מס' צפיות - 391
דירוג ממוצע -
סקירה שבועית ותחזית לדצמבר
צפי להמשך עליות....
מאת: חזי קלפקה 29/11/09 (00:39)

סקירה שבועית 28.11.2009+תחזית לחודש דצמבר

 

הערכתי לחודש דצמבר: המשך העליות, אם כי בקצב מתון יותר, ובהפסקות ירידה רבות.

 

רבים העריכו כי העליות של חודש נובמבר ייהפכו לירידות לקראת הפקיעה. רבים ציפו למימוש רחב, ולתיקון גדול, ובטח ובטח ציפו לפחות שביום חמישי, יום הפקיעה, יירד המדד כשם שקרה בארבעת החודשים האחרונים.

  

הציפיות התבדו. מדד המעוף עלה לאורך כל חודש נובמבר , מאז נגע ברמת ה- 985, ומפקיעה של חודש קודם ב- 1008.93 סיים פקיעה ב- 1093.82 , דהיינו עליה של 8.41 אחוז לעומת הפקיעה הקודמת.

  

השבוע התנהל במגמת עליה ברורה בארבעת הימים הראשונים של השבוע, כאשר רק ביום חמישי לאחר הפקיעה ראינו נסיגה במדד לרמת ה- 1080, וזאת בעקבות " הבעיה הדובאית" , של דחיית תשלום חובות.

  

סטיות התקן התייצבו להן ברמות ה- 21-22 , ואילו המחזורים היו די ערים ברמת ה- 1.7 מיליארד ממוצע ליום, בניטרול ה- 1.25 מיליארד של מחזור הפקיעה.

  

המענין בפקיעה היה היווצרות  ,"שורט סקוויז" , כאשר הכותבים לא האמינו שהשוק יישאר כה גבוה, ולכן שילמו יקר בעבור סגירת קולים פתוחים ברמת ה-1080-1090.

  

מה מצפה לנו כהמשך מכאן?

  

השוק נראה כאילו הוא משווע לתיקון, והחדשות מדובאי יכולות להיות הטריגר לכך, אולם אל אף כל זאת, השוק עדיין בעמדת עליה , כאשר לוח השנה וחודש דצמבר שבפתח מצביעים על אפשרות של המשך העליות עד לסוף השנה לפחות.

  

האלטרנטיבות , אל אף העלאת הריבית בישראל, ועליה קלה של הדולר, נשארו נחותות לעומת ההשקעה במניות.נתוני המקרו בישראל בפרט, ובעולם בכלל מראים על שיפור. רווחי החברות שופרו בצורה ניכרת, אל אף העובדה שעדיין לא חזרו לרמתם שלפני המשבר ."תיאבון " המשקיעים לסיכון, או אם תרצו נכונתם להשקיע בסיכון יותר גבוה מאשר לפני שנה ו/או לפני כמה חודשים הולכת ומתגברת, וצריך לזכור כי רמת הסיכון שבהשקעות היום במניות עדיין לא הגיעה לרמה שלפני המשבר.

  

כך שבסך הכל גם חודש דצמבר צפוי להיות חודש חיובי, כלומר: פקיעת דצמבר תהיה גבוהה מפקיעת נובמבר, ולדעתי מדד המעוף יחצה את רמת ה- 1100 במהלך חודש דצמבר , כאשר ההתיצבות הראשונה שלו הינה ברמת ה- 1120-1140 , באם תתבצע חצית רמת ה- 1100 .

  

מה שברור שקצב העליות בבורסה יתמתן , ויהיו יותר ימים של ירידות, מאשר חווינו בנובמבר. רמת ה- 1100 הינה התנגדות פסיכולוגית , ופריצתה יכולה להתבצע רק לאחר כמה ניגוחים כשם שקרה בחצית רמת ה- 1000 . כל ניגוח יכול להפיל מטה את המדד, ואפילו לדרדרו עד רמת ה- 1040. אולם ככל שירבו מספר הניגוחים , הרי שהפריצה תהיה חזקה יותר ומהירה יותר.

  

קשה להניח שפריצת ה- 1100 תתרחש כבר השבוע , והסיבה העיקרית לכך הינה " הבעיה הדובאית".

  

אין ספק שההודעה מדובאי פגעה קשות בגופים הפיננסיים באירופה, כי הגרמנים והאנגלים הינם החשופים ביותר לחובות בדובאי. ראינו את הצניחות בשוקי אירופה ביום חמישי, אולם ראינו גם את החזרה ביום שישי, שלמעשה תיארה את הירידות כניצול הזדמנות לקניה נוספת של מניות.

  

ארה"ב ירדה בכ- 1.5 אחוז ביום שישי, אולם זה היה יום מסחר דליל וקצר, עקב חג ההודיה, כך שאין לדעת האם ארה"ב " שילמה" את חובה  "לבעיה הדובאית", או שמא הכל פתוח להערכת המשקיעים ביום שני, עת יחזרו לשבוע עבודה מלא. כלומר: ייתכן והקריסה במניות בארה"ב תתרחש ביום שני, או שמא ארה"ב לא מתרגשת מחדלות הפרעון האפשרית של הקרן בדובאי כי היקף החשיפה שלה לקרן זו הינו נמוך ביותר, ולא יותר מ- 9-10 אחוז מנכסי הקרן המדוברת.

  

יש המשווים זאת לשמיטת החובות של ארגנטינה בשעתו , שהשפיעה קשה על המגזר הפיננסי בארה"ב, אולם אין זה כך הפעם.

  

ראשית דובאי היא לא ארגנטינה, ויש לה את ערב הסעודית שמוכנה לסייע ( אמיר לאמיר- חבר), ושנית המערכת הפיננסית בארה"ב נשאה כמעט בכל נטל השמיטה של חובות ארגנטינה, בעוד שלגבי דובאי חלקה נמוך מאוד.

  

לכן התנהגות השוק האמריקאי לא כל כך ברורה, אם כי לדעתי הבורסות שם יחזרו לעליות נוכח ההערכות שמכירות יום שישי השחור, היו טובות משנה קודמת.

  

אצלנו החשיפה לדובאי לא ידועה אם בכלל היא קיימת. המערכת הפיננסית בארץ אותתה ביום חמישי כי היא קצת מודאגת ממה שקורה בדובאי  ומדד הבנקים ירד ב- 1.62 אחוז, אולם באם תבוא צפירת ארגעה מארה"ב ומאירופה ( שאולי כבר באה ביום שישי) , הרי שנשמע אותה גם אצלנו.

  

אנו לכן בפני שבוע חשוב מאוד לכיוון חודש דצמבר, כאשר נתוני הדוח של של דלק ביום ראשון , ושל לאומי ודיסקונט ביום שני ישפיעו על המסחר בישראל, עד לפתיחת המסחר ביום שני בארה"ב.

  

בארה"ב שבוע עמוס בנתוני מקרו כאשר ביום שני סקר הייצור של איזור שיקגו, ביום שלישי מדד ההוצאות על בניה , מכירות בתים בתהליך, וסיכום מכירות הרכבים בנובמבר. ביום רביעי תחילת פרסום נתוני האבטלה בדמות מספר המשרות שבוטלו בסקטור היצרני בנובמבר, וכן ספר הבז של הפד. ביום חמישי דרישות אבטלה ראשוניות, וביום שישי שיעור האבטלה לחודש נובמבר , וכן מדד ההזמנות מהמפעלים. ועל כל זאת לא לשכוח את ההערכת הבעיה מדובאי על כל היבטיה, השלכותיה, וההתפתחות בה.

  

נקודות לתשומת לב במהלך החודש.

  

מדד המעוף כל זמן שהוא נמצא מעל רמת ה- 1040 , הסיכוי לראות את סוף השנה מעל 1100 שריר וקיים ברמה גבוהה.

  

מחזורי מסחר שבאם ינועו מעל 1-6-1.7 מיליארד ליום יחזקו את הערכת העליות.

  

האס אנד פי 500 כל עוד הוא נמצא מעל 1074 העליה עדיין בתוקף ואפשרות להגיע לרמת ה- 1180 שרירה וקיימת.

  

מדד הדאו- כל זמן שהינו מעל 10000 , יש סיכוי לעליות עד רמת ה- 10750 .

  

השלכות של אירועים חיצוניים כגון: דובאי, אולי ריקושטים נוספים כתוצאה מכך , וגם פוליטיקה איזורית שלנו הכוללת את האפשרות לשחרור שליט,(הלוואי וללא קשר לשוק ההון), הקפאת בניה, ואולי  מי יודע איזושהיא התקדמות מדינית.

  

לסיכום:ההערכה שלי לדצמבר הינה לחודש  במגמת עליה עם " במפים" רבים בדרך העולה, ועם סיכוי לראות את מדד סוף השנה מעל 1100 .

 

שבוע טוב.

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים,(מסדה-פ בע"מ) ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

קיימת אפשרות לקואוצינג בנושא מסחר באופציות מעוף.

שיעורי השלמה והכנה לבחינות הרשות בנושא אופציות המעוף ואג"ח.

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר