מס' צפיות - 228
דירוג ממוצע -
עוצמה מנהיגותית
פרשת מקץ חנוכה
מאת: דוד דרומר 01/12/10 (19:39)

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

 

"בימי מתתיהו בן יוחנן כהן גדול, חשמונאי ובניו, כשעמדה מלכות יוון הרשעה על עמך ישראל, להשכיחם תורתך ולהעבירם מחוקי רצונך..."

מתתיהו, בעל עוצמה מנהיגותית, מגבש את ההנהגה של בניו. הוא משדר כח ועוצמה, ביטחון, זקיפות קומה ורצון עז להתגבר על מלכות יוון הרשעה. מתתיהו, המנהיג הדגול, חדור אמונה בצדקת הדרך ומנחיל זאת גם לבניו - אמונה שהפיחה בהם אומץ לב אדיר לצאת למלחמה תוך נחישות לנצח. באמונתו החזקה, נתן מכוחו לבניו, להוביל את היהודים למלחמה צודקת זו, גם אם מעטים הם מול היוונים הרבים. כאשר המנהיג חש כי יש בו אמונה בדרכו הנכונה, הוא מוצא דרכים מגוונות ויצירתיות כדי לנצח. כאשר למנהיגים, אידיאולוגיה משותפת ואיתנה, הם יֵצאו לקרב למרות הקשיים, אף כי נראה שהמשימה בלתי אפשרית, כי אם רוצים לנצח - מנצחים. הניצחון האדיר הושג בזכות מנהיגות איתנה, כריזמטית ובעיקר מאמינה בעזרת ה' ובצדקת הדרך. אנו מודים לה' על התשועה ועל הנס המדהים של הניצחון הענק, ועם זאת, ברור שללא הנהגה חזקה ואמונה אדירה אי אפשר היה לצאת למלחמה צודקת זו.

אנו לומדים מהחשמונאים את חשיבות היצירתיות בכל ניצחון. היהודים הגיבורים שהכירו היטב את ההרים דאגו להוביל את האויבים להרים, למקומות בהם יתרונם בולט. הם ידעו את הכלל - במקום שהנך מכיר, שם נקודות החוזק שלך יבואו לידי ביטוי. המנהיג הטמיע במונהגיו אומץ לב, נחישות ומסירות נפש, והגביר בהם את היכולת לנצח. נס פך השמן, אף הוא מלמדנו על חשיבות האמונה, החלום והצפייה לישועה. כאשר האמונה קיימת, כאשר הצפייה לישועה מוטמעת בכל אדם, קיים רצון עז ומוטיבציה להצליח ולנצח, ולהחזיר עטרה ליושנה. כך עשו החשמונאים לאחר ניצחונם על היוונים: "...ואחר כך באו בניך לדביר ביתך...וטיהרו את מקדשך, והדליקו נרות בחצרות קודשך וקבעו שמונת ימי חנוכה אלו, להודות ולהלל לשמך הגדול". לאחר הניצחון וטיהור בית המקדש, הנציחו את האירוע הנסי וקבעו שיחגגו במשך שמונה ימים - כדי להודות לה' על הניצחון ועל נס פך השמן.

מצווה חשובה מאוד בחג החנוכה היא "פירסומא ניסא" (פרסום הנס) בהדלקת נרות, בהפצת אור גשמי המבטא את האור הרוחני - אור היהדות. חובת הנחת החנוכיה הוא במקום הפונה אל רשות הרבים - על אדן החלון או בפתח הבית - כדי להפיץ את הנס המדהים שעשה לנו ה'.

מדליקים כל יום נר נוסף - לסמל את הפלא שגדל מיום ליום, במשך שמונה ימים. כך צריך כל מנהיג - מורה, הורה - להרבות בעשיה בשלבים: להתחיל עם "נר אחד" ולהמשיך להאיר את העולם בעוצמה גדלה והולכת - בהקניית ידע, בהעצמת אנשים, בהקשבה ומתן יחס של כבוד ואהבה. לאור של כולם, של כל הנרות, יש עוצמה הרבה יותר חזקה מאורו של נר אחד, על כן יש לעשות למען אחדות וגיבוש. יש להעצים כל אחד ואחד ואת כולם יחד, כגוף משותף. כל אחד יתן את חלקו לכוח המשותף של הפצת אור יהודי, שיביא לקרוב לבבות בין כל באי עולם. כפי שאמר הרב קוק זצ"ל: "צריך שכל איש ידע ויבין, שבתוך תוכו דולק נר, ואין נרו כשל חברו, ואין איש שאין לו נר. וצריך שכל איש ידע ויבין שעליו לעמול ולגלות את אור הנר ברבים, להדליקו לאבוקה גדולה ולהאיר לעולם כולו"  

               www.h-y1.fav.co.il

                                                                                              ד"ר יחיאל שרמן

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר