מס' צפיות - 238
דירוג ממוצע -
אילנה דמארי - מה מומלץ לבדוק לפני רכישת דירה או בית יד 2?
באקלים הכלכלי שבו אנו חיים לא תמיד תוכלו להרשות לעצמכם לקנות דירה חדשה, ולכן במרבית המקרים תתפשרו על דירה יד שנייה שתועבר לרשותכם אחרי שמישהו אחר כבר התגורר בה. עם זאת, בטרם תחתמו על חוזה הרכישה – ראוי כי תתנו את הדעת על מספר מרכיבים חשובים עליהם נשים את הדגש במאמר שלפניכם.
מאת: אילנה דמארי 25/05/11 (10:48)

מאת : אילנה דמארי

באקלים הכלכלי שבו אנו חיים לא תמיד תוכלו להרשות לעצמכם לקנות דירה חדשה, ולכן במרבית המקרים תתפשרו על דירה יד שנייה שתועבר לרשותכם אחרי שמישהו אחר כבר התגורר בה. עם זאת, בטרם תחתמו על חוזה הרכישה - ראוי כי תתנו את הדעת על מספר מרכיבים חשובים עליהם נשים את הדגש במאמר שלפניכם.

* בראש ובראשונה - אם אינכם בטוחים באשר לשאלת שוויו של הנכס, קרי, סבורים כי העלות המבוקשת גדולה במידה ניכרת מהמחיר האמיתי של הנכס - אל תהססו להזמין שמאי מקרקעין מוסמך אשר יעריך את שווי הנכס באמצעות הכלים המקצועיים העומדים לרשותו.

נוסף על כך, שמאי המקרקעין שתזמינו יוכל גם להאיר את תשומת לבכם בדבר ליקויים ופגמים משמעותיים אשר נפלו בנכס. בדיקה מקדימה עשוייה לחסוך לכם סכומי עתק שאף עלולים להגיע לכדי עשרות אלפי שקלים, שתצטרכו להוציא על תיקונים במועד מאוחר יותר. כפי שנראה מיד - לפעמים כדאי לפנות למומחים המכירים לעומק את הבעיות והליקויים שעליהם יוכל להצביע השמאי ממבט ראשון.

* קבלת חוות דעת הנדסית - פנו לגורם מוסמך ומנוסה אשר יבצע עבורכם בדיקה שתגלה האם הנכס אותו תרכשו אכן יציב בכל מאת האחוזים, וכי המוכרים לא מנסים להסתיר פגם מהותי כלשהו - פועל יוצא של מגורים ארוכי טווח בנכס, ורצון להיפטר ממנו. רק ביקור של מהנדס מנוסה ומומחה בנכס - והכשרתו בעקבות כך - תהווה עבורכם ערובה מספקת כי מדובר על עסקה טובה.
* ביצוע בדיקות רטיבות, איטום וקרינה - כמעט בלתי אפשרי להגזים בחשיבותן של שלושת הבדיקות הללו שכן כל אחת ואחת מהן צפוייה להשפיע במישרין על החלטתכם בדבר רכישתו של הנכס: בדיקת הרטיבות תאפשר לכם לגלות מבעוד מועד ליקויים מהותיים שעשויים לגרום לדירתכם להתמלא בכתמי רטיבות מתפשטים, לגרום נזק לרכוש ובסופו של דבר גם לירידה ניכרת בשוויו של הנכס.

את בדיקת האיטום יש לבצע על מנת לוודא כי גג הדירה, החלונות והקירות שבו עמידים ואטומים לחלוטין בפני חדירה של נוזלים. כך למשל יש לוודא כי כל הקירות מצופים בטיח אוטם המורכב מחומר סיליקוני איכותי. בדיקת איטום של הגג תסייע לכם בשלילת האפשרות של חדירת מי הגשמים לביתכם - בוודאי באם מדובר בדירת פנטהאוז עם יציאה לאוויר הפתוח.


לבסוף, באם ביתכם נמצא בסמיכות גיאוגרפית לאנטנה סלולרית - הזמינו בודק קרינה מנוסה שיבהיר לכם באם מדובר באנטנה פעילה או מנוטרלת, ומהי מידת המסוכנות שלה, קרי, האם הקרינה הנפלטת ממנה חוצה את מידת הסבירות ועל כן עלולה לגרום נזק בריאותי בלתי הפיך.

* ליווי משפטי צמוד - עוד לפני שתבצעו את כל הבדיקות שהוזכרו לעיל - וגם לאחריהן - יהיה עליכם להצטייד בעורך דין מנוסה שילווה אתכם לכל אורכו של התהליך. עורך הדין יהיה זה שיסב את תשומת לבכם לסעיפים קטנים כאלה ואחרים בחוזה עליו תחתמו, יסייע לכם בבדיקת תקינותו של נסח הטאבו ובמידת הצורך אף יעזור לכם לתבוע לדין את מי שאחראי לגרימת הליקויים בנכס שלכם. ליווי מקצועי של עורך הדין המתמחה בתחום הנדל"ן יכול לעשות מבחינתכם את ההבדל בין נכס שתרצו להתגורר בו שנים על גבי שנים לבין נכס שתרצו להיפטר ממנו במהירות הבזק.

בסיכומו של דבר עליכם לוודא כי בטרם תיכנסו לביתכם החדש - תבצעו את כל הבדיקות הנחוצות שיחסכו לכם הרבה מאוד כסף וכעסים. ככל שתקדימו לערוך את הבדיקות - כך תהיו שלמים יותר עם הבחירה שלכם בנכס החדש.

אילנה דמארי - נדל"ן, כלכלה וייעוץ להשקעות
 

הכותבת היא אילנה דמארי ירמק - בנדל"ן, כלכלה וייעוץ להשקעות לפרטים נוספים : http://www.xn----zhcbld3aetvq7g.com/

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר