מס' צפיות - 250
דירוג ממוצע -
ביטוח סיעודי - מידע בסיסי
מאת: אופיר ורדי 14/02/10 (10:33)

רבים מתעלמים - מחוסר ידע או מהרגשה ש"לי זה לא יקרה" מהאפשרות שהם או אחד מבני משפחתם יזדקק לטיפול סיעודי זמני או קבוע.

 

במדינת ישראל כיום, אדם הנזקק לסיוע סיעודי עקב קשיים בתפקוד, מקבל תמיכה מהביטוח הלאומי רק אם הוא עומד בקריטריונים של המוסד לביטוח לאומי שעיקרם הוא גיל - רק מעל גיל הפרישה ומצב תפקודי. קריטריון נוסף הוא הכנסה חודשית.

 

רכישה של ביטוח סיעודי בנוסף לביטוח סיעוד בסיסי, אפשרי דרך קופת החולים או דרך חברת ביטוח פרטית. מטרתו של ביטוח סיעודי הוא להבטיח כי במקרה ואדם נזקק לעזרה סיעודית הוא יקבל את כל העזרה הדרושה, שכן גם כאשר מתקבל סיוע מהביטוח הלאומי הוא אינו מספיק.

חשוב להבין כי גם רכישה של ביטוח סיעודי נוסף בין אם פרטי ובין אם לא, מצריכה הערכת מצב ועמידה בקריטריונים שנועדו לקבוע כי אדם אכן הגיע למצב בו הוא נזקק לסיוע סיעודי. חברות הביטוח וקופות החולים כפופות לאישור של מפקח מטעם משרד הבריאות ולכן רשימת הקריטריונים והתנאים הדרושים לקבלת כספי הביטוח חייבים לעבור את אישור משרד הבריאות. כל חברת ביטוח אשר מבקשת להציב תנאים שונים לקבלת כספי הביטוח, חייבת לקבל את אישור המפקח. כמו בכל בחירה של ביטוח מומלץ מאוד לבדוק לפחות שתיים או שלוש חברות ביטוח ולוודא כי הקריטריונים לקבלת כספי הסיוע אינם חורגים מהנורמה ולכן חשוב מאוד לפני שחותמים על פוליסת ביטוח לוודא בדיוק מהם התנאים שיאפשרו לאדם לקבל את הסיוע לו הוא זקוק.

מרבית קופות החולים וחברות הביטוח קובעות כי אדם נזקק לסיוע סיעודי במידה ואינו יכול לבצע לפחות שלוש מתוך שש פעילויות בסיסיות במהלך היום יום. לקום ולהתרומם מכסא או מיטה, ללבוש ולפשוט בגדים באופן עצמאי, רחצה במקלחת או אמבטיה באופן עצמאי, לאכול ולשתות ללא עזרה גם אם האדם לא הכין את הארוחה בעצמו, שליטה על הסוגרים וניידות באופן עצמאי ללא עזרה של אדם אחר או כסא גלגלים וקביים.

 

במקרים מסויימים חברות מוציאות פוליסות עם תנאים מקלים - כדאי לבדוק מראש.

חשוב לבדוק עם חברת הביטוח האם גם אי יכולת לבצע חצי מפעולה תחשב לתפקוד מוגבל. מקרה נוסף בו אדם יוכר כנזקק לסיוע סיעודי הוא מצב של תשישות נפש. מצב של תשישות נפש נקבע אך ורק על ידי רופא מתחום הנפש ומדובר במצב בו ישנה פגיעה ביכולות ובתפקוד קוגנטיבי כגון פגיעה בזיכרון, פגיעה ביכולת השיפוט, הדיבור, מקרים שבדרך כלל מופיעים במחלות כמו אלצהיימר ומצריכים השגחה צמודה.

בהתאם למצבו הספציפי של כל אדם התובע את חברת הביטוח בבקשה לקבל כספי סיוע נבחן התשלום המתאים לתנאי הפוליסה - בהתאם לכיסוי הנרכש ותנאים נוספים כמו האם ניתן טיפול סיעודי בבית או במוסד סיעודי.

הכתבה בחסות מרכז מידע גיל הזהב - ביטוח סיעודי ואתר ביטוח סיעודי

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר