מס' צפיות - 118
דירוג ממוצע -
היווצרותן של משפחות חד-הוריות
אין ספק ששיעור ההריונות מחוץ לנישואים עלה בארה"ב בעקביות בחמשת העשורים האחרונים, וכעת למעלה ממחצית הלידות של נשים אמריקאיות בנות פחות מ-30 קורות מחוץ למסגרת הנישואים. מתופעה שהייתה מוגבלת כמעט רק לבנות מיעוטים אתניים ואוכלוסייה דלת אמצעים, הפכה האימהות מחוץ לנישואים לתופעה רווחת בקרב כל שכבות האוכלוסייה בארה"ב.
מאת: רועי אורן 22/02/12 (22:07)

שיעור ההריונות מחוץ לנישואים עלה בארה"ב בעקביות בחמשת העשורים האחרונים, וכעת למעלה ממחצית הלידות של נשים אמריקאיות בנות פחות מ-30 קורות מחוץ למסגרת הנישואים.

מתופעה שהייתה מוגבלת כמעט רק לבנות מיעוטים אתניים ואוכלוסייה דלת אמצעים, הפכה האימהות מחוץ לנישואים לתופעה רווחת בקרב כל שכבות האוכלוסייה בארה"ב.

הגידול המהיר ביותר חל בקרב נשים לבנות בשנות העשרים לחייהן, בעלות השכלה אקדמית לא מלאה, כך מסר מכון המחקר child trends בוושינגטון.

59% מבין האימהות בכל הגילים בשנת 2009 היו נשואות בעת שילדו.

אך הגידול המשמעותי בשיעור הלידות מחוץ לנישואים בקרב נשים צעירות יותר (כמעט שני שלישים ממספר הילדים בארה"ב נולדים לאימהות שגילן נמוך מ-30), מסמל את השינוי במבנה המשפחה המקובל, ומעיד על השינויים הצפויים בדור הבא.

עם זאת, המגמה פסחה על פלח אחד של האוכלוסייה: בוגרי אוניברסיטאות. אלה מעדיפים להתחתן לפני שהם עושים ילדים. כך נוצרת הבחנה מעמדית חדשה, שבה היתרונות הכלכליים והחברתיים של מוסד הנישואים שמורים בעצם לבעלי ההשכלה הגבוהה יותר.

הגורם לשיעור הנישואים הגבוה בקרב אמריקאים בעלי השכלה גבוהה הוא במקרים רבים כלכלי.

בני הזוג מעניקים תמיכה כספית זה לזה ושוכרים עזרה מבחוץ כדי לבצע מטלות שעשויות לעורר עימותים.

ואולם, חוקרים טוענים שגברים משכילים נוטים יותר מגברים ממעמד הצווארון הכחול, להתחלק עם רעיותיהם בסמכויות.

כזכור, בשנת 1965 דיווח הסנאטור פטריק מוינהן על כך שרבע מהילדים השחורים נולדו להורים לא נשואים ,והדבר עורר סערה עצומה בארצות-הברית של אותם שנים.

חשוב לציין שהסיבות לכינון מצב זה הינן מוגבלות:החל בתהליך הגלובליזציה וכלה בגלולה למניעת הריון.

פרשנים ליברליים טוענים כי הירידה בגובה המשכורות דלדלה את היצע הגברים המבוקשים לנישואים.

לעומתם טוענים שמרנים כי בעקבות המהפכה המינית פחת התמריץ להתחתן, וכי רשתות הביטחון הסוציאליות אינן מעודדות קשירת קשר נישואים.

בעיירה לוריין שמדינת אוהיו, עיר של בני מעמד הצווארון הכחול שבה הירידה במספר המשפחות הדו-הוריות היתה חדה במיוחד, מעידים עשרות ראיונות שנערכו עם הורים צעירים שיש בסיס תקף לשני הטיעונים. בעשרים השנים האחרונות נסגרו בלוריין מרבית מקורות התעסוקה: שני מפעלי פלדה, מספנה ובית חרושת למכוניות. כך הצטמצם היצע המשרות המאפשר לאנשי הצווארון הכחול לקיים משפחות.

וכן יותר נשים יצאו לשוק העבודה ולכן לא היה להן הכרח כלכלי להתחתן.

מה שהוביל לכך שאימהות חד הורית איבדה את הסטיגמה שבגללה זוגות היו מזדרזים להתחתן.

למשל,אמבר סטריידר, בת 27, ניהלה מערכת יחסים לא יציבה עם איש מכירות לפני כמה שנים, שבמהלכה נכנסה להריון.

סטריידר, אשר למדה סיעוד ועובדת כעת כברמנית, אמרה שהחבר שלה היה תלוי בה עד כדי כך שנאלצה לרכוש לו סיגריות. לא עלה בדעתה להתחתן אתו. אחרי שלוש שנים נכנסה שוב להריון, מבן זוג חדש, וזאת כתוצאה מתקלה בשימוש באמצעי מניעה.

הפעם היה זה בן הזוג, צובע בתים במשרה חלקית, שלא שש להתחתן.

סטריידר רואה את מוסד הנישואים באור חיובי דווקא: תמונת החתונה של הוריה מתנוססת במטבח ביתה והיא מעידה על בן זוגה שהוא אבא טוב. ואולם לעת עתה חתונה אינה אפשרות בלתי סבירה.

 

הכותב הוא אני כרגע סטודנט לתקשורת אשר כותב בנושאים שונים מספורט ועד רווחה ואקטואליה . כרגע אני לומד באוניברסיטה הפתוחה (אולי זה ישתנה בעתיד)

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר