מס' צפיות - 175
דירוג ממוצע -
הישרדות VIP- השוואה בין הסדרה לבין עבודה בהיי טק או מגורים בקיבוץ
אחד הדברים הקשים למתמודדים בהישרדות היא האינטנסיביות, אבל תנאים כאלה קיימים גם במציאות. הנה.
מאת: עדית- יועצת ארגונית 12/07/12 (18:15)

הסדרה מציגה לנו מצבים פסיכולוגים שמושפעים מתנאים פיזיים לא נוחים, תנאים חברתיים לא רגילים (אינטנסיביות יתר, מטלות שבוחנות אמון בין המתמודדים) וכן תנאים פסיכולוגים לא רגילים (מטלות שקשורות במה שיכול להיתפס כהעלבה, ובכך בוחנות את הדימוי העצמי שלך).

כל אלה מופיעים בסדרה בצורה הרבה יותר אינטסיבית מאשר בחיים עצמם, שהרי בחיים עצמם התנאים הפיזיים של רובנו יותר טובים- אוכל, לינה, חופש לצאת מהמקום ולהסתובב כאוות נפשנו במקומות אחרים, וכיו"ב; התנאים החברתיים של רובנו יותר נוחים- יש לנו חדר פרטי או בית פרטי לברוח אליו, להירגע ולחזור לפרופורציה. אנו לא נמצאים עם אותם אנשים 24 שעות, ויש לנו משפחה או חברים ותיקים שמספקים לנו תמיכה; והתנאים הפסיכולוגיים שלנו הרבה יותר טובים- לא "מחפשים" אותנו כל העת. אנו לא עלולים להיות מודחים כל כמה ימים, ושוב, כמו בתנאים החברתיים, אנו סובבים לא רק באנשים שאנו עובדים איתם אלא גם באנשים שאוהבים אותנו אהבת נפש כבר שנים רבות.

אבל, ברם אולם, כמה מאיתנו חיים חיים קצת יותר אינטנסיביים מבחינה חברתית ופסיכולוגית כאחד. יש החיים בקומונות, כדוגמת קיבוצים (בעיקר קיבוצי העבר, פחות הקיבוצים של ימינו) או כדוגמת חמולות משפחתיות, ולכן צריכים להתמודד מבחינה חברתית-פסיכולוגית כל העת. ההתמודדות אומרת שאדם צריך לתרום לחברה בה הוא נמצא, כדי לא להיות אאוטסיידר או דחוי (במיוחד אם אתה לא בן המשפחה במקור, או לא בן קיבוץ). להיות אאוטסיידר/דחוי זה אומר שהדיחו אותך. בתנאים כאלה יש אנשים שזוכים להיות על אי התקוה, כלומר מקבלים אזהרה מפורשת או סמויה, שעליהם לשנות את התנהגותם, וכך יוכלו לחזור אל השבט.

חוץ מאלו הבוחרים לחיות בקומונה, יש כאלה הבוחרים לעבוד בארגון שמתנהל בצורה מאד אינטנסיבית. לדוגמא חברות היי טק. בחברות אלו אתה עובד סביב השעון, ואתה נבחן בצורה יומיומית על תרומתך ועל עמידתך במשימות. בחברות אלה אתה עלול למצא את עצמך מודח באופן מיידי. לעתים מאפשרים לך להיות על אי התקוה (אזהרה שתתקן דרכיך), אך במשחק ההיי טק אי התקוה אינו מחוייב המציאות.

 

להתראות בפוסט הבא,

עַדית ג'אנה- יועצת ארגונית

"ייעוץ להתמודדות עם אנשים שמקשים עלינו"

adit1968@gmail.com

הכותבת היא עדית ג'אנה- יועצת ארגונית בעלת 2 M.A. בתחומי מדעי ההתנהגות. מייעצת למתמודדים עם בריונות נפשית בעבודה ובבית הספר, וכן תומכת במתמודדים עם בן/בת זוג מתעתעים רגשית. 050-7220126.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר