מס' צפיות - 148
דירוג ממוצע -
המורמונים יגאלו את אבותיי
מאת: אברי שחם 11/05/12 (12:26)

גם השבוע המשכתי במסעי בזמן והפעם ניסיתי לגלות נתונים חדשים על אבותיה של סבתי מצד אבי. ברשותי נתונים מועטים בלבד, בעיקר בגלל הסיבה שבזמן המלחמה הושמדו רוב מסמכי הקהילות היהודיות, אבל גם עקב כך, שאלה שנותרו שלמים, עדיין אינם דיגיטליים. עובדי הארכיונים השונים אדיבים ביותר וכל שאלותיי נענות תוך מספר ימים, אבל לעזור אינם יכולים. כל שידוע לי על הסבא רבא שלי הוא מקום מגוריו. באותה עיירה נולדו ככל הנראה גם סבתי ושבע אחיותיה ואחיה, אבל תאריך הולדתם לא ידוע. כתבתי לארכיון המחוזי אליו שייכת אותה עיר, אבל בתשובה נאמר לי, שרק אם אגיע לשם אישית, אוכל לעיין בספרי מרשם התושבים שבידם.

הסבא רבא שלי נולד בעיר אחרת ושם התגוררו גם הוריו, אך כל המידע עליהם מצטמצם אף הוא לשמם בלבד. כיוון שעיר זאת נמצאת היום בסלובקיה, נרשמתי לפורום אילן היוחסין של הארכיון בבירת סלובקיה, רשמתי את שמות אבותיי, את הנתונים המעטים הידועים לי ובקשתי עזרה. התשובה הייתה מפתיעה ביותר. יעצו לי, "לנסות את מזלי אצל המורמונים" ואף צירפו שלושה קישורים. באמצעות קישורים אלה הגעתי לאתר חיפוש משפחתי (familysearch), שבתחתיתו נרשם, כי זהו שירות המוגש על-יד כנסיית קדושי אחרית הימים של ישו הנוצרי     ( „a service provided by the church of jesus christ of latter-day saints".  )

מורמונים? מה לעזאזל עניינה של הכנסייה המוזרה הזאת באבות אבותיי? קראתי, כי מיט רומני, שיתמנה כנראה למועמד הרפובליקנים למשרת הנשיא, גם הוא מורמוני. ידידה שלנו הגרה בסלט לייק סיטי, במדינת יוטה שבארה"ב, סיפרה, כי המורמונים אנשים נחמדים מאד, אינם אנטישמים והפשיעה אצלם נמוכה יותר באופן ניכר, מאשר במדינות אחרות בארה"ב, אבל מה הקשר בין הדת "הנוצרית היסטורית" הזאת שנוצרה במאה ה-19 לבין אבותיי העבדקנים?

למי שיש עניין בעקרונות הכנסייה המורמונית, יכול למצוא אותם בקלות ברשת העולמית, אותי עניין בעיקר ההסבר, מדוע כנסיה זאת העלתה למיקרופילם את כל נתוני מרשם התושבים האזרחי והכנסייתי מכל העולם והקימה רשת בינלאומית של מרכזים לתולדות המשפחה (family history center) המקיפים 4500 מוסדות ברוב ארצות העולם (אבל לא בישראל), בהם ניתנת גישה חופשית למאגר הנתונים הגנאלוגיים לכל אדם.

בוויקיפדיה נאמר, כי "מנהג ייחודי ומעורר מחלוקת הוא 'טבילת המתים'. על פי הכנסייה, אנשים שמתו ולא קיבלו (או לא הייתה להם הזדמנות לקבל) את הדת המורמונית בחייהם, יוכלו לקבל את הדת לאחר מותם, אך לשם כך עליהם לקבל את כל המצוות המוטלות על המאמין החי, לרבות הטבילה. לכן נוהגים חברי הכנסייה להיטבל בשמם של מתים המקבלים עליהם, כביכול, את הדת המורמונית (לא חייבת להיות הטבלה פיזית של הגופה עצמה). מנהג זה מסביר את עניינם הרב של בני הדת המורמונית בגנאלוגיה, כדי למצוא את פרטיהם של מתים רבים ככל האפשר ולהטבילם לדת המורמונית... המחקר הגנאלוגי המורמוני משמש כיום בסיס מידע חשוב למחקר הגנאלוגי בעולם כולו, ובמיוחד ליהדות מזרח אירופה. רבים מהארכיונים של מדינות מזרח אירופיות מצאו את דרכם ל'מרכזי לימוד המשפחה' המורמונים והרשומות הנשמרות שם, קלות יותר לגישה ומצויות במצב טוב יותר מן הארכיונים המקוריים".

לדעת המורמונים "ההטבלה באמצעות נציג" נותנת לנפטר סיכוי סופי אחרון לזכות במלכות השמיים.

במהירה מצאתי פרטים נוספים על הנושא. במקרה אחד למשל, כנסיית קדושי אחרית הימים של ישו הנוצרי ביקשה סליחה על כי הטבילה אחרי מותם את הורי צייד-הנאצים שמעון ויזנטל. במקרה אחר, הוטבלה לדת המורמונית גם אנה פרנק. מחאת הקהילות היהודיות הובילה להתחייבות המורמונים ב-1995, להפסיק לטבול יהודים אחר מותם, אולם מאוחר יותר התברר כי למרות זאת, לא חדלו חבריה מעיסוק זה. לפי הערכות מסוימות, הוטבלו עד עתה בצורה כזאת כ-650 אלף קורבנות שואה.

בנוסף, 'מורמנו' באמצעות נציג גם קרוביהם של אישי-ציבור רבים, ביניהם אימו של הנשיא ברק אובמה, אבל ב-1993 הוטבל גם הצורר הנאצי, אדולף היטלר.

המידע לעיל גרם לי לשמחה רבה. מוטב מאוחר יותר, מאשר לעולם לא. הודות למורמונים החביבים והשקדניים, יוכלו נפשות אבותיי לזכות גם אחר מותם בגאולה אמיתית ולהיכנס למלכות השמיים.

 

הכותב הוא ישראלי נשוי, שלושה ילדים, שישה נכדים. עוסק בעריכה וכתיבה טכנית לפרנסתו ובכתיבה יוצרת ותרגום בעברית, אנגלית והונגרית וגלישה באינטרנט להנאתו. גר בת"א וגאה להימנות על חברי מרץ.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר