מס' צפיות - 399
דירוג ממוצע -
יניר מרציאנו על ניהול משבר הרופאים המתמחים
בשבועות האחרונים, לצד המחאה הציבורית המתמשכת ומחאת הרופאים המשתתקת, עומדת איתנה מחאה נוספת ולא פחות חשובה – מחאת המתמחים. אלו הם אלפי רופאים בתחילת דרכם, אשר סיימו את לימודי הרפואה שלהם ועובדים מסביב לשעון, בתורנויות ומשמרות המחזיקות אותם ערים לעיתים יומיים רצופים תמורת שכר מגוחך (ואלו האנשים האמונים על חיינו).
מאת: יניר מרציאנו 19/09/11 (13:08)

בשבועות האחרונים, לצד המחאה הציבורית המתמשכת ומחאת הרופאים המשתתקת, עומדת איתנה מחאה נוספת ולא פחות חשובה - מחאת המתמחים. אלו הם אלפי רופאים בתחילת דרכם, אשר סיימו את לימודי הרפואה שלהם ועובדים מסביב לשעון, בתורנויות ומשמרות המחזיקות אותם ערים לעיתים יומיים רצופים תמורת שכר מגוחך (ואלו האנשים האמונים על חיינו).

מובא ע"י יניר מרסיאנו


במהלך מחאת הרופאים והדיונים לשיפור תנאיהם, הושארו המתמחים מחוץ לחדר הישיבות וזכו להתעלמות מוחלטת. בסופם של הדיונים, כאשר הרופאים חתמו על הסכם לשיפור תנאיהם, המתמחים נותרו באותו מצב והפקידו מכתבי התפטרות. בתחילת השבוע האחרון נכנסו לתוקף מכתבי ההתפטרות של המתמחים, אך אלו זכו לצו מניעה מבית הדין הארצי לעבודה.

מאבק מוצדק מול לחצים לא הוגנים

לדעתי, כותב , יניר מרסיאנו מאבקם של המתמחים הינו מוצדק ביותר ויש לעשות הסדר חדש הכולל את שיפור תנאיהם של המתמחים. על המדינה למצב את הרפואה כמקצוע מתגמל ולעודד אנשים לשאוף אליו.

המתמחים נחשפים בכל יום למראות קשים, מצבי לחץ רבים ועובדים יום ולילה במשמרות ארוכות מסביב לשעון. עצם היותם מתמחים לא הופך אותם לעבדים בשכר וההתייחסות אליהם חייבת להשתנות.

כל הניסיונות להפוך את המתמחים, בעצם התפטרותם, למפקירי חיים - הינם נסיונות אופורטוניסטים שמשרתים את טובת ההסכם שנעשה עם הרופאים ותו לא. המתמחים נלקחו כבני ערובה לטובת יצירת הסכם לא הגון ולא צודק.

בעקבות התנאים הלא הוגנים המופעלים כנגד המתמחים ומאבקם, לדעתי על המתמחים לחבור למנהיגי המחאה הציבורית הכוללת, מה שיוציא אותם מהנישה בה הם נמצאים ויגביר את אהדת הציבור אליהם.

לחבור למחאה החברתית הכוללת

ההתנהלות של המתמחים אינה יעילה , כפי שציינתי המתמחים מנהלים חזית לבד ואין להם מספיק אהדה בציבור היות והם נישתיים. עניינם הוא לא עניין כלל הציבור ולכן הוא נבלע בצל המאבק החברתי ויודעים שניתן להשתיק אותם.

המתמחים חייבים לעמוד על דרישותיהם, תוך כדי התפטרות, גם אם בית הדין לעבודה פסק אחרת ומחייב אותם לעבוד. מניעת התפטרותם מנוגדת לחוק יסוד חופש האדם. לא ניתן להעסיק עבדים בשכר, לרצוע את אזנם ולשים על חוטמם נזם של חזיר.

על המתמחים לחבור למחאה הכוללת ולא להיות בצילה. השורש האמיתי של מאבק המתמחים הינו יסוד קיום לאיתנות הרפואה, מכיוון שאם השורש לא יישתל נכון, הפירות הרקובים ייפגעו בקידום של הרפואה המודרנית.

יניר מרסיאנו, ייעוץ ארגוני אפקטיבי

הכותב הוא יניר מרציאנו - יועץ ארגוני. מומחה לשיווק, יזמות עסקית ופיתוח ארגונים. חבר מן המניין באיפ"א (האיגוד הישראלי לפיתוח ארגוני). טל: 054-9247557, אי-מייל: yanirmar@gmail.com

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר