מס' צפיות - 449
דירוג ממוצע -
ציירי לך ס-פאם
מאת: ארז רונן 31/07/08 (00:19)

אריאל אטיאס רצה לבשל דייסה שכו-לם יאהבו. חשב חשב חשב, שאל את אמא, שאל את אבא, החליט, ניסח, הציע, העביר, וכך נולד לו התיקון לחוק התקשורת, שיגרום לכך, אם ירצה השם, שהחל מחודש דצמבר לא נקבל יותר דואר זבל למיילים, לסלולרים ולפקסמיליות שלנו. בעצם, אין לנו פקסמיליות לפקסמליות שלהם, אם כך. לא חשוב.

 

בכל מקרה, החוק כבר עבר, והוא יאפשר כל אחד לתבוע ממפרסמים בספאם סכום של 1,000 שקלים לדיוור, וזאת מבלי להוכיח שהספאם הנ"ל גרם לנזק. שזה מעולה, גם כי זו דרך די מהירה להתעשר, וגם כי, היי, קצת פחות לחץ על תיבת הדואל אף פעם לא יזיק. למי שתהה, אגב, הכנסת עובדת בימים אלה על חוק זהה לדואר זבל אמיתי, דהיינו, סנייל-מייל, שלא פחות מפריע (ואפילו יותר, אם קוראים לכם סביבה). שזה יפה, ונחמד, ולגמרי עובד בשביל האזרחים.

 

בשביל עסקים קטנים, לעומת זאת, החוק הזה מוגדר כהרסני. ככה לפחות לפי כמה חבר'ה נחמדים שארגנו אתמול מסיבת עיתונאים עם הכותרת המפוצצת "אטיאס חונק את העסקים הקטנים - השקר שמאחורי חוק הספאם". עם שם כזה - איך אפשר שלא להגיע? אז הגעתי. ושמעתי. והתרשמתי. בעצם, לא כל כך התרשמתי. אולי קצת.

 

הטיעונים של בעלי העסקים הקטנים הושמעו בעיקר ע"י רונן וויס, שהוא מנכ"ל גוף עצמאי בשם המכללה לעסקים, אשר מייעץ לעסקים קטנים כיצד לגדול ולהצליח (ואני מניח שאחד השיעורים בפגישות יעוץ אלו הן "תשתמשו בספאם", מה שאגב המכללה הנ"ל עושה בעצמה כדי לפרסם). היו שם גם מנכ"ל התאחדות התעשייה והמלאכה (מה שגורם, באופן די אוטומטי, לזמזזם את "לעבודה ולמלאכה", אז זה כבר חיובי), יו"ר התאחדות הסוחרים ובעלת עסק עצמאי שנשבעתי לעצמי שלא אכתוב את שמו כדי לא לתת לה פרסום חינם. מספיק היא דוחפת את השם הנ"ל למיילים שלנו, בעצם.

 

הטיעון המרכזי שלהם הוא שבימים בהם העשירים יכולים להצטייד בקמפיינים תקשורתיים מקיפים ולהוציא עליהם סכומים שהאזרח הפשוט (אותו אזרח פשוט שמקים עסק קטן) לא יכול לממן, ולכן בעלי העסקים הקטנים הנ"ל נאלצים להסתפק בצורות אחרות של שיווק, זולות יותר, כמו, ניחשתם, הספאם. כמה מאות שקלים (במקרה הרע) תפיץ את הספאם של העסק הקטן לקהל יעד די עצום, יחסית לעלות. שזה כנראה נכון.

 

האיסור על שליחת הספאם, לפי הספאמרים, היא עונש מוות לעסקים הקטנים. כמות הפעמים בהם החבר'ה השתמשו בשלל הטיות של "הם הורגים אותנו", "אנחנו לא מוכנים למות" וכדומה כמעט השתוותה לכמות הספאם שאני מקבל למייל בעבודה. המון. נו. מה אני אגיד. שמעתי, הקשבתי, דיווחתי (באוביקטיביות המתבקשת מהמקצוע), ועדיין לא התרשמתי. אפילו שבעצם אני משתמש בג'ימייל, שם הספאם הוא לא ממש פקטור.

 

ספאם הוא פיתרון שיווקי זול, זה כנראה נכון, אבל הוא גם מסריח. הוא מטריד את הלקוחות הפוטנציאליים, עולה הרבה מאוד כסף לעסקים אחרים (קטנים וגדולים כאחד) בצורה של שעות עבודה שמתבזבזות במחיקת מייל (חצי שעה בכל בוקר בעבודה, וזו לא הגזמה) והתקנת אמצעי סינון שונים ומשונים כדי לרסן את המחלה. נכון, סביר להניח שאחד מכל אלף שמקבל מייל פרסומי דווקא ימצא בו תועלת, ועם בעלת העסק שהעידה ש"מאה חמישים לקוחות השגתי בעזרת הדואר השיווקי!" (כשנשאלה לכמה היא שלחה מלכתחילה היא לא הסכימה להגיד) קשה להתווכח, אבל עדיין. השימוש בספאם הוא של עסקים שמשום מה חושבים שהלקוח תמיד טועה, שזה לגמרי לגיטימי לעצבן את אותם לקוחות פוטנציאליים. זו תפיסה שירותית מעוותת, שצריכה להדאיג את כל מנכ"לי ארגוני העובדים (או וואטבר) הרבה יותר מחוק התקשורת.

 

מארגני המסיבה לא הסכימו לשתף נתונים מדויקים. הם לא חשפו כמה בעלי עסקים קטנים הם באמת מייצגים (לטענתם, כי מדובר בתחילת תהליך, ואת התשובה נקבל בסופו), התחמקו מלענות למה הם נזכרו לצאת לפעולה שכביכול מסדירה את עניין הספאם רק אחרי שעבר החוק שמחסל אותו (לטובתם אפשר לציין שחלקם היו גם בדיונים בוועדות הכלכלה בכנסת. מה שלא עזר להם), ולא עשו שום דבר כשל העסק היה פרוץ, כדי להוכיח שיש להם רצון טוב, ולא רק אינסטינקט הישרדותי של חיה פצועה.

 

כשנשאלו למה לא להשתמש בפתרונות שיווקיים זולים אחרים, כדוגמת שירות המודעות של גוגל, שימוש מושכל בפורומים מקצועיים, הקמת אתרים (אפילו אתרי פרסום), שימוש בדפי זהב ו-144 וכו', הם גימגמו. ההשערה שלי היא שהגמגום נבע מכך שמדובר בפתרונות קצת יותר מסובכים, כאלה שצריך להשקיע בהם קצת מחשבה, קצת יצירתיות. ספאם זה קל, זה לכתוב מכתב עילג, לקשט אותו בפונטים ענקיים, ולשלוח לכל הארץ.

 

ספאמרים יקרים - אטיאס לא הורג את העסקים הקטנים. היחידים שהוא יהרוג, כנראה, זה כאלה שמנסים לעשות לעצמם הנחות, חיים קלים, להשתמש באמצעים בעיתיים שדוחים פי כמה לקוחות פוטנציאליים מכאלה שהם באמת מושכים. ובעלי עסקים כאלה, סביר להניח, אטיאס לא באמת צריך להרוג. דרך ניהול שכזאת, יש להניח, הייתה הורגת אותם בכל מקרה, עם או בלי ספאם.

 

עוד על זה:

 

יהונתן קלינגר עדיין לא מליונר, אבל לפחות לא ספאמר

עירא מ'אסכולת הספה', בעל עסק קטן שמתמוטט תחת הספאם, מתחנן שהספאמרים יפסיקו

 

לבלוג של ארז רונן

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
דווקא צריך לברך על חוק הספאם
יורם בר-סלע 19.11.08 (01:17)