מס' צפיות - 135
דירוג ממוצע -
עיניים לראות ואוזניים לשמוע
פרשת כי תבוא
מאת: דוד דרומר 16/09/11 (10:49)

פרשת "כי תבוא"

 

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

אתר:   www.h-y1.fav.co.il

"ולא נתן ה' לכם לב לדעת ועיניים לראות ואוזניים לשמוע עד היום הזה" (דברים כ"ט/ג').

בסוף דברי התוכחה הארוכים והקשים המוזכרים בפרשת "כי תבוא", מופיע פסוק חכם ומדהים זה, המבהיר לנו עקרונות חינוכיים.

משה מבהיר לבני ישראל, שבמשך 40 שנות המדבר לא היה לכם "לב לדעת, עיניים לראות ואוזניים לשמוע". רק לאחר 40 שנה בהם הקב"ה היקנה לכם שפע עצום של אמצעי הסברה הגעתם לאמת זו.

זכיתם בהליכתכם במדבר לשפע אירועים, נסים, אותות ומופתים, מתן תורה, ענני כבוד שהקיפו אתכם כל הזמן, מן שירד ואכלתם אותו. הכל כדי שתפנימו בתוככם, במשך הזמן, אהבת ה' ואמונה בבורא עולם. הלימוד צריך להיות משפיע על הלב - לדעת, על העיניים לראות על האוזניים לשמוע. כדי להחדיר אמונה המבוססת על רוחניות צריך זמן - ארבעים שנה - מרגע היציאה מעבדות לחרות. רוחניות נקנית בזמן ממושך ובשלבים, מוטמעת היטב. מערכת חינוכית איתנה וזקופת קומה יכולה  להקנות לאדם "לב לדעת" חכמה ואמונה.

משה מסיים ב"ושמרתם את דברי הברית הזאת ועשיתם אותם, למען תשכילו כל אשר תעשון" (כ"ט/ח'). כל מעשיו של האדם הנובעים ממוח פורה רוחניות, מגיעים לרום הפיסגה בעשיה ובחשיבה איכותית. בעולמנו חייבים אנו  להבין שהלימוד - הרוחניות - צריך התמדה כל הזמן, אין "הפסקה" האומרת או משדרת 'למדתי מספיק, מעתה והלאה יהיו חיי קלים יותר'. עולמנו מעניין ומרתק כל הזמן, מתקדם, משתנה ומתפתח, רכישת רוחניות - לב לדעת בסיוע העיניים והאוזניים - צריכים להיות מופעלים כל החיים. כל הזמן אנו עומדים בניסיונות שעליהם ניתן להתגבר עם הוספת רוחניות. אדם צריך לפעול, להיות עסוק כל הזמן בלמידה, ולא לשבת בביתו ולצפות שירד לו "מן" מן השמים. תורתנו מלמדת אותנו כללים נוספים ברכישת רוחניות: עלינו לבנות חיי חברה, לסייע לחבר, לנזקקים, להכניס אורחים ולכבדם. כל חיינו חייבים לשלב פיתוח אישי של כל אחד מבחינה רוחנית, אך תמיד מתוך אהבת אדם. אהבת האדם והאמונה בבורא עולם שזורים זה בזה, כנאמר: "ואהבת לרעך כמוך, אני ה'".

לימוד מדי יום מטפח באדם מוח איתן ו"לב לדעת" אשר משפיע על כל חלקי גופנו להיות בריאים, באשר הרוחניות מוסיפה לאדם שמחה ואושר. אדם שמח ומאושר יש בו הורמונים אחרים מאדם עצוב ומדוכא.

ברור באופן חד משמעי שלמידה מגבירה את הרוחניות המשפיעה על גוף שמח ומאושר. על כן יש לקבוע עתים לתורה יום יום ולא ללמוד לעתים - פה ושם...

צריך כמובן לבנות חממה- תשתית יצוקה הגורמת לאתגרים, כדי שהלמידה תהא מבוססת על רצון ועניין, שיביאו אותנו להנאה בלימוד ויתרמו לשמחה ואושר.

עלינו ללמוד מפרשה זו, כי ניתן לכבוש כל פיסגה, לטפס היטב על כל הר, להתגבר על מכשולים שבדרך ולנצח תמיד, אם משלבים עשיה רוחנית

כאמור, חשוב להבהיר שרוחניות אינה ניקנית ב"מבצע חד פעמי". רוחניות קונים במהלך כל חיינו. עלינו לבנות תשתית איתנה - חממה המשופעת באתגרים - כדי שקניית הרוחניות תהא איתנה, חזקה ומשפיעה.

     ד"ר יחיאל שרמן

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר