מס' צפיות - 241
דירוג ממוצע -
"אשר בשמים ממעל ואשר בארץ מתחת ואשר במים מתחת לארץ" (שמות כ'/ד').
מיזוג וחיבור של שמיימיות וארציות
מאת: דוד דרומר 04/02/10 (21:18)

                                              פרשת "יתרו"

  

                מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

 

  

  

"אשר בשמים ממעל ואשר בארץ מתחת ואשר במים מתחת לארץ" (שמות כ'/ד').

  

באדם קיים מיזוג וחיבור של שמיימיות וארציות. נפשו היא רוחנית וגופו הוא ארצי. הדבר בא לידי ביטוי בפסוק "אשר בשמים ממעל ואשר בארץ מתחת" - בחלק הנפשי על האדם לבחון את פני הדברים "ממעל" להתבונן בבני האדם שנמצאים למעלה מדרגתו, מהם יבין עליו לעלות. יש לשאוף להגיע ולהגביה את הרמה הרוחנית ככל שניתן. כך גם בחלק הארצי "ואשר בארץ מתחת" למילוי הצרכים הארציים, על האדם להתבונן "מתחת" - אל האנשים המתמקדים תדיר ב"חיים הארציים", בדברים החומריים, וללמוד מהתנהגותם, על דרך השלילה - כיצד לא לנהוג, שהרי הם מבזבזים זמנם לריק ברדיפה אחר הנאות החיים ואל לו לנהוג כמותם.

 

ישנו משל שמיטיב לבטא רעיון זה: באחד הבתים היה גג גבוה שבעליו רצה למנוע את העליה אליו. הוא ביקש מעבדו שיפרק את סולם העץ שהוביל אל הגג. העבד ניגש לבצע את ציווי בעליו, עלה על הסולם ובכל שלב שעמד עליו, פירק את השלב הקודם כך שכאשר הגיע אל הגג פירק את השלב האחרון בסולם. כאשר רצה לרדת מן הגג, לא יכול היה לרדת, שהרי פירק את שלבי הסולם. הוא החל זועק לעזרה לעבר העוברים והשבים והתגובה שקיבל: "טיפש שכמוך, היה עליך לטפס תחילה אל הגג ורק אחר כך - בירידתך - לפרק בכל פעם שלב, עד הגיעך למטה".

בחצר הבית בו עבד האיש היה בור עמוק. אל תחתית הבור הוביל סולם אחר. בעל הבית חשש שילדים שובבים ירדו אל הבור ויסכנו את חייהם וביקש למחרת מעבדו לפרק את שלבי הסולם היורד אל הבור העמוק. העבד, שנזכר בתגובת הקהל מיום האתמול, החליט להתחיל ולפרק את הסולם מן השלב הגבוה שבו, וכך עשה. עד מהרה מצא את עצמו בתחתית הבור ללא כל אפשרות לעלות ממנו, שהרי עקר שלב בסולם בכל פעם שירד בו. הוא מצא את עצמו שוב זועק לעזרה כי לא יכול היה לעלות מן הבור. הוא שמע את העוברים ושבים צוחקים ולועגים ואת אדונו צועק לעברו: "האם לא קלטת שהיה עליך לרדת תחילה ורק בעלייתך לפרק בכל פעם שלב שכבר עלית ממנו?". העבד השיב: "אבל אתמול נאמר לי שעלי לפרק את הסולם מלמעלה למטה וכך עשיתי"...

"נכון מאוד", הסכים האדון, "האם כל המקומות שקיים בהם סולם מסוכן הם שווים? עליך להבין - פעמים עליך לפעול כך ופעמים בצורה שונה מקודמתה.

עלינו ללמוד ממשל זה שאסור לנו לנהוג תמיד באותה הדרך, כאותו עבד, אלא לבחון את הדברים ולבחור את הדרך המתאימה להתנהגות בכל מצב לגופו. בעניינים הרוחניים, להסתכל לכוון הגדולים מאיתנו וללמוד מהם ובעניינים הארציים, החומריים, להסתכל בקטנים מאיתנו ולהתרחק מהדרגה הנמוכה בכל שלב, כפי שמציין הפסוק: "אשר בשמים ממעל ואשר בארץ מתחת".

  

                                                                        דוד דרומר

  

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר