מס' צפיות - 122
דירוג ממוצע -
התנועה לכיוון היעד
פרשת במדבר
מאת: דוד דרומר 25/05/12 (17:14)

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

"שאו את ראש כל עדת בני ישראל למשפחותם, לבית אבותם..." (במדברא'/ב').

פרשת "במדבר" עוסקת בעיקרה בהקמת מחנה ישראל בדרכו מהר סיני - מקבלת התורה אל ארץ ישראל. תנועה לכיוון היעד היא חשובה מאוד לבניית עם מגובש, מלוכד ומאמין בבורא עולם ובקיום מצוות. הסדר והארגון של כל השבטים חשוב עבורנו כדי להגיע להצלחה מירבית בכיבוש היעדים ובעיקר בבניית מנהיגות לעם, כדי להחדיר משמעת וחוכמה בכולם. הפרשה עוסקת בשמות נשיאי השבטים, סידור שנים עשר השבטים לארבעה מחנות, שלושה שבטים בכל מחנה, תפקידם החשוב של שבט לוי ודרכים בגישה אל המקדש.

אכן לוקח זמן לבנות עם מגובש, עם היוצא מעבדות ולוקח על עצמו אחריות, חזון, יעדים ומטרות, קיום מצוות, בניית חיי חברה, החדרת אמונה בכולם, בניית אישיות משפחתית, חברתית ולאומית. שהרי, "אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה". צריך לחנך את האדם לעמל, לעבודה, לפרנס את משפחתו וילדיו - אך הכל מתוך החדרת 'רוחניות' למוח, למידה והשכלה רחבה. קיימת משמעות שונה לאנשים שהם "בני חורין" לעומת היותם "עבדים". קבלת 'אחריות' לעיצוב דמותו של עם היא תהליך הלוקח זמן, אך חשוב ללמוד וליישם עקרונות חשובים. הגיבוש השבטי מאוד חשוב, מתוך סדר משמעת וארגון נכון, אך קיימת חשיבות בסיסית לעזור ולסייע לאחרים. שבט לוי לא קיבל נחלה משלו אלא היה מופקד על הגברת תורה והאדרתה, על הנחלת התורה לכל עם ישראל היושב בארץ. הלוויים היו מחויבים לנדוד ממקום למקום ולדאוג שבני ישראל לא ישקיעו רק בעמל כפיים, אלא ישלבו למידה בחיי היום יום - 'רוחניות' בתוך הגשמיות.

העם צריך מנהיג שיוביל אותו בדרכו, אך יחד עם זאת בכל שבט ובכל משפחה צריך להיות 'מנהיג' הנושא באחריות להעמקת ערכים תורה ודרך ארץ. כל חיינו אנו לומדים מתורתנו את הדרך הנכונה להתנהלות חיינו - יש לנוע קדימה כל הזמן, לבצע כל תחום וכל עשייה בשלבים - בתהליך, ללא "קפיצות דרך". ההליכה צריכה להיות מתוכננת - עם יעדים, מטרות וחזון. הלמידה, רכישת החכמה, פיתוח המוח, חייבים להיות משולבים ברגש, אהבה, כבוד, יחס והתחשבות באחר, נתינה וטוב לב. בכל קהילה, בכל שבט, צריך להיות אדם מוביל - משפיע, מנהיג. יש צורך כמובן גם ב"מנהיגות ביניים" - מנהיג שיתן את הכלים לפיתוח מוח פורה, להתחדשות ולכיבוש כל פסגה בשילוב מוטיבציה, אתגרים, חשיבה יצירתית ויוזמות.

בפרשה מוזכרים שמותיהם של רבים מהמנהיגים המובילים ומספרם של כל שבט ושבט כדי להדגיש את החשיבות של כל מנהיג שבט בנפרד ושל כל המנהיגים המובילים את העם יחד. יש חשיבות לכמות המספרית של כל שבט ושבט ומספר הכולל של העם - לצורך בקרה, אירגון וסדר בדרך קדימה לעבר היעד.

על כן, בכל משפחה ובכל קהילה ובכל עיר בארץ יש לבדוק מי המתאים להוביל את החברה ולהדגיש ואף לכבד כל משפחה וקהילה עם שמותם. על ההורים והמורים להכיר היטב כל ילד ותכונותיו ואותן בעיקר לפתח ולטפח.

כפי שעל שבט לוי הוטל לשמש מורה הדרך לעם בכל אתר ואתר, כך עלינו לדאוג שבכל משפחה ולכל ילד יימצא המורה המדריך "המלמד" לרכישת "רוחניות" ולימוד במהלך כל חיינו.

                                             

אתר:   www.h-y1.fav.co.il

                                                                                    ד"ר יחיאל שרמן

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר