מס' צפיות - 136
דירוג ממוצע -
קוממיות ,בקומה זקופה.
פרשת בחוקותי
מאת: דוד דרומר 23/05/12 (14:06)

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

"אני ה' אלוקיכם אשר הוצאתי אתכם מארץ מצרים מהיות להם עבדים, ואשבור מוטות עולכם ואולך אתכם קוממיות" (ויקרא כ"ו/יג').

רש"י מפרש את הפסוק ואומר: "קוממיות - בקומה זקופה". היציאה מעבדות לחרות, יש בה משמעות עצומה ומעמיקה: יציאתכם מהשפלה ומדיכאון אל החופש, צריכה לזקוף את קומתכם.

הרש"ר הירש מסביר את המושג "קוממיות" ואומר, שזהו מצב נפשי שהגיע רק אחרי מתן תורה. שחרור מעול העבדות להיות בן חורין, אין לו אידיאל, אלא אם כן קיבלנו את התורה ומצוותיה. בני החורין דרך התורה זוקפים קומתם לנצח ויש לכך משמעות עמוקה של עצמאות וחירות. עם ישראל זכה בעצמאות ובגאווה מול הכוחות וכנגד הטבע, מול כוחות חברתיים ומדיניים.

התורה מלמדת אותנו כי גם לבן חורין יש צורך בתורה, בתכניות, באידיאלים, במסגרת, באוטונומיה עם גבולות, בחופש המלווה בקיום מצוות. אפשר לעשות, לקיים ולבצע משימות רבות כבן חורין בדרך איתנה ומצוינת כאשר האדם ב"קוממיות", בזקיפות קומה. זה מקנה לאדם ביטחון עצמי ללמוד להשכיל, להתקדם להתחדש ולבנות תהליכי שינוי מתמידים הנובעים מחשיבה מעמיקה ממצוינות ומיצירתיות.

האדם יכול לנצח בקרב אל מול אויב, ביתר שאת, בעוצמה ובנחישות אם קיימת בו האמונה בצדקת הדרך המלווה "בקוממיות". החשיבה, בניית כלים לא מקובלים, שונים ויעילים, ייעשו ע"י אדם בעל ביטחון עצמי ואמונה ביכולתו. תחושה של זקיפות קומה היא גורם עקרוני וחשוב בכל התמודדות עם דילמות ותהליכי שינוי.

החכמה והיצירתיות מצויים יותר אצל הצעירים, אך לא תמיד אנו מבחינים בהם. צריכים הורים ומורים לשאול עצמם בכל מפגשיהם עם הילדים, האם פיתחו בהם "קוממיות", האם החדירו בהם זקיפות קומה? - תכונה הגורמת לאמונה ביכולת האישית, לרצון לנסות, לפעול וליצור.

זקיפות הקומה של הילד תעפיל כל עוד הסביבה תומכת ומעודדת. כאשר הילד זוכה לחיזוקים חיוביים, הוא חש ביטחון עצמי ורצון לפרוץ קדימה ולהניע את המנוע האינטלקטואלי לנסיעה ארוכה אף במעלה ההר התלול. ילד זקוף מוכן להתמודד עם קשיים שבדרך, הוא ערוך להיכשל והוא לרוב אופטימי, ולכן הכישלון הופך לאתגר להצלחה והוא מוכן לנסות כל העת.

כאשר קיימת מסגרת של חוקים ותקנות, כאשר הסדר והמשמעת שולטים במערכת הסובבת את הילד, הרי המסגרת מגבירה דווקא את הביטחון העצמי ומעצימה יותר את זקיפות הקומה. ילד כמו כל אדם מבוגר אוהב סדר וארגון המשולבים במנהיגות סוחפת, משפיעה ומובילה.

תורת ישראל ל"בני החורין" יוצרת לנו מסגרת חוקים ותקנות, מצוות עשה ולא תעשה, מצוות שבין אדם למקום ובין אדם לחברו. חובה עלינו לקיים את המצוות, שניתנו לבני החורין שיצאו ממצרים. אך בתוך "הגבולות", בתוך המסגרת, ישנן אופציות מדהימות של שאילתות והמון יצירתיות. ארון הספרים היהודי הוא הוכחה כי תורת ישראל היא נצחית. בכל דור, זקיפות הקומה - ה"קוממיות" שבכל המצוינים, גרמו להם לכתוב ולכתוב. 20% ממקבלי פרס נובל הם כידוע יהודים, שהגיעו לרמתם הגבוהה מאד בקנה מידה בינלאומי בגלל אותה קוממיות, זקיפות קומה איתנה ואמונה בכישוריהם. עלינו לטפח עוד ועוד כל הזמן את הילדים להיות הכי טובים, הם יעשו זאת רק אם נדאג לזקוף קומתם מעלה מעלה.

אתר:   www.h-y1.fav.co.il

                                                                                 ד"ר יחיאל שרמן

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר