מס' צפיות - 622
דירוג ממוצע -
הבאמת מפריע משהו לזוגיות מעורבת?
האם באמת קיים משהו שמפריע או עשוי להפריע לנישואין בין בני דתות או עמים שונים? האומנם צודקים האומנים ואנשי דת למיניהם, הטוענים שכל עם חייב לשכון לבדד?
מאת: שמואל ירושלמי 18/02/08 (17:07)

 

לדעתי, הדבר שמפריע לקיומה של זוגיות מעורבת, הפרעה ממשית ביותר, זה קודם-כל שטיפת-מוח שוביניסטית ולאומנית של השלטונות, המעוניינים לפלג את בני-האדם על-פי מוצא, דת או גזע. אנשים מושפעים משטיפת-מוח הזאת, ובסופו של דבר קורה לעיתים מזומנות, כי זוגות מעורבים או לפחות אחד מבני הזוג המעורב, פונים בכיוון לאומני, וכתוצאה הזוג מתפורר.

 

חוץ מהשפעות שוביניסטיות וגזעניות, אין שום דבר בר-משקל, שיש בו כדי להפריע לנישואי-תערובת ולקיומן היציב של משפחות מעורבות. ובאם נחזור לשאלת ההשפעות השוביניסטיות והשפעתן על הסביבה, אז בתור דוגמה מייצגת אפשר להביא את המקרה של משפחות מעורבות שבאו לארץ מברית-המועצות לשעבר, במסגרת ההגירה הגדולה של שנות ה-90.

 

בברית-המועצות, נישואי תערובת היו דבר נפוץ ומקובל על רוב החברה הסובייטית, כאשר יהודים התחתנו עם רוסים; נוצרים עם מוסלמים; בודהיסטים עם נוצרים, וכהנה וכהנה. שם, לרוב לא היה דבר שיפריע לקיומם של נישואין מעורבים. ואפילו היום, ברוסיה של אחרי ברית-המועצות, ישנם הרבה מאוד נישואים מעורבים, שחרף הלאומנות הגוברת מצליחים להתעלם ממנה, ולהחזיק מעמד.

 

המצב השתנה, כאשר זוגות מעורבים החלו מגיעים לארץ במסגרת חוק השבות. הגזענות הפראית והחלמאית שהחברה הישראלית חדורה בה, החלה לחדור גם לליבותיהם של בני אותם הזוגות החצי-רוסיים חצי-יהודיים; חצי-אוזבקיים חצי-יהודיים וכו', אשר עד לפני הגעתם לארץ לא ידעו לאומנות מה היא. כתוצאה, בקרב חלק מהלא-יהודים שבאו ארצה החלה להתעורר אנטישמיות, עת כאשר החצי היהודי באותן המשפחות פנה לכיוון יהודי-לאומני, המתבטא בין היתר, בשנאה קנאית ביותר כלפי הערבים וכלפי אפשרות פיתרון הסיכסוך בינינו לבינם. חלק ממשפחות מעורבות שבאו לארץ מאז 1990, התפרקו, חלק אחר ממשיך להתקיים, אך כמעט בכולן, מורגשת השפעת האופי השוביניסטי של החברה הישראלית.

 

דוגמת-מייצג נוספת אפשר להביא מהסיכסוך הלאומי שהתרחש בסוף שנות ה-80 ראשית-90 של המאה הקודמת, בְנַאגוֹרְנִייִ קַארַבחַ - חבל אוטונומי באַזֵרְבַּגַ'ן, שיותר ממחצית תושביו ארמנים, וכ-40 אחוז אזרים. עד 88-89 בחבל ארץ זה , בדיוק כמו בכל שאר חלקי ארמניה ואזרב'ן - ארמנים ואזרים חיו ביניהם בשלום ושלווה; עבדו ביחד, משפחות שלהם התידדו ביניהן, הקימו משפחות מעורבות. והנה, בסוף שנות השמונים, עם התגברות הלאומנות ברחבי ברית-המועצות, שלובתה והוסתה על-ידי המערב וסוכניו המקומיים - למשפחות מעורבות ארמניות-אזריות החלה לחדור שנאה הדדית; בני זוג שכל השנים חיו ביחד ולא ייחסו שם חשיבות למוצאו השונה של בן/בת זוגם, החלו לריב על רקע לאומני, ומשפחות שלמות החלו מתפרקות. מה שהכי כדאי להדגיש בכל הסיפור הזה, כמו גם בסיפורם של מקומות אחרים בברית-המועצות שבהם באותה עת השתוללו גזענות ושנאה לאומנית, זה שבמקרים רבים, כנופיות לאומנים פרצו לבתיהם של ארמנים ואזרים שחיו ביחד, וניסו בכוח להכריח אותם להיפרד.

 

כל הדוגמאות הללו, צריכות ללמדנו שאין דבר ולו קטן שבקטנים, המפריע באמת לנישואין מעורבים. רק השוביניזם והלאומנות הפרועה, המוחדרים לתודעת-ההמון בידי השלטונות המושחתים ותאבי-צייתנותם של הנתינים, הם הדבר היחיד שמפריעה לרוב האנשים החיים בעולם להקים משפחות בלי להסתכל על מוצאם הלאומי או השתייכות דתית, של בן או בת זוג.

 

עיתון-האינטרנט: מטח-המהפכה

 http://www.kvistrel.page.tl

הכותב הוא משורר ואיש-ציבור. קומוניסט ומתנגד עקבי לרעיון הציוני. מפרסם באתרי אינטרנט ועיתונות פוליטית בארץ ובעולם

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר