מס' צפיות - 348
דירוג ממוצע -
ביקור יו"ר הועדה לעליה וקליטה ח"כ דני דנון במתחם התחנה המרכזית הישנה בתל אביב
מאת: איציק גיני 05/02/12 (11:24)

מפגש פעילים חברתיים מדרום מזרח תל אביב עם חבר מועצת העיר שלמה מסלאוי ויו"ר הועדה לקליטת עליה ח"כ דני דנון וחבר הוועדה ח"כ דניאל בן סימון.  

 

 בסיור שנערך ביום חמישי 02/02/12 במתחם התחנה המרכזית הישנה בשכונת נווה שאנן בתל אביב. 

 

מטרת הביקור לבחון את ההשפעה והפגיעה של זרם המסתננים הבלתי פוסק  המגיעים מאפריקה מול העולים החדשים .  

 

לפני היציאה לסיור נערך מפגש מקדים עם ח"כ דני דנון וח"כ דניאל בן סימון , חבר מועצת העיר שלמה מסלאוי ,נציגי עיריית תל אביב-יפו, המשרד לביטחון פנים, משרד הפנים - רשות ההגירה, מינהל אכיפה וזרים, יחידת עוז, המשרד לקליטת העלייה וועד שכונות דרום ת"א, עולים יוצאי אתיופיה ובריה"מ לשעבר שגרים בשכונות והפעילים החברתיים.  

 

משתתפי הדיון העלו את הבעיות בשכונות דרום מזרח תל אביב,  וח"כ דני דנון יו"ר הועדה לעליה וקליטה סיפר לנוכחים כי בחודש ינואר 2012 הגיעו לישראל יותר מסתננים מעולים. ח"כ דנון הוסיף ואמר כי לאחרונה שב מביקור בסודן ולדבריו יש להם מדינה לחזור אליה. נשמעה קריאה מצד התושבים להחזיר את דרום תל אביב לתושבים כפי שהחזיר את שדרות רוטשילד לתושבים.

 

הסיור החל בגינת לוינסקי הבקו"ם של המסתננים החדשים שהגיעו באותו יום, תור ענק של עשרות אנשים שממתינים לקבל הדרכה מארגוני הסיוע, וכן נציגי האו"ם שמחלקים להם מזון. בחודש האחרון הגיעו כ-3,000 מסתננים שמתפרשים בנווה שאנן, בשכונת שפירא , שכונת התקווה. ח"כ שוחח עם מסתננים וחלקם אמרו שהם באו כמהגרי עבודה, פגשנו מסתנן שהצליח להשיג אשרת עבודה וכיום הוא נחשב למהגר עבודה חוקי.

מסתנן אפריקאי מספר שנמלט כדי להגן על חייו.

מסתנן אחר סיפר שבישראל הוא עובד מצליח לחסוך והביא לכאן את משפחתו גם את הסבא והסבתא..  

 

תושבי במקום סיפרו כי ילדי עולים נמנעים מלהגיע לחוגים בגלל החשש מאלימות של המסתננים. נציגת התושבים ולריה הביעה את אכזבתה מכך שהגיע לישראל, לדבריה היא חוששת להסתובב בערבים, וילדיה ונכדיה נמנעים מלבקר אותה בביתה בשכונת התקווה.  

 

ברחוב סולומון ביקרנו בכנסיה הארית ראית, לאורך כל המסדרון פרושים שמיכות ללינת לילה, אפלה מוחלטת, מזרקים, עכברים ושילוט על הדלתות של דיירים שהעתיקו את מקום מגוריהם.  

 

בין משתתפי הסיור הייתה שרון הראל נציגת האו"ם שמסייעת לפליטים לפי אמנה משנת 1951 שבוחנת את מעמדם של הפליטים, מגדירה מיהו פליט, מה זכויותיו להם זכאי פליט "במדינה המארחת".הזכאות נבדקת ע"י מנגנון שעוסק בכך.  

 

פליטים מסודן שהם ברי גירוש נדרשים לעזוב את ישראל עד 31/03/12 כל מי שיעזוב יקבל כרטיס טיסה ומענק כספי של 1,000 יורו. סודנים שלא יעזבו לאחר המועד שנקבע יגורשו מיידית ללא ההטבות.  

 

 ברחוב נווה שאנן פגשנו מסתננת מסודן , גב' נטלינה שסיפרה באנגלית מוקפדת ומושלמת שאין בכוונתה לעזוב את הארץ, 3 ילדיה זוכים לחינוך טוב, טיפול רפואי הולם, אין לה נכונות להגיע לסודן שעדיין אין בה שקט, והמצב בלתי יציב.  

 

 במהלך הסיור ראינו  עולים מחבר העמים שהם דרי רחוב / הומלסים רק החודש ינואר 2012 עם מערכת חורפית קרירה וגשומה קפאו למוות דרי רחוב.  

 

לקראת סיום הסיור סוף רחוב נווה שאנן פינת לוינסקי פגשנו את הגב' אסתר שמתגוררת בבית משנות ה-40 של המאה הקודמת, בית קרקע עם מרפסת לרחוב מסוג הבתים שנתנו השראה ליצירות של חנון לוין שגדל באזור.

לדבריה המצב בכי רע , בלילות היא חוששת לצאת מביתה , אפריקאים מקישים על דלתה בלילות, אסתר כלואה בביתה.

 

דיירת המקום הגב' חביבה הוסיפה ואמרה כי במקרים מסוימים תושבים מלווים למכולת ע"י מאבטחים.

מערכות קרסו כמו חינו, דיור, בריאות, איכות החיים נפגעה, הביטחון האישי של האנשים התערער.  

 

במהלך הסיור נראו קשישים  עולים מחבר העמים שעוסקים ברוכלות, מכירה של ביגוד יד שניה,  כדי להתקיים. הסבני את תשומת ליבם של חברי הכנסת שאם היו מעלים את דמי הביטוח הלאומי / קיצבת הזיקנה, הדבר היה נמנע מהקשישים הללו לעסוק ברוכלות בניוחד באזור הזה.  

 

הפעילים החברתיים פנו לח"כ דני דנון לערוך סיור מיוחד בתחנה המרכזית ולפגוש את ילדי העולים הן מחבר העמים והן מאתיופיה שנחשפים למפגעים החברתים כמו אלכוהול, שכרות וסמים.

התחנה המרכזית הישנה הפכה למובלעת של פשע סמים וזנות.

 

ח"כ דניאל בן סימון מצא לנכון לשבח את עיריית תל אביב שנותנת להם יחס אנושי וארוחה חמה, הוא חש כאב על התושבים , ואמר שאינו יודע איך היה הדבר מסתיים אם לא היו מקבלים את העזרה הבסיסית.  

 

בסיום הסיור אמר חברת הכנסת דני דנון כי יפנה מיידית למשרד ראש הממשלה שתפנה לועדת חוץ ובטחון שתטפל בבעיה לאלתר.

 

חבר מועצת העיר מר שלמה מסלאוי  יו"ר ועד הפעולה של שכונות דרום תל אביב אמר: ההזנחה הפושעת של ממשלת ישראל את תושבי דרום תל אביב יוצרת מצב בלתי נסבל של חיים בלתי אפשריים. תושבי השכונות חיים בפחד מתמשך. ממשלת ישראל חייבת להתערב באופן דחוף כדי להבטיח את בטחון התושבים בדרום תל אביב.
 

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר