מס' צפיות - 916
דירוג ממוצע -
לדעת את האמת !!! יתרונות בדיקת הפוליגרף לעסקים ולקוחות פרטיים
AS פוליגרף
מאת: שלומית פולק 01/02/23 (15:51)

לדעת את האמת !!! יתרונות בדיקת הפוליגרף לעסקים ולקוחות פרטיים

מה הישראלים באמת יודעים על מכשיר הפוליגרף ?

מה משפיע על ההחלטה האם להשתמש במכשיר ולבצע בדיקת פוליגרף ?

מה האפקטיביות של מכשיר הפוליגרף והאם יש השפעות על תוצאות הבדיקה

השאלות הנ"ל אלו שאלות בהן מתחבטים יום וליל אזרחים , מנהלים בכירים , עורכי דין  , זוגות נשואים , אנשי עסקים ועוד רבים , ביודעם כי התשובה האמיתית והנכונה לשאלות הללו תיתן להם את המפתח לאמת .

עשרות שנים משתמשים בארץ ובעולם במכשיר הפוליגרף לגילוי האמת בדרך של פענוח גרפים המזהים אמירת שקר לפי תגובות בלתי רצוניות של מערכות הגוף בעת אמירת השקר. הרעיון הוא שלאדם הנבדק אין שליטה על המערכות הלא רצוניות בגוף .

כששואלים אדם פלוני ברחוב אודות מהימנות בדיקת הפוליגרף, סביר כי יענה שהבדיקה בעלת אמינות גבוהה. לא בכדי, הכינוי הרווח של בדיקת הפוליגרף בקרב הציבור הוא "מכונת אמת" .

ראיה להכרה הציבורית הרחבה בלגיטימיות המכשיר ויכולתו להגיע לממצאים נכונים, היא השימוש הנרחב שנעשה במכשיר הפוליגרף, גם אם רובו מחוץ לאולמות ביהמ"ש , למשל בקבלה למקומות עבודה, בשירותי הביטחון ועוד.

בעידן הנוכחי, נראה כי כללי המשחק שונים מאלה שאנחנו מכירים , עד לפני שנים לא רבות כלל לא היה מקובל לערוך חוזים אישיים במקומות עבודה או הסכם ממון בין בני זוג לפני החתונה. עד היום מפקפקים בטיב הקשר והיחסים בין העובד למעביד בעסק שבו העובדים מרגישים כמו "במשפחה" , או בטיב הקשר ובאהבה השוררת בין בני זוג שחתמו על הסכמים מסוג זה.

כיום כל בעלי העסקים והחברות חותמים על חוזה עם העובד בתחילת העבודה, וכן זוגות רבים, גם בנישואים ראשונים, חותמים על חוזה כזה או אחר כדי לשמור כל אחד על עצמו וגם על הקשר הזוגי.

בשנים האחרונות בעידן המודרני נראה כי עניין הפוליגרף הוא פקטור נוסף התופס תאוצה , ונכנס למציאות היומיומית שלנו גם בעסקים וגם ביחסים בין בני זוג והכל במטרה למנוע "הפתעות" או חוסר מידע .

בעסקים וחברות כבר מתבצעים תהליכים של בדיקות פוליגרף תקופתיות לעובדים ובעת הקבלה לעבודה ונראה כי גם בין בני זוג הפוליגרף הופך להיות חלק מהחוזה הבלתי כתוב בין בני זוג בדרכם למיסוד הקשר לכל החיים.

הרעיון הוא שהבדיקה לא חייבת להתבצע ממקום של חוסר אמון בין המעביד לעובד או בין בני הזוג , אלא יותר אולי ממקום של מרכיב נוסף בביטחון העצמי או לבניית האמון בין שני הצדדים .

כל עוד הבדיקה נעשית בהסכמה, היא לא אמורה להטיל דופי באדם הנבדק או במבקש הבדיקה אלא לגרום לבעל העסק לבטוח בעובדים שלו בלב שלם ובין בני זוג לגרום לאמון מלא ללא ספק ולהיות נדבך נוסף בבניית הביטחון והאמון שלהם אחד בשני.

בעסקים מה שמוביל את בעל העסק זה שמירה על הנורמות והאתיקה המקצועית למניעת גניבות , מרמה והעברת מידע לעסקים מתחרים . בין בני זוג המטרה לייצר אמון מלא ומושלם ללא בגידות והסתרות , זה חלק מההתפתחות האנושית לטוב או לרע – אם בעבר הבעת האמון היתה נמדדת בכוס ובכתובה מתחת לחופה , כיום אנשים רוצים לוודא בדרכים שונות מי עומד מולם.

המורכבות האנושית היא שגורמת לאנשים לחשוב על דרכים יצירתיות שכאלה כדי לשמור על ביטחונם ועל אושרם. נכון להיום הרבה בעלי עסקים וקציני בטחון בחברות רבות משתמשים בשירותי הפוליגרף לשמור על החברה ועל העסק מפני עבירות שונות וכן נראית עליה משמעותית במספר הזוגות שמגיעים לבצע את בדיקת הפוליגרף כדי להיות בטוחים בקשר שאליו הם נכנסים או שבו הם נמצאים, בדיקת הפוליגרף כבר לא נתפסת כאקט חריג אלא מסייעת לחיזוק הקשר.

חשוב לזכור שכמו בעסקים ביחסים בין עובד ומעביד יש חשיבות ליושר, אמון ושמירה על הנורמות והנהלים כך גם בזוגיות לתחושת הביטחון יש חשיבות רבה, בטח בכל הקשור לאמון , זוגיות, בגידות, הטרדות מיניות, אלימות במשפחה, הונאה בכספים ושימוש באלכוהול ובסמים.

אנשי מקצוע רבים בתחום העסקי ובתחום הטיפול הזוגי סוברים כי אין מניעה מלגשת לבדיקת פוליגרף בכדי להוביל את שני הצדדים למקום טוב יותר .

כותבת המאמר בעלת מכון פוליגרף מקצועי , בעלת ניסיון רב של שנים בתחום הפוליגרף והחקירות הפרטיות בארץ ובעולם .

 

הכותבת היא שלומית פולק – מנכ"לית AS פוליגרף 050-6248153 - ייעוץ חינם 24/7 www.aspoly.co.il

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 2 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
שלומית מספר 1
פולה קליינשטיין 15.02.23 (09:36)
2.
הכי טובים בשוק
אלי לוי 27.02.23 (12:48)