מס' צפיות - 954
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "לך לך" ה'תשפ"א
"אב המון גויים".
מאת: דוד דרומר 29/10/20 (18:47)

 

התורה כשמה, באה להורות לנו. היא מביאה לנו סיפורים ואירועים שעברו על אבות אבותינו מבריאת העולם ובכל הדורות הראשונים על מנת שנלמד מהם. הרי ברור שלא על כל רגע ורגע מחייהם התורה מספרת, ולא כל דו שיח, אלא בחרה התורה בתמצית אבל ראתה בהם כעיקר כדי שמהם נלמד. 

ואחרי בריאת העולם ואדם וחווה בפרשת בראשית, ונח שעליו קראנו שבוע שעבר, מגיעה התורה לספר לנו על אברהם אבינו.

תכונות רבות מתגלות לפנינו מאישיותו של אברהם. אחת מהבולטות ביניהן היא תכונת לקיחת האחריות שלו. 

יש לו אחריות כלפי כל האנושות כולה, ולא סתם הוא מכונה "אב המון גויים". עוד בטרם יציאתו לכיוון כנען הוא מנסה לגרום לשכניו בארם להכיר במציאות ה'. אך בהמשך מפרשתנו וכן בפרשות הבאות אנו רואים כמה טבועה באברהם מידת האחריות. 

כשרועיו ורועי לוט רבים הוא לוקח אחריות ומפריד בין הקבוצות וכל זה בטענת "אנשים אחים אנחנו", וכדי למנוע מריבה כדאי להיפרד, אך מיד בהמשך כשלוט נלקח בשבי במלחמה ע"י ארבעת המלכים, יוצא אברהם באחריות גדולה על אחיינו ומציל אותו מהשבי. בשבוע הבא כמובן נקרא על האחריות הגדולה שלו לאורחים, ואולי המאבק המפורסם ביותר שלו על ניסיון הצלת העיר סדום מהפיכה מאת ה' אפילו במחיר של "ויכוח" עם הקב"ה, העיקר להיות פעיל בניסיון להציל, אפילו אדם אחד. 

כזה היה אבי האומה שלנו, אברהם אבינו, אדם בעל שיעור קומה ענק שידע לקחת אחריות בכל צומת דרכים בחייו הוא לא ישב והמתין לאיזה יד ה' שתוביל או תנחה אותו, אלא תמיד היה זה שקם, הולך, פועל ועושה. 

שבת שלום ומבורך

 

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

סיפורים,אירועים,אבות אבותינו,בריאת העולם,אדם וחווה,לקיחת אחריות, נלקח בשבי, ארבעת המלכים,אבי האומה,צומת דרכים,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר