכבר?
מאת: טור אורח 12/12/08 (01:34)

מאת: מערכת pCon

 

קצת קשה להאמין, אך השבוע חוגג עכבר המחשב את יום הולדתו ה-40. העכבר נחשב לאחת ההמצאות המהפכניות והמשמעותיות ביותר בתחום המחשוב. הוא הראשון שאפשר למשתמשים לזהות את מיקומם על צג המחשב על ידי דימוי תנועת ידם במרחב ובכך פתח את הצוהר לשפע של יישומים ואפשרויות חדשות במחשוב.

את העכבר המציא ד"ר דאגלאס אנגלברט (Douglas Engelbart), לו מיוחסות עוד מספר המצאות חשובות בעולם המחשוב כמו המצאת ההייפרלינק ופיתוחה של ה- On-Line System אחת מרשתות המחשבים הראשונות בעולם. הוא הציג את העכבר לקהל הרחב לראשונה ב-9 בדצמבר 1968 בועידת Fall Joint Computer Conference שנערכה בסן פרנסיסקו.

העכבר, שפיתחו הוא וצוותו במעבדות SRI (ר"ת Stanford Research Institute), נבנה מקופסת עץ גדולה ומגושמת ובתוכה גלגלי שיניים מברזל שתזוזתם אפשרה לחשב את מיקום העכבר במרחב. ההמצאה שלו אמנם זכתה לתהילה גדולה, אך אנגלברט עצמו לא הרוויח ממנה רבות. זאת מהסיבה שתוקף הפטנט שלו על העכבר היה עד שנת 1987, עוד לפני שהמחשבים האישיים הגיעו לכל בית.

הועידה שבה הוצג העכבר זכתה לימים לכינוי "אם כל הדמואים", וזאת משום שאנגלברט הציג בה מספר רב במיוחד של המצאות. ביניהן, הוצגה לראשונה האפשרות לנווט בין מספר חלונות במחשב, וכמו כן, גם שיחת הוידיאו הראשונה בעולם.

 

פורסם באתר pCon החדש! - המלצות, אתרים, הכרזות ומאמרים, על מחשוב ואינטרנט http://www.pcon.co.il/v5/ArchiveMore.asp

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר