מס' צפיות - 323
דירוג ממוצע -
בורסה ושוק ההון: סקירה שבועית 7.11.2009
וי לעליות בתל אביב...
מאת: חזי קלפקה 07/11/09 (17:35)

סקירה שבועית 7.11.2009

 

שבוע תנודתי מאוד עבר על הבורסה בתל אביב.

  

זה התחיל ב- 1020 כבסיס, ירד ל- 985 , וחזר ל- 1022 בסיום. כל זאת בשבוע אחד ,שבו המחזורים היו בינוניים, וסטיות התקן עלו מ- 21 ל-30 , וחזרו לרמה של 22 אחוז.

  

בסיכום שבועי עלה מדד המעוף ב-0.05 אחוזת מדד 100 ורד ב- 0.23 אחוז, מדד הבנקים איבד 2.15 אחוז השבוע, התל טק ירד ב- 0.32 , ומדד הנדל"ן ירד ב- 3.1 אחוז.

  

כמה עובדות חשובות למדנו השבוע ממה שהתרחש במסחר במעוף.

  

המשקיעים חיכו לטריגר, שהגיע מארה"ב, בכדי לממש רווחים ,דבר שהביא לירידה עד 985 .

 

רמת ה- 985 התבררה כרמת תמיכה מהותית מאוד, וכאשר השוק הגיע לשם הגיעו קונים רבים שקנו תחת הרושם " כל המקדים לקנות והרבה- הרי זה משובח".התוצאה החזירה את מדד המעוף לתחילת השבוע לפני המסחר.

 

התנהגות השוק בארץ נמצאת בקורלציה מלאה לארה"ב , וברור שכיוון התנועה שם במדדים משפיע חזק ומהר עלינו בבורסה של תל אביב.

 

ההרגשה של המשקיעים בארה"ב ובישראל, הינה של חוסר בטחון בהמשך השיפור בכלכלה בקצב שיביא לראלי סוף שנה.באופן מסורתי מצפים המשקיעים לראלי סוף שנה , כי אנו כבר בפתח של עונת החגים בארה"ב, וסוף השנה הינו רק בעוד שבעה שבועות, כאשר השבוע האחרון שלאחר הכריסמס כלל לא נחשב במסחר. כך למעשה נשארו עוד שישה שבועות לראלי אפשרי.

  

האם יהיה ראלי רצוף מעכשיו ועד סוף השנה , או שמא אנו צפויים למסחר תנודתי, כאשר בסוף השנה המדדים יהיו גבוהים יותר מעכשיו, או שמא יהיו נמוכים יותר מעכשיו?

 

להערכתי אנו צפויים למסחר תנודתי, אשר יביא בסופו של יצבע בירוק את סוף השנה בשערים גבוהים יותר מאשר עכשיו.

  

זה אומר שעד סוף השנה נהיה בישראל מעל 1030-1040, בדאו מעל 10000, בנאסדק מעל ה- 2160, ובאס אנד פי 500 מעל ה- 1100 .

  

זה לא יקרה באופן רציף , אלא בשישה שבועות של ירידות ועליות. מועדי הירידות, או העליות, ועוצמתם , יקבעו לפי נתוני מקרו כלכליים, דוחות החברות בארץ, התנהגות הדולר, ופעילויות ממשלתיות בעולם ובארץ לחיזוק ההתאוששות. לדוגמא:הנשיא אובמה מחזיר את הסיוע לצרכנים בארה"ב, דבר שיביא לגידול בצריכה לעליה בצמיחה, לשיפור תקוות לדוחות טובים, ולעליה במניות.

  

הנגידים בעולם, פרט אולי באוסטרליה, מעכבים את העלאות הריבית, עובדה שמשאירה את המשקיעים עם אלטרנטיבה של ריבית אפסית, מול השקעה בבורסה.

  

בישראל הצפי הינו למספר מדדי מחירים נמוכים בחודשים הקרובים, ותחזית האינפלציה נשמרת בתחום ה- 3 אחוז , כך שגם אצלנו אין סיכוי רב להעלאת ריבית בתקופה הקרובה.

  

הדוחות של החברות הישראליות שמתחילים להתפרסם מצביעים על עליה ברווחיות, וגם זאת יתרום לבורסה.

  

הסדרי החוב באגחים של אפריקה וצים היוו גלולת ארגעה למשקיעים, כי גם כאשר השווקים לא לגמרי טובים, לא משאירים סתם מפסידים בשטח, אלא מנסים למצוא פתרונות ואף בהצלחה.

  

קופות הגמל הניבו תשואות שהחזירו את הפסדי העבר , כך שהמשקיעים הפרטיים מרגישים שוב הרגשת עושר  " על הנייר", ומוכנים לקחת יותר סיכונים כגסף הפנוי.

  

נתונים אלה הם שיכתיבו לנו עד סוף השנה את ההתנהגות בבורסות בעולם ובארץ,והסיכוי לראות ראלי סוף שנה גבוה מאוד.

  

האם ייתכן מצב שבו יקרה הפוך על הפוך, ודווקא נראה "רע-לי" סוף שנה, של ירידות ?

 

זה אפשרי, אבל הסיכוי לכך נראה לי פחות בהרבה מהסיכוי לראלי שתיארנו לעיל.

  

במקרה של ירידות , הרי די צפוי שהן תהיינה חזקות וברורות, ותלוי מאיזה סיבות הן נוצרו.

  

די אם נזכיר כי הנושא הבטחוני בישראל ( ובעיקר איראן) יכול לשנות את התמונה, וגם בעולם במידה של נתונים גרועים מהצפוי, עליה משמעותית באבטלה וכמה פיגועי טרור , והרי לכם כיוון מטה מטה.

  

נקווה רק שגם באם תהיינה ירידות ( ואיני צופה כך) , הן תקרנה עקב בעיות כלכליות ולא בעיות טרור ובטחון.

  

ארה"ב היא המובילה היא המכוונת , והיא נותנת הטון.השבוע ארה"ב סיפקה את הסחורה בצורה של עליות של 3.3. אחוז בנאסדק ו-3.2 אחוז באס אנד פי 500 ובדאו גונס ראסל 2000 עלה ב- 3.1 אחוז..גם הנתון הרע של אבטלה בשיעור 10.2 אחוז לא הצליח להסב את המדדים לאחור , וזהו סימן חיובי מצד אחד שמצביע על כוח השוק לעליות, אולם מצד שני זהו נתון המוכיח כי התאוששות הכלכלית רחוקה מהקצב הנכון.

  

צריך לזכור שרוב הצמיחה במשק האמריקאי באה מהצריכה הפרטית, וכל זמן שיותר מ- 7 מיליון אזרחי ארה"ב שבכח העבודה מובטלים, הרי שהחששות עדיין כבדים.

  

נתון חשוב ומענין הינו המשך ירידת המלאים של המפעלים . נתון זה מצביע על העובדה שהביקוש גדול מכושר הייצור ולכן המלאים יורדים.היצרנים עדיין מהססים מלשכור עובדים חדשים, אולם אם המלאים ימשיכו לרדת הם יצטרכו להגדיל את היקף הייצור, ואז ישכרו יותר עובדים ויעברו לייצור במשמרות נוספות. כך זה קרה בארה"ב מאז ומתמיד. לכן להערכתי שיעור האבטלה יירד בצורה דרמטית ובשיעור ניכר תוך כמה חודשים, וכשזה יקרה המדדים יטוסו.

  

לסיכום: אנו בפתח שבוע חיובי בישראל, שיכול להיות תנודתי, אולם כיוונו למעלה והוא יושפע הרבה מהנעשה בארה"ב .

 

הדולר ייחלש קצת כנראה בשבוע הבא ויחזור לרמת ה- 3.75-3.76 .

  

שבוע טוב.

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים,(מסדה-פ בע"מ) ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

קיימת אפשרות לקואוצינג בנושא מסחר באופציות מעוף.

שיעורי השלמה והכנה לבחינות הרשות בנושא אופציות המעוף ואג"ח.

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר