מס' צפיות - 434
דירוג ממוצע -
להתגבר על חרדות שלפני-הראיון
רועי מחכה בחדר ההמתנה לראיון שלו. ידיו לחות ודביקות, ליבו פועם בקצב מהיר מהרגיל, ופיו יבש. המראיין מגיע ורועי צריך לנגב את ידו על מכנסיו לפני שהוא יכול ללחוץ את ידו של המראיין. זוהי סצנה נפוצה בחדרי המתנה של חברות ברחבי העולם. ראיון העבודה יכול להיות חוויה מלחיצה עבור מרבית האנשים. מאחר ואחד מהפחדים הגדולים ביותר שלנו הוא הפחד מדחייה, ואחד מהצרכים הגדולים ביותר שלנו הוא הצורך בקבלה, אין הדבר מ
מאת: מאיר ספאני 12/03/10 (14:15)

רועי מחכה בחדר ההמתנה לראיון שלו. ידיו לחות ודביקות, ליבו פועם בקצב מהיר מהרגיל, ופיו יבש. המראיין מגיע ורועי צריך לנגב את ידו על מכנסיו לפני שהוא יכול ללחוץ את ידו של המראיין.

 

זוהי סצנה נפוצה בחדרי המתנה של חברות ברחבי העולם. ראיון העבודה יכול להיות חוויה מלחיצה עבור מרבית האנשים. מאחר ואחד מהפחדים הגדולים ביותר שלנו הוא הפחד מדחייה, ואחד מהצרכים הגדולים ביותר שלנו הוא הצורך בקבלה, אין הדבר מפתיע שרעיונות עבודה גורמים לאנשים להזיע.

 

שינוי בדרך החשיבה

 

הצעד הראשון והחשוב ביותר בהתגברות על הפחד היא לראות את הראיון בפרספקטיבה הנכונה. זוהי אינה פגישה עם רופא השיניים, אדם אשר עשוי לגרום לך לכאב. זוהי שיחה עם אדם אחר. הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות הוא שלא תקבל את העבודה, והעבודה הזאת יכולה לא להיות מתאימה לך מלכתחילה - קח זאת בפרופורציה.

שנית, חשוב על השיחה הזאת כעל תהליך דו-כיווני. אתה מראיין מעסיק פוטנציאלי באותה המידה שהוא מראיין אותך. האם קיימת התאמה טובה ביניכם? מה שנראה טוב על הנייר יכול להתגלות כדבר שונה במציאות, עבור כל אחד מהצדדים. בדוק האם החברה הנדונה היא מקום עבודה טוב עבורך, ואם אתה רוצה להשקיע חלק ניכר מחייך בה.

 

טכניקות להרגעה

 

אחת מהטכניקות הטובות ביותר לטיפול במתח היא נשימה. נשום משימות רדודות. שאף אוויר דרך הנחיריים ונשוף אותו החוצה בשקט דרך הפה. הטכניקה הזאת תשמש אותך כדי להירגע לפני הראיון. ראה כתבה בעניין "המלצות להגיע מוכנים ורגועים למבחני מיון".

טכניקות להרגעה כגון יוגה ומדיטציה יעילות בהתגברות על מקרים קיצוניים של חרדה לפני ראיון. הציפייה לראיון יכולה לגרום להתקפי פאניקה, אם החרדה חזקה מספיק. הכנה מראש תחולל פלאים במקרים כאלה.

 

התכונן לראיון

 

רועי עבר שבעה ראיונות בחודשיים האחרונים. הוא היה המועמד מס' 2 לתפקיד בשניים מהמקומות בהם התראיין אך לא קיבל כל הצעת עבודה ממשית.

אלו הם ימים של תחרות קשוחה, ועל כן יש לצפות לדחייה במקרים רבים. התחרות על משרות היא אינטנסיבית יותר משהייתה לפני שנה ב "ימי הבועה". למרות זאת חשוב שתעשה כל שביכולתך לשווק את עצמך על ידי הכנה לראיון. התחל לחשוב על עצמך כעל מוצר ולהציג את מה שאתה יכול להציע לחברה בה אתה מתראיין. ראה כתבה בעניין "זומנת לרעיון עבודה מה עושים".

אתה יכול לתאר לעצמך אותך מבצע הופעה ללא הכנה כלשהי מראש וללא תרגול? להתייחס לראיון בחוסר רצינות בתנאי השוק של היום מהווה טעות חמורה. הכנה מראש תגרום לך להרגיש יותר בטוח בעצמך ותפחית את רמת החרדות שלך.

 

פחד מדחייה

 

מאחר והוא עבר הרבה ראיונות ולא קיבל כל הצעות עבודה, רועי מרגיש מובס, וזה מתחיל להשפיע על ההערכה העצמית שלו.

דחייה כזאת מכאיבה, אך נסה שלא לקחת את זה באופן אישי. יכולים להיות כל כך הרבה גורמים העשויים להשפיע על שיקולי המעסיק עד שזה הופך בלתי אפשרי לקבוע מה בדיוק קרה. עשויים להיות מועמדים פנימיים למשרה, קרובי משפחה שהובטחו להם משרות, מועמד מתחרה אשר מתאים בצורה מושלמת לתפקיד, חוסר כימיה בינך לבין המראיין או הבוס וחוסר התאמה בדרישות השכר.

 

עזוב את זה

  

כאשר רועי עשה כל מה שביכולתו כדי להכין עצמו לראיון, והוא משוכנע שהציג את עצמו בדרך הטובה ביותר האפשרית, הצעד הבא הוא להפסיק לדאוג בנוגע לעניין. ניתן ללמוד משהו מכל ראיון. - "הפסדת את העבודה אל תפסיד את הלקח".

תן לעצמך קרדיט על כך שזומנת לראיון מלכתחילה - רק אחוז קטן מהפונים מגיעים לשלב הזה בתהליך הקבלה. תן לעצמך קרדיט על כך שהלכת לראיון ועברת את החוויה, אפילו שזה קשה לך. הרשה לעצמך לא לקבל הצעות עבודה. האמן בכך כי תקבל הצעת עבודה כאשר תמצא את המקום המתאים לך - כאשר החברה אליה תגיש את מועמדותך תהיה הדבר המתאים לך ואתה תהיה מתאים עבורם.

 

ב ה צ ל ח ה

מתוך הספר חושבים קריירה

 

לקריאה נוספת כנס עכשיו לאתר הספר: http://www.thinkingcareer.info/

 

הכותב הוא בכבוד רב, מאיר ספאני

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר