מס' צפיות - 163
דירוג ממוצע -
מחיר הסוציאליזם או מחיר השלום את ההפרש נשלם כולנו
מאת: kalligula 10/08/11 (00:09)

אחת הסיסמאות הכי פופולאריות בקיץ 2011 בישראל, מדברת בגנות מדיניות ההפרטה של בנימין נתניהו שלטענת יושבי האוהלים, האופוזיציה, ושאר הפופוליסטים שקפצו על עגלת המחאה היא היא זו שהביאה אותנו והפכה אותנו למדינה שדוגלת בקפיטליזם חזירי, ולחיסולו של מעמד הביניים והבאתו לסף עוני.

מסתבר שבישראל 2011 נורא רוצים לחזור לימי הסוציאליזם, שרק שוכחים שבמחוזותינו הנהנים ביותר של אותו סוציאליזם יהיו כל המגזרים במשק מלבד מעמד הביניים שהנטל על גבו ימשיך לצמוח ע"מ לספק את כל הצרכים של האוכלוסיות הנצרכות והנזקקות בישראל, ובעיקר אלה שאינן תורמות דבר למשק בפרט ולמדינה בכלל.

יש לנו בישראל דוגמאות ספורות למונופולים  שהממשלה הנוכחית וממשלות העבר עדין לא הצליחו לשים עליהן את היד, והן יושבות על צוארנו כאבן ריחיים, ועדי עובדים חזקים שעל פי צליל חלילהם מרקדים ומקפצים להם יושבי ראש ההסתדרות לדורותיהם ועל פיהם יישק דבר.

הדוגמא הקלאסית לחברה כזו היא חברת החשמל לישראל, שהוקמה  בשיאה של התקופה הבולשביקית שהיתה בישראל, דואגת מאד לצרכיה ולצרכיהם של עובדיה, ללא תחרות, ומתנהלת כמונופול שאף אחד לא מעיז לגעת בו, להתקרב אליו, וכל שינוי שמוצע הס מלהזכיר.

חברת החשמל היא החברה השנייה בגודלה בישראל, אחרי טבע, היא מייצרת כ90% מכלל החשמל המופק בישראל,בשנת 2010 הסתכמו הכנסות  חברת החשמל בסכום האסטרונומי של 19 מילארד ש"ח !!!, כל הרווחים של חברת החשמל לא מספיקים לה והיא נמצאת היום בחובות של 60 מילארד ש"ח , רק השנה גייסה חברת החשמל 4 מילארד "ח באגרות חוב, שאוטוטו מקבלות את הדרוג של אגרות זבל, ודירוג האשראי שלה עומד על הרמה bbb-, מה שמקשה עליה להמשיך ולגייס הון לכיסוי תפעולה השוטף.

בבדיקה שנעשה על חברת החשמל ע"י חברה בינלאומית נכתב שהחברה אמנם נותנת שירות טוב, יש בה מהנדסים ברמה גבוהה ובכלל מבחינת מקצועיות עובדיה היא זכתה לציונים טובים, מה שמגיע מגיע, אבל אם הטבות כמו שלהם מי לא יעבוד טוב?, לגבי התנהלותה הכספית נכתב עליה שרמת השכר שלה גבוהה בכמעט 40% ביחס לחברות ממדינות בסדר גודל של ישראל, כמו אירלנד,פורטוגל,קוריאה,צ'כיה, מלזיה ויוון. עוד נקבע שהחברה מעסיקה  כ2000  עובדים מיותרים שבכל תוכנית ייעול היו מפוטרים לאלתר כאשר רק פיטוריהם וביטול חריגות שכר  היו חוסכים לחברה כחצי מיליארד ש"ח בשנה.

ע"פ דוחות הלמ"ס מתברר שחברת החשמל מככבת עשרות שנים כשיאנית השכר במשק, ממוצע הכנסות של 21000 ש"ח בחודש, כאשר מאות עובדייה הבכירים זכו לתוספות שכר לא חוקיות  וחריגות בלמעלה מ200 מליון ש"ח בשנה.

על חגיגות הפנסיה בחברת החשמל כבר נכתב הכל, כגון שבחברה זו גם המתים זוכים לקידום ועליה בדרגה מה שמנפח להם את הפנסיה גם אחרי מותם, לחברה יש חוב עתידי לקרנות הפנסיה שנאמד היום בכ17 מילארד ש"ח, ומשום מה בבדיקה בספרי החברה מצויים כיום כ5 מילארד ש"ח מיותרים לטובת הפנסיה שצריכה לשלם החברה בשנים הקרובות, זה לבד מספק חומר למחשבה.

בסה"כ מועסקים כיום כ13000 עובדים שרק עלות שכרם והפנסיות שלהם וכמות החשמל שהם צורכים חינם אין כסף שממומן על ידינו , הלוא את המזוט או הסולר או הגז שמפעיל את טורבינות החשמל נקנה מכיסנו ולכן אין שום סיבה שנמשיך לממן את החגיגה הזאת של עובדיה מה שיחסוך מליונים מידי שנה.

אז נכון קצב אספקת החשמל בישראל עולה משנה לשנה, אותה צריכה מצריכה את חברת החשמל להשקיע בטורבינות חדשות, החברה השקיעה הון בהסבת הטורבינות לאפשרות הפעלה בגז ע"מ לצמצם את זיהןם האוויר, אבל מאידך זו חברה שלא מוכנה לעבור התייעלות, נוהגת בחברה כבשלה כאשר על כל נסיון או דיבור בענין הפרטה או שינוי מבני בחברה הופך להיות מלחמת עולם והתגייסות של ההסתדרות כאשר מלבד השאלטר שיורד ומשבית את המשק, אליהם מצטרפים שאר מגזרי המשק החיונים בראשות ההסתדרות ע"מ לשמר את השחיתות וחוסר ההתיעלות של החברה האת, כאשר את הנסיון הרציני לערוך שינוי בחברה עשה לא אחר מאותו בנימין נתניהו בתקופת כיהונו כשר האוצר ב2003 ונתקל  במחאה קולנית ואלימה מצד עובדי החברה ומנהליה, ב2007 היה נסיון לערוך התייעלות בחברה שהיה אמור לקצץ כ700 מליון ש"ח בשנה וגם זה לא צלח.

היום הודיעה הרשות לשירותים ציבוריים על הכוונה להעלות את מחיר ב9% לכלל אזרחי ישראל ע"מ לממן את ההפרש בין הצורך בשימוש בסולר ומזוט במקום הגז המצרי שלא מגיע  שעולה לחברה כ1.5 מילארד ש"ח בשנה, שרק אילו היו מייעלים את החברה אולי לא היינו נזקקים לעליה זו עד לאספקה סדירה ל גז או ממצרים או לכל המאוחר בעוד שנתיים ממקורתינו שלנו ללא צורך להישען על משענת קנה רצוץ כמצרים.

כנראה שזה עוד אחד ממחירי השלום שאנחנו נאלצים לשלם, ההישענות על אותו גז מצרי למי שזוכר את הדיונים בטרם החתימה על ההסכם עם מצרים שדחף בהיסטריה ואובססיה פואד שהסביר לנו את חשיבות ההסכם הזה בין במדינות, לא משנה שאנחנו משלמים על אותו גז יותר מפי 3 ממה שמשלמות ירדן ולבנון על אותו גז בדיוק, ובדיעבד אולי ההסכם שדחף וקידם באובססיה אותו מר פואד כחלק מהקשר האישי שלו עם נשיא מצרים המודח יהיה אחד מעמודי הגליוטינה שתכרות את ראשו של מובארק שמואשם גם באשמת שחיתות שאחד הדברים שמועלים כנגדו זה אותו הסכם שערוריתי לשיטתם שחתם עם ישראל בענין הגז והרווחים שלקח לכיסו.

אז לכל מבקרי ההפרטה שצוהלים וחוגגים לאור המחאות השוטפות את המדינה בשם סוציאליזם אולי כדאי שתחשבו שוב מה המחיר של אותו ענין עליו אתם צוהלים היום שאולי היה יכול להימנע אילולא חברת החשמל היתה עוברת הפרטה והתייעלות שהיתה חוסכת לנו מילארדי ש"ח מידי שנה, וזו רק דוגמא אחת כמוה יש עוד רבות כמו חברת מקורות, חברת הרכבת, ועוד.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר