מס' צפיות - 1683
דירוג ממוצע -
סופרים עם תיק פלילי
מאת: אברי שחם 05/05/12 (16:09)

הזכרתי כבר מספר פעמים שאני עובד בחודשים האחרונים על עץ היוחסין של משפחתי. הגעתי כבר קרוב ל-600 שמות, בעיקר הודות לתיעוד המלא כמעט אודות בני משפחתה של אשתי, ילידת הולנד, ההולך אחורנית שישה דורות. אני מזין את הנתונים לתוכנה ייעודית שרכשתי ובסיס הנתונים כולו שמור באינטרנט. תוך כדי עבודה מופיעים לעתים קישורים עם מאגרי נתונים הקיימים ברשת (לדוגמה: מרשמי תושבים הולנדיים מהמאה ה-19, או רשימות הגירה לארה"ב), המאפשרים אישוש והשלמת הנתונים שבידי.

לגבי משפחתי, שמקורה במזרח אירופה, הנתונים שבידי מלאי חורים ולרוב לא הצלחתי לחזור אחורה מעבר לשמות של הסבתא והסבא רבא שלי. אני עושה מאמצים רבים, כדי להשלים את החסר, אבל בינתיים ללא הצלחה יתרה. 

אחד המקורות בהם ניסיתי להיעזר היה הארכיון המרכזי הממוחשב בבודפשט. קרובי משפחה אומנם לא הצלחתי לגלות - בעיקר בגלל שהם עברו לעיר הבירה רק בשנות השלושים של המאה ה-20, לא ניהלו התדיינות משפטית ואף לא נפתחו נגדם תיקים - אבל תוך כדי נבירה בנבחי הארכיון הענקי, הכולל נתונים מסופה של המאה ה-19 ועד לשנות ה-70 של המאה ה-20, גיליתי כמה עובדות מדהימות.

שם משפחתי הקודם היה שווארץ ועל כן חיפשתי קודם-כל אנשים הנושאים שם זה. במהירה מצאתי כמה אחים בשם זה (לא מקרובי משפחתי) שלפני מלה"ע ה-2 נפתחו נגדם תיקים בעוון "שירת האינטרנציונל בזמן טיול". לא ידעתי, כי באותה תקופה זה היה מעשה אסור, אבל תהיתי גם, כיצד נודע לשלטונות על העבירה? האם המשטרה החדירה מלשין בשכר בין משתתפי הטיול, או שזה היה באמת מטייל תמים שהשמעת השיר 'החתרני' קוממה אותו ואחר שובו הביתה, הגיש תלונה למשטרה?

הסעיף בחוק שצוטט בתיק הנ"ל הוא "חתירה אלימה תחת הסדר החברתי והמדיני". מצאתי, כי בין 1930 ל-1936 הובאו לדין 227 אנשים תחת סעיף זה. בכל תיק כזה מופיע שמו של הנאשם, דתו, שם אימו, כתובת מגוריו, מקצועו, אך לא פסק הדין. סעיף האשמה הספציפי, מלבד נושא השירה שהוזכרה לעיל, הוא למשל "השתתפות בהתארגנות קומוניסטית", "הצהרות שמאלניות", "ארגון הפגנת 1 במאי", אבל גם "הפצת כרוזי המפלגה הסוציאל-דמוקראטית".

אלה המכירים את תולדות הונגריה ימצאו קוריוז מיוחד בשורת שמות של אישים פוליטיים שנפתחו נגדם תיקים פליליים בעוון "חתרנות קומוניסטית" ו"הסתה נגד הסדר הציבורי" (ואף ישבו בבית-כלא על 'פשעים' אלה) והפכו בימי השלטון הקומוניסטי של אחר המלחמה, לשליטי המדינה, החל מנשיא המדינה, ראש הממשלה, השרים ואף מפקד המשטרה וראשי המערכת המשפטית.   

בתיק אחד בלבד נרשם תחת המקצוע 'סופר', אבל כאשר הזנתי נתון זה בבסיס הנתונים, מצאתי אוצר גלום של ממש. 576 תיקים בהם מופיע כול פנתיאון סופרי ומשוררי הונגריה, מאז סופה של המאה ה-19 ועד מלחמת העולם השנייה. מאגר הנתונים מכיל לא רק עניינים פליליים, רוב התיקים מתייחסים לחוזי-מכר, צוואות, ייפוי-כוח נוטריוני, אימות חתימה, התדיינות משפטית, אבל חלק מגדולי הספרות ההונגרית הובאו לדין גם באשמת "עבירה נגד הדת", "חילול השם", "פגיעה בצניעות", "פרובוקציה והשמצת המדינה באמצעות העיתונות", "פגיעה במוסד המלוכה", "הוצאת דיבה", "הסתה נגד הסדר הציבורי" וכיו"ב.

במאגר קיימים נתונים גם על כ-25 שנים לאחר המלחמה. סעיף הדת נעלם מהנתונים האישיים ומלבד סעיפי אישום 'רגילים', כגון "פריצה", "שוד אלים" ו"מעשים שלא כדרך הטבע", השכיחים ביותר עתה הם "מעבר גבול אסור", "ספסרות", "סיכון אספקת מוצרים חיוניים לציבור", "בריחה ממעצר חוקי", "השתמטות מעבודה", "סחר במטבע זר", "הסתרת נשק ותחמושת", "התאגדות נגד הרפובליקה העממית".

על הצד הפיקנטי: בנתוני הארכיון מופיעים גם השמות והכתובות המדויקים של כל הנשים שעסקו ב"עינוג מיני מסחרי", או של האנשים שהעמידו את דירתם לצורכי עינוג כזה. פרטיהן של הגברות העוסקות במקצוע העתיק ביותר בעולם בימינו אנו, יתפרסמו בארכיון הממוחשב רק בעדכון שיתפרסם לקראת שנת 2050. 

 


 

הכותב הוא ישראלי נשוי, שלושה ילדים, שישה נכדים. עוסק בעריכה וכתיבה טכנית לפרנסתו ובכתיבה יוצרת ותרגום בעברית, אנגלית והונגרית וגלישה באינטרנט להנאתו. גר בת"א וגאה להימנות על חברי מרץ.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר