מס' צפיות - 2013
דירוג ממוצע -
XP Pro בסוף הדרך.. כמה טיפים
מיקרוסופט הודיעה ש-XP יפסיק להיות משווק החל מסוף חודש זה. הנה כמה טיפים איך תוכלו להאריך את זמן השהות.
מאת: חץ בן חמו 25/06/08 (17:00)

הרבה חברות (ובצדק), עסקים ואנשים פרטיים, אחרי ששמעו את סיפורי הבהלה, קראו סקירות מקצועיות מכמה מקומות, החליטו שלא לקפוץ על עגלת ה-VISTA ולהישאר עם XP.

 

העניין הוא שמיקרוסופט הודיעה ש-XP יפסיק להיות משווק החל מסוף חודש זה, למעט לחברות קטנות המוכרות מחשבים בבניה עצמית שבשבילם זה הוארך עד תחילת 2009. ליצרני המחשבים הגדולים ניתן פתרון אחר (ויותר יקר), ולצרכן הביתי שרוצה לרכוש מחשב ביתי ולא עסקי - אין שום ברירה: ויסטה או... ויסטה.

 

הנה כמה טיפים ל-3 סוגים של ישויות המשתמשות ב-XP ואיך אפשר להאריך:

 

חברות גדולות

 
חברות בעלות מאות או אלפי מחשבים, צריכים להמשיך לרכוש מחשבים עם Vista Business (או XP כמובן אם יש להן כושר מיקוח עם ספק החומרה), ולאחר מכן להשתמש במפתח ה-VLK כדי למחוק את ה-VISTA ולהתקין XP. הפתרון הזה הוא פתרון חוקי, וכך נמנע הצורך מחברה לשלם כפול (על VISTA ועל רשיון ו/או דיסק ו/או COA של XP).

 

חברות קטנות / עצמאים

 
לחברות הקטנות (מחשבים אחדים עד עשרות מחשבים) אני ממליץ לרכוש את Vista Business ולהשתמש בכלים כמו Sysprep כדי למחוק את המחשב ולהתקין את ה-XP (או עם Ghost). במקרים רבים ניתן לעקוף את הדרישה לרכישת XP חוקית בכך שיש לחברה מדבקת XP על כל מחשב שמריץ XP. הואיל ובארץ כל רשיון של XP Pro מתחיל לעלות בסביבות 500 ש"ח וצפונה, אפשר לעשות טריק מאוד פשוט והוא: לרכוש מחשבים ישנים (גם שלא עובדים) או חלקי פלסטיק של מחשבים ישנים המכילים מדבקות XP PRO. אין מניעה חוקית "להעביר" מדבקה של XP ממחשב מת (לא חשוב מה הסוג) אל מחשב חי (אפילו לא צריך להעביר, אפשר פשוט לשמור את המדבקה עם הפלסטיק או בלי הפלסטיק בצד). העלות, אגב, היא ממש אפסית: ב-EBAY אפשר למצוא חלקים ומחשבים כאלו בדולרים בודדים.

 

שים לב: אם מדבקת ה-XP שלך היא עבור מחשבים של חברה מסויימת (Dell, HP וכו'), המספר בה לא יעבוד עם התקנת XP של חברה אחרת. במקרה כזה אפשר לחייג למיקרוסופט, לאשר שהמחשב הישן כבר לא עובד ושאתם מעוניינים להעביר את ה-XP שלכם למחשב אחר. במקרה כזה ישאל אתכם נציג השרות מס' שאלות ולאחר מכן יתן לכם מס' חדש להתקנה.

 

אנשים פרטיים

 
לעניות דעתי, אנשים פרטיים לא ממש צריכים לרכוש את ה-XP (אלא אם הם רוצים להשקיע ו/או מקבלים החזר כספי על זה). מיקרוסופט כעקרון לא רודפת אחרי אנשים פרטיים שהתקינו XP על המחשב שלהם (בניגוד למצב שבו אנשים מתקינים XP עבור אחרים בתשלום, שם מיקרוסופט בהחלט רודפת אחרי אנשים כאלו ומבקשת לראות הוכחות על רכישת ה-XP). מי שרכש מחשב חדש ומעוניין להתקין עליו XP, פשוט מוזמן לפתוח ביטורנט, להפעיל את הקובץ הזה, לצרוב, ולהתקין. אפילו פיצוח ה-WGA נמצא בתוכו ומצריך דאבל-קליק בלבד. מי שלא שם לב אולי, מיקרוסופט כבר מזמן הפסיקה את משחקי החתול ועכבר עם גרסאות ה-WGA והגירסא האחרונה שיצאה היתה לפני חצי שנה. כרגע ה-WGA מתעדכן בגרסאות VISTA למיניהם ו-Windows Server 2008.

 

ועוד משהו קטן אחד

 
לאחרונה חברות רבות "פוזלות" יותר ויותר לכיוון וירטואליזציה עם כל מיני פתרונות VDI. במקרים אלו כלל אין צורך ב-XP או כל מוצר מיקרוסופט על המכונה שתשב מול העובד. כל הפצת לינוקס מודרנית (אובונטו, פדורה, CentOS, Red Hat, SuSE, Mandriva וכו') יכולה לשמש כבסיס ועליה ניתן להריץ פתרונות מבוססי Linux כמו RDesktop או Client של VMWare, תלוי בפתרון VDI המוצע. הדבר חוסך המון שרותי תחזוקה, ומערכות לינוקס יצא שם למרחקים כמערכות יציבות כמו אבן.

 

כמובן שכל מה שכתבתי כאן לא מהווה שכנוע לעקוף את מיקרוסופט, זה לא יעוץ מהווה לתחליף ליעוץ משפטי או דברים כאלו, אלא אוסף טיפים שמצאתי בכל מיני מקומות.

 

לבלוג של חץ

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר