מס' צפיות - 240
דירוג ממוצע -
תורת ישראל הניצחית
פרשת האזינו
מאת: דוד דרומר 30/09/12 (12:11)

בס"ד

ד"ר יחיאל שרמן

לפרשת האזינו

פרשת האזינו-המכונה" שירת האזינו"מהווה תמצית כל התורה.

השירה הנפלאה והמרתקת מבהירה לנו חשיבות התנהגותו של כל אדם

שתהא מעוגנת בתורת ישראל. להבין תמיד שכל הצלחה תלויה בהתנהגותו של האדם, בהפעלת רצון נחישות ועוצמה אך תמיד להאמין שצריכה גם אמונה בבורא עולם שיסייע לאדם בהצלחתו.

המדענים- אף הם צריכים לפעול כדי להתחדש ליזום ולהיות יצירתיים אך לדעת ולהטמיע במוחם כי הקב"ה ברא עולם. צריכים כולנו לדעת שהעולם אינו תלוי רק בעובדות ויובש...אלא הכל משמש לנו מנוף להתרוממות הרוח ולהגברת לימוד תורה והאדרתה. שימוש "בשירה" משלב יופי חן ואסתטיקה

בכל העשייה של האדם.

הפרשה מתחילה בפסוק מרתק-" האזינו השמים ואדברה

                                                      ותשמע הארץ אימרי פי"

אומר רש"י- הקב"ה הועיד את השמים ואת הארץ  שיהיו עדים, שהרי משה אמר "אני בשר ודם-למחר אני מת ואז יאמרו ישראל לא קיבלנו את הברית. לכן הועיד להם שמים וארץ- עדים הקיימים לעולם"  

הרש"ר הירש אף הוא מבהיר לנו את מינוי השמים והארץ כעדים-כערבים של ברית הקב"ה עם ישראל. קיים לדבריו הבדל בין האזין-להטות אוזן אל המדבר כדי לקלוט את דבריו, לעומת ותשמע הארץ- שמיעה היא גם בלא רצון. במקרה זה- היעד העיקרי הוא "השמים" -הם הפעילים והארץ סבילה, לכן "האזינו" השמים-"ותשמע" הארץ.

בספרי -הבהירו את נבואת ישעיהו הנביא -"שמעו שמים והאזיני ארץ"(ישעיהו א,כ) משה שהיה קרוב לשמים- לכן נאמר בו "האזינו השמים"...ישעיהו שהיה רחוק מהשמים קרוב לארץ- לכן כתוב " והאזיני ארץ"...

השמים מביאות לארץ פוריות ושגשוג ,התפתחות האנושית בזכות בריאת עולם, אור...חום...אוויר...ויבשה...עלינו -בכל מעשה ידינו-להיות יוזמים ויצירתיים להפעיל מוח חכם ויצירתי ולהאמין שבורא עולם יעניק לנו סיוע והצלחה בהפעלת מוחנו הפורה והנבון.

רבי אלימלך מליז'נסק בספרו  נועם אלימלך מבהיר לנו שלומדי התורה נקראים שמים, כאשר בשמיים יחדשו חידושים הם יהיובבחינת האזנה- ואז יפתחו פיהם לדבר - ללמוד תורה גם בארץ וזהו ואדברה.

וכן, "האזינו" -דברי תורה היוצאים מפי צדיק עולים למעלה - לשמים ומאירים כל העולם ונכנסים לליבותיהם של אנשים.

בהמשך כתוב-"יערוף כמטר ליקחי" היינו המתפלל והלומד דבריהם בבחינת מטר, כאשר המטר משקה- מרווה את הארץ וגורם לצמיחה. כך לימוד התורה גורם לצמיחתם של אנשים, מעורר אותם ומעודד ללמוד תורה ולהאדירה. המטר- המטפח צמחים כמו תורה המוסיפה חכמה ודעת והמון אמונה בבורא עולם.

בעל" אהבת ישראל" מבהיר לנו חשיבות " שימה בפיהם" , הפה הוא צינור המחשבה, חשוב ללמוד בקול ולדבר, כדי שהנלמד יוטמע היטב במוחנו, לא די בשמיעה והאזנה תמיד עלינו להוסיף דיבור כדי לעגן הנלמד במוח.   

  

באדיבות: עלון "חוויית השבוע"

אתר:www.h-y1.coi.co.il

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר