מס' צפיות - 232
דירוג ממוצע -
נומרולוגיה בפרשה -פרשת לך לך התשע
מאת: דוד דרומר 29/10/09 (22:59)

נומרולוגיה בפרשה

  

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

 

נומרולוגיה בפרשה:

 

בברית בין הבתרים מודיע ה' לאברם כך: "...יָדֹעַ תֵּדַע כִּי גֵר יִהְיֶה זַרְעֲךָ בְּאֶרֶץ לֹא לָהֶם וַעֲבָדוּם וְעִנּוּ אֹתָם אַרְבַּע מֵאוֹת שָׁנָה" (בראשית ט"ו/יג'), והרבה דיו כבר נשפך על פסוק זה. הסיבה לכך היא פשוטה: כל המפרשים ניסו ליישב את הַמִּסְפָּר 400 עם מִסְפָּרִים אחרים המוזכרים בתורה, והעלו חרס בידם. מגמת הדברים להלן היא להבהיר את הַמִּסְפָּר 400 לא רק ככמות אלא גם כאיכות.

כבר ידוע כי הַמִּסְפָּר 4 מייצג את הקוסמוס, כפי שניכר הדבר ב-4 רוחות השמים, ב-4 כנפות הארץ, וב-4 נהרות. ברור, לפיכך, שהַמִּסְפָּר 4 מביע נתון שהוא חלק מהותי מן העולם: עולם ו-4 הולכים ביחד. הַמִּסְפָּר 100 מציין סוג של גבורה גופנית, והוא נובע מהכפלת 10 ב-10, מִסְפָּר המביע את הגוף האנושי השלם. אברהם היה בן 100 כשנולד בנו, ובכך מציין הַמִּסְפָּר את שלמותו הגופנית. ברור, אם כן, שיש ל-100 תכונה של חוזק מרובה, חוזק הניכר, למשל, בשׂר צבא שהוא שׂר 100.

הכפלת 4 ב-100 מביעה איחוד כוחות בין מִסְפָּר קוסמי לבין מִסְפָּר המביע ריבוי גופני, ודומה שעל כן נמכרה מערת המכפלה לאברהם ב-400 שקל כסף. אין זה מִסְפָּר מקרי אלא מִסְפָּר ש'תכונתו' היא 'קוסמי - מרובה'.

ר' חייא בר אבא המשיך ברעיון זה וסבר שגודלה של ארץ-ישראל הוא '400 פרסה על 400 פרסה' (הכפלת החוזק האחד בעצמו), ואף ארץ מצרים תוארה כארץ המשתרעת על 400 על 400 פרסה, למרות שהכל יודעים שמצרים גדולה כמה מונים מארץ-ישראל (מגילה ג ע"א; תנחומא וארא יד).

ואולם, יש לשים לב להבדל הבא: הַמִּסְפָּר 400 מונה בפרשת "לך-לך" שנים, בעוד שהוא מונה שטחי-ארץ במקומות אחרים (אך גם אנשים). מסתבר, אם כך, שהתופעה הניכרת עתה לעין היא מעתק ממימד המקום למימד הזמן: קוסמוס וזמן, הם מימדי היסוד של העולם. כלומר, 400 שנות השעבוד של זרע אברהם הם ביטוי למציאות קוסמית לפיה בטרם ישוב זרעו של אברהם לארצו הוא חייב להיות בגלות תקופת-זמן ממושכת.

 

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר