מס' צפיות - 231
דירוג ממוצע -
יצחק הבדלה על כדאיות ההשקעה בתמ"א 38
תמ"א 38 היא "תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה", שאושרה לפני כחמש שנים על ידי המדינה, כשהמטרה הראשונית שלה היא להכין את המבנים למקרה של רעידות אדמה. זאת בעקבות סקרים ומחקרים שהראו כי קיים סיכוי רב לכך שתתרחש רעידת אדמה חזקה בישראל, שעלולה לגרום להרס רב של מבנים אשר לא עומדים בתקן.
מאת: יצחק הבדלה 28/11/10 (20:35)

תמ"א 38 היא "תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה", שאושרה לפני כחמש שנים על ידי המדינה, כשהמטרה הראשונית שלה היא להכין את המבנים למקרה של רעידות אדמה.

זאת בעקבות סקרים ומחקרים שהראו כי קיים סיכוי רב לכך שתתרחש רעידת אדמה חזקה בישראל, שעלולה לגרום להרס רב של מבנים אשר לא עומדים בתקן.

 

מאת: יצחק הבדלה

למרות שיש לתוכנית את המגבלות שלה, יותר ויותר בניינים עוברים שיפוץ של תמ"א 38, במה שנראה כפיתרון הנדל"ני המשתלם ביותר של התקופה האחרונה. מצוקת הנדל"ן בישראל ידועה והיא תוצאה של גורמים רבים. מצב זה הביא את הממשלה וגופים מסחריים למצוא פתרונות שונים לפתרון הבעיה. חלקם על ידי חקיקה וחלקם על ידי יזמויות מסחריות, או שיקולים כלכליים כאלה ואחרים. ועדיין אנחנו חושבים כי תמ"א 38 היא העדיפה על כולם. 

הבה נבחן את הפתרונות אחרים:

1. רפורמות ממשלתיות לשינוי במחירי הדירות למדינה יש אינטרס לדאוג לכך שהמירוץ לדירה של זוגות צעירים יהיה קל יותר, אבל בינתיים היא עושה מעט בנושא. רוכשי הדירות משלים את עצמם כי משהו יקרה בקרוב ומחכים שמחירי הדירות ירדו, זאת בהתאם לצעדים שעושה נתניהו והתבטאויות כאלה ואחרות של התאחדות הקבלנים. אבל כל עוד תהיה מצוקה בקרקעות והביקוש ייגבר על ההיצע - המחירים ימשיכו להיות גבוהים. כפי שציין הנגיד סטנלי פישר, המעורבות של ההורים ברכישת הדירה היא גדולה מאוד, וזה אומר שעדיין תהיה רכישה של דירות - אבל ביוקר.

2. קבוצות רכישה קבוצות רכישה הן עדיין מכרה זהב נדל"ני ופתרון מצוין למי שמחפש דירה משובחת במחיר הוגן. אבל לאחרונה התבשרנו כי הוחלט להטיל מע"מ על המגרשים של קבוצות הרכישה, מה שמייקר בצורה די משמעותית את מחיר הדירה.

3. פינוי בינוי מי שיש לו נכס משלה את עצמו כי יש סיכוי כי יתבצע אצלו פרויקט "פינוי בינוי", שאומר כי במקום המבנה הישן, ייבנה מבנה חדש וכך יקפיץ את מחיר הדירה. זוהי אשליה. שימו לב כי מתוך 90 מתחמים עליהם הממשלה החליטה, רק שניים בינתיים בוצעו! יש לקחת גם בחשבון כי משך הפרויקט יכול להיות ארוך ביותר.

4. עזרה וביצרון מדובר בפרויקט שנועד לשפר את הסביבה העירונית, אבל מדובר בדרך כלל בתיקונים אסטתיים בלבד שאינם משפרים בצורה משמעותית את שווי הנכס. לאור כל אלה, די ברור למה בעלי זכויות בבניינים רבים מתחילים להבין לאחרונה שתמ"א 38 היא הפתרון המעשי ביותר להרוויח מענף הנדל"ן בישראל. בתהליך של התארגנות הבניין שאורכת מספר חודשים, וללא הוצאה כספית – ערך הנכס שלכם יכול לעלות בצורה משמעותית.

יצחק הבדלה הוא מנכ"ל נישה נדל"ן העוסקת ביזמות נדל"נית ובתמ"א 38

הכותב הוא יצחק הבדלה, מנכ"ל קבוצת נישה אחזקות העוסקת ביזמות נדל"ן. הבדלה יצחק מתמחה בקבוצות רכישה ותמ"א 38. ליצירת קשר: יצחק הבדלה 050-9901199 , 09-9558795 ww

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר