מס' צפיות - 403
דירוג ממוצע -
בורסה ושוק ההון - סקירה שבועית 17.10.2009
סיכוי לירידה ודשדוש...
מאת: חזי קלפקה 17/10/09 (17:37)

סקירה שבועית 17.10.2009

 

שבוע חמישי  ברציפות של עליה עבר על הבורסה בתל אביב השבוע.

 

העליה השבוע היתה מלווה בירידת מחזורי המסחר מהיקף של 2 מיליארד שקל ויותר ליום, לפני חול המועד, לרמה של 1.6-1.7 מיליארד שקל ליום.

 

כמו כן בדומה לארה"ב שם מדד הויקס ירד אל מתחת ל- 22 הרי שאצלנו סטיות התקן באופציות המעוף הינן ברמה של 21-22 אחוז.

 

בסיכום שבועי עלה מדד המעוף ב- 0.67 אחוז, מדד 100 ב-1.39 אחוז,הבנקים הוסיפו 1.58 אחוז למדד שלהם, הנדל"ן צמח ב- 2.78 אחוז, ואילו מדד התל טק עלה ב- 5.93 אחוז השבוע.

  

מדד המעוף חצה את קו ה- 1040, הגיע במסחר ל- 1044 , אבל לא עבר את ה- 1047 וסגר מעט מעל 1040 ב- 1041.63 .

  

העליות נבעו בעיקר מהרוח הגבית של העליות בארה"ב , עקב דוחות  טובים של חברות שדיווחו על התוצאות ברבעון השלישי, מנתוני מקרו טובים ומתמשכים בשוק הישראלי, ומציפיות לסוף שבוע ירוק וחזק בארה"ב, אשר החזיקו מעמד עד צהרי יום שישי ,עת בנק אוף אמריקה וגנרל אלקטריק דיווחו על דוחות גרועים מהצפוי , ושלחו את השווקים באירופה ובוול סטריט לירידות, ויצרו ארביטראז שלילי של 0.36 לקראת פתיחת המסחר בתל אביב מחר.

  

בסיכום שבועי , עלה מדד הדאו ב- 1.32 אחוז, הנאסדק ב- 0.82 אחוז, האס אנד פי 500 ב- 1.51 אחוז, ומדד ראסל 2000 , עלה ב- 0.2 אחוז.

 

האם יש לחשוש כי עקב הדוחות הרעים ביום שישי בארה"ב, נתחיל לראות מימוש, דוחות רעים נוספים, קריסה ומעבר למצב של תחתית כפולה בבורסה?

 

להערכתי לא ולא. לא קרה שום דבר משמעותי כי:

 

בעולם העסקי כמו בעולם העסקי , לא כל החברות מתקנות ומשפרות את מצב עסקיהן באותו פרק זמן, באותו הקצב, ולא כולם עומדות בתחזיות האנליסטים, או אפילו עוקפות אותן.

  

השווקים העולמיים נמצאים במצב של יציאה מהמשבר הכלכלי של השנתיים האחרונות. על זאת כולם מסכימים. קצב היציאה , מהירות התיקון, מי ישפר קודם, ומי יימחק בכלל , על זאת ישנם ויכוחים רבים ואי הסכמות. יש גם רואי שחורות שרואים באופק תחתית כפולה, וטוענים , כי לאחר שיפור קצר תבוא שוב קריסה, ונרד חזרה לרמות של סוף 2008 עד מרץ 2009. אני איני נמנה על בעלי דעה אלה, ומקווה מאוד שהם טועים, אולם איני מזלזל בדעתם, ועוקב קבוע אחרי השווקים בכדי לראות שנכון לעכשיו הם טועים ובגדול.

  

השווקים לא יעלו בצורה לינארית של אחוז כל יום, או 2 אחוז כל שבוע. יהיו גם ימים מאכזבים, יהיו מהמורות בדרך למעלה. ביום שישי חזינו במהמורה אחת מני רבות, אשר הביאה את הירידות ליום שישי , אולם לדעתי לא שינתה דבר לגבי הטווח הבינוני והארוך לגבי כיוון השווקים למעלה.

  

לכן לא חייב המשקיע להילחץ מכל ירידה לצורך עליה בדרך לשיא הקודם ( במעוף 1240-1250 ) , זה ייקח כמה חודשים, ואולי אפילו שנה , עם הרבה מהמורות בדרך. סימני הדרך ממשיכים להיות ברורים לכיוון למעלה , ולכן השפעה של  "רעשים" הינה קצרת מועד, יכולה להיות יום יומיים שבוע שבועיים ותו לא. מספיק אם נראה כי מדד הויקס נשאר על רמה של פחות מ- 22 אחוז. כן יגידו שיום קודם הוא היה פחות מכך, אז היה. בסך הכל זכרו בספטמבר 2007 הוא היה ברמה של 90 אחוזים ( כן תשעים אחוז).

  

רמת ויקס כזו מאותתת על היעדר חשש המשקיעים מפני תנודות גדולות מטה, קריסה בוודאי שלא באה בחשבון, והעליות יבואו לאט לאט אבל בטוח.

  

אצלנו המצב דומה ומושפע מארה"ב. המשקיעים חוששים ממהמורות לאחר עליה מטאורית מאז מרץ ובמשך חמשת השבועות האחרונים. הם לא בטוחים שבבת אחת יעבור השוק מעל 1047 ומעל 1065 . הם חוששים שקודם כל קצת יממשו והשוק יירד אולי לרמת ה- 1020 , 1000 או אפילו 980 . עקב חשש זה הם מממשים בכל מצב של מהמורה ומכשול שהבורסה יורדת, ורוכשים מעט מאשר בתקופה האחרונה , כי במחירים כאלה , אפשר לחכות עד שנהיה בטוחים שהשוק באמת ימשיך לטפס בקצב כפי שהורגלנו בחודשים האחרונים. לכן , בכל פעם שיהיה טריגר מישראל או מארה"ב כגון: דוח או נתון רע, נראה ירידות בישראל ובארה"ב, אולם גם בירידות וגם בעליות המחזורים מצטמצמים כי המשקיעים רוצים להיות בטוחים בכיוון השוק.

  

התנהלות זו בשוק יכולה להביא לדשדוש בטווח של מדד מעוף בין 1000 ל- 1047 למשך תקופה של מספר שבועות או מספר חודשים אפילו.

 

רק פריצת רמת ה- 1047 וה- 1065 במחזורי מסחר גבוהים של מעל 2 מיליארד שקל ליום , תהווה הוכחה כי השוק הפנים את הכיוון למעלה במלוא המרץ.

 

פריצה זו צריכה להיות מלווה בפריצה והתבססות של הדאו מעל 10000 , של הנאסדק מעל ה- 2200, ושל האס אנד פי מעל ה- 2100, וגם בוול סטריט במחזורים גבוהים.

 

אצלנו שבועיים לפני הפקיעה, עם מפת פוזיציות פתוחות המצביעה על רמת ה- 1010-1020, עם סטיות תקן נמוכות, ועם סבירות גבוהה לפתיחה שלילית מחר לאיזור ה- 1030 , הרי שסביר כי נראה דשדוש בין 1020 ל- 1050 שיהיה יותר טוב מטוב עבור כל הכותבים.

  

לגבי כמות הפוזיציות פוט הפתוחות בכמות גדולה באיזור ה- 980, זה נובע לדעתי מקניית נכסי בסיס על ידי המשקיעים, וקנית פוטים להגנה.

  

ביום חמישי קיבלנו צפירת הרגעה מנושא הריבית, עקב הירידה במדד ספטמבר, אולם פרסום כיוון האבטלה ביום שלישי, נתוני הייצור התעשייתי ומכירות רשתות השיווק ביום חמישי ישפיעו על המסחר.

  

כמו כן נטה אוזן ועין לדוחות מארה"ב שם אפל תדווח ביום שני,מקינטוש, בנק אוף ניו-יורק, מרכנתיל, סאנדיסק, קוקה קולה , טסקו, ויאהו תדווחנה ביום שלישי, אלי לילי , אי ביי, בואינג ביום רביעי,שלושה אמ, אמזון, קרדיט סוויס,קימבלי קלארק ודלתא איירליינס ביום חמישי, והניוול ומיקרוספט ביום שישי.

  

כמו כן , כדאי להמשיך ולהסתכל על נתוני המקרו בדמות מדד המחירים ליצרן ביום שלישי, שבו גם יפורסמו נתוני אישורי הבניה והתחלות הבניה. ספר הבז של הנגיד ביום רביעי, מדד דורשי אבטלה, ומדד מחירי בתים ביום חמישי, ונתוני מכירות בתים קיימים ביום שישי.

  

לאחר חמישה שבועות של עליה , יש אולי סיכוי לראות שבוע שלילי בתל אביב, אולם באם תבוא רוח גבית מארה"ב השבוע, עקב נתונים טובים, כדאי לצפות באם מדד המעוף הצליח לפרוץ את רמת ה- 1047 ואת רמת ה- 1065 ובאיזה מחזור.לגבי ירידה הרי שקשה להניח כי נרד , (אם נרד בכלל), בשבוע הבא אל מתחת ל- 1016-1020 .

  

הדולר ימשיך להתנהג לפי חלילו של פישר ששומר אותו באיזור ה- 3.7 , ולפי מצבו בעולם.

  

שבוע טוב.

  

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים,(מסדה-פ בע"מ) ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

קיימת אפשרות לקואוצינג בנושא מסחר באופציות מעוף.

שיעורי השלמה והכנה לבחינות הרשות בנושא אופציות המעוף ואג"ח.

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר