מס' צפיות - 373
דירוג ממוצע -
"דל" והמשבר הכלכלי במערב
מאת: יאיר מור 10/09/08 (02:19)

הכלכלה האמריקנית לא נמצאת בשיאה בימים אלה, ובחברות המחשבים מרגישים את זה בגדול. "דל", שהייתה הדבר החם במכירת מחשבים לצרכנים פרטיים בתחילת המאה ה-21, הולכת ודועכת לאיטה עם השנים, ובשבוע שעבר הכריזו המנהלים כי ע"מ להגדיל את רווחי החברה (או בשפת האנטי-ספינים: למנוע פשיטת רגל מהפסדים), היא מתכוונת למכור את כל מפעלי ההרכבה שלה בשנה וחצי הקרובה.

 
ל"דל" ארבעה מפעלים בארה"ב, ושישה מחוצה לה, ורק לאחרונה היא עברה קיצוץ של כ-8,000 משרות. כמעט כל החברות המתחרות העבירו את שרביטי הייצור שלהן למדינות בהן כוח העבודה זול יותר, ו"דל" כנראה מנועה מלעשות זאת בגלל חוזים עם המדינות והרשויות בארה"ב. לכן היא פשוט מוכרת את המפעלים, "קומפלט" עם העובדים, לקבלני-משנה. הבעיה היא שקשה למכור מפעלים עם חוזים ממשלתיים המחייבים אותם להעסיק כמות מסויימת של אמריקנים עד שנת 2015 (כמו למשל במפעל החברה בצפון קרוליינה), בעוד העולם חותר לעבר העברת כל ייצור אפשרי לכוח העבודה הסיני/תאילנדי/טאיוואני הזול.

 

"דל" תצטרך להודות בשלב מסויים שהיא פשוט לא מסוגלת לעמוד בהתחייבויותיה, וכמו שזה נראה לי סביר מאוד שהיא אף תפשוט את הרגל אם לא תמצא דרך מקורית מאוד להעלות את מאזן ההכנסות שלה. ובסופו של דבר, חשוב לזכור שכל מפעל שעובר לידיהן של חברות כוח-אדם מהמזרח הרחוק תורם לאינטרסים הכלכליים של סין, ויתנקם מאוחר יותר בכלכלה האמריקנית.

 

לבלוג של יאיר מור

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר