מס' צפיות - 1104
דירוג ממוצע -
איך יודעים מתי לרכוש נכס?
מאת: יוסי אמודאי 03/10/12 (10:21)

בשנים האחרונות חלה עליה במחיר הנדל"ן בישראל, ויש הטוענים כי מדובר בבועה שתתנפץ בקרוב ואחרים אומרים שהמצב רגיל. ישנם גורמים שונים המשפיעים על מחירי הנדל"ן בישראל, אך הגורם העיקרי אשר משפיע על עלייה או ירידה במחירי הנדל"ן הוא הביקוש וההיצע.

 

 

מחירי נדל"ן בישראל –

 

היצע וביקוש כאמור, אחד הגורמים העיקריים שיכולים להביא לעלייה או לירידה במחירים של נכסי נדל"ן הוא הביקוש והיצע. ככל שנכס מסוים מבוקש יותר מחירו יהיה יותר יקר, אך במידה וקיים היצע רב של אותו סוג נכס, המחיר יהיה נמוך יותר באופן משמעותי. האוכלוסייה בישראל גדלה וגם יהודי התפוצות מבקשים לרכוש נדל"ן בישראל, אם זה להשקעה או בכוונה להגיע ולחיות במדינת ישראל, לכן גדל גם מספר האנשים שמבקשים לרכוש דירה או בית. עתודות הקרקע לבניה בישראל הולכות וקטנות ואלו שקיימות, מחירן עולה. קבלני הבנייה בונים פחות ופרויקטים מתמקדים בבניה של דירות גדולות ויקרות כך שההיצע קטן יותר והמחירים של אותן דירות גבוה.

גורמים נוספים המשפיעים על מחירי הנדל"ן

 

בנוסף להיצע וביקוש ישנם גורמים נוספים המשפיעים על מחירי הנדל"ן ואלו הם עלויות הבניה. כאשר עלות הבנייה היא גבוהה, מחיר הנכס נקבע בהתאם. מדינת ישראל גם מטילה מיסים גבוהים על הקבלנים, האגרות, האישורים ועלויות נלוות אשר הופכת את תהליך הבנייה בישראל ליקר. גורם נוסף שמשפיע על מחירי הנדל"ן הוא היכולת של האוכלוסייה הממוצעת לרכוש נכסים גם אם מחיריהם נחשבים לגבוהים. המצב הביטחוני גם הוא משפיע באופן ניכר על עליית וירידת מחירי הנדל"ן. כאשר מדינת ישראל נמצאת בתקופת רגיעה, כשהעם מרגיש בטוח, קיימת עלייה בביקוש לנדל"ן, וכתוצאה מכך המחירים באופן טבעי עולים. כלכלה יציבה בישראל ובעולם יציבות פוליטית, שערי הריבית, חקיקה ממשלתית והקצאת קרקעות גם הם גורמים לעלייה במחירי הנדל"ן. אזור מרכזי בארץ שיש לגביו תכניות פיתוח רבות יהיה אזור מבוקש יותר. אזורים הנחשבים יוקרתיים יותר יהיו אזורים מבוקשים יותר וככל שהאזור יותר מבוקש כך המחירים יהיו גבוהים יותר.

איך יודעים מתי לרכוש נכס?

 

במידה ומגיע השלב שבו מחפשים נדל"ן לרכישה, חשוב מאוד להיות עם היד על הדופק וכל הזמן לנסות ולבדוק מחירים של נכסים המוצעים למכירה באזור המבוקש. לא ניתן לצפות מראש בהרבה מקרים לירידה במחירים, אשר מאפשרת רכישה נוחה וכדאית של נכס כלשהו, אך באמצעות מעקב אחר השינויים, ניתן למצוא את הרגע הנכון לחתום על עסקה משתלמת של רכישת נדל"ן.

הכותב הוא יוסי אמודאי - מנכ"ל חברת "דוק השקעות 1988" המעניקה שירותים עסקיים ומגוון רחב של פתרונות פיננסיים.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר