מס' צפיות - 407
דירוג ממוצע -
בורסה ושוק ההון - סקירה שבועית 3.10.2009
מאת: חזי קלפקה 03/10/09 (19:37)

סקירה שבועית 3.10.2009+תחזית לאוקטובר

 

שבוע מקוצר בין שלושה ימים שבין צום לסוכה עבר בירוק (בדומה לצבע הסכך ) על הבורסה בתל אביב.

  

מדד המעוף עלה ב- 1.29 אחוז , והשלים עליה חודשית של 6.7 אחוז. מדד תל אביב 100 עלה ב- 1.17 אחוז, והשלים עליה חודשית של 6.3 אחוז. מדד הבנקים עלה ב- 1.01 אחוז , ובמשך כל החודש ב- 11.7 אחוז. מדד התל טק 50 ירד השבוע ב- 0.02 אחוז והשלים עליה חודשית של 10.77 אחוז. מדד הנדל"ן השיל מערכו השבוע 1.04 אחוז, ובסיכום חודשי עלה ב-12 אחוז.

  

מחזור העסקאות היומי התאפיין בגידול מ- 1.7 מיליארד בשבוע שעבר, ל- 2.1 מיליארד, וסטיות התקן הינן ברמה של 23-24, ולמעשה לא ראינו בהן כל שינוי משמעותי.נתוני המקרו בישראל המשיכו להביע שיפור כאשר חזינו בגידול ביצוא, גידול בפדיון המסחר והשירותים,ודיווחים על עליה בתחזית שיעור הצמיחה ל- 2010 .

  

הדבר המשמעותי שקרה השבוע בשוק הינו חציית קו האלף נקודות על ידי מדד המעוף, כאשר רבים ראו בנקודת האלף כמחסום פסכילוגי למדד, ועכשיו לאחר שנפרץ , הרי שהרבה חושבים שהראלי יימשך עד סוף השנה ונראה מדד באיזור ה- 1200 .

  

זה השבוע השני שבו הבורסה בתל אביב עלתה בניגוד לקורה בארה"ב. שבוע שני ברציפות סיימו המדדים בוול סטריט בירידות, כאשר הדאו מאבד 1.8 אחוז, הנאסדק משיל 2 אחוז, האס אנד פי 500 מוריד 1.8 אחוז, ואילו מדד ראסל 2000 יורד ב- 3.1 אחוז.הסיבות לירידות היו נתוני מקרו גרועים בעיקר בתחום התעסוקה, מדד אמון הצרכנים והצריכה הפרטית. בסיכומו של שבוע , האופטימיות שהציפה את השוק האמריקאי ביום שני בעקבות חידוש גל המיזוגים והרכישות , נמוגה בהמשך השבוע בהשפעת נתוני המקרו הרעים, והביאה את המדדים לסיים באדום.

  

בשבוע הקרוב בארה"ב לא נקבל כל כיוון מיוחד מצד נתוני המקרו, כי יומן הדיווחים הינו כמעט ריק.ביום שני מדד מנהלי הרכש, ביום חמישי דורשי אבטלה, וביום שישי יפורסם המאזן המסחרי של ארה"ב. בתחום המיקרו אלקואה תפתח את עונת פרסום הדוחות כאשר תפרסם ביום רביעי את הדוח לרבעון השלישי, קוסטקו, ומונסנטו יצטרפו אליה ביום רביעי, ואילו פפסיקו תפרסם ביום חמישי.

  

נתוני הדוחות הללו ישפיעו חזק מאוד על המסחר בארה"ב ויקבעו תחילת כיוון לחודש אוקטובר.

  

אצלנו השבוע בשבוע חול המועד , נראה כיצד המסורת של עליות בבורסה בחול המועד ( בארבע מחמש השנים האחרונות) נפגשת עם ירידה של מעל 3 אחוז בבורסה בארה"ב בסוף השבוע ועם ארביטראז שלילי של  0.32 .

  

סך הכל אנו צפויים למסחר יציב , אולם תנודתי מאוד, שיושפע על ידי הכיוון בארה"ב. כל זמן שמדד המעוף נמצא מעל רמת ה- 990-995 , ובוודאי שאם הוא נמצא מעל ה- 1000 , אנו בדרך להמשך העליה כאשר רמת ה- 1038 מהווה רמת התנגדות ראשונה.

  

חודש אוקטובר הינו בדרך כלל חודש של ירידות , או כפי שמכנים אותו חודש של לקיחת אוויר לצורך הריצה לעבר סוף השנה, כאשר נובמבר ודצמבר הינם חודשי עליה מסורתיים.

  

הפעם אנו מגיעים לחודש אוקטובר לאחר ראלי מטורף אפילו במונחים של תשעה חודשים מלאים , כאשר מדד המעוף עלה בכ- 54 אחוז, תל אביב 100 ב- בכ- 66 אחוז, נדל"ן בכ- 74 אחוז, והבנקים בכ- 82 אחווז. גם בארה"ב ראינו עליות נאות , כשדאו עולה בכ- 30 אחוז, הנאסדק בכ- 13 והאס אנד פי בכ- 16 אחוז. יש לזכור כי עד סוף חודש מרץ היו עדיין רוב המדדים בצבע אדום, כך שהראלי בחצי שנה האחרונה הינו מטורף לחלוטין.

  

נתונים אלה מעלים את החשש מפני תיקון באוקטובר, וחשש זה הינו חזק יותר בישראל מאשר בארה"ב. בעוד שבארה"ב התשואות השנתיות הינן צנועות יחסית לישראל, הרי שבישראל אם יימשך הראלי גם בשלושת החודשים הקרובים , הרי שתשואות שנתיות של 80 , 90 ומעל 100 אחוז ילוו את סיכומי שנת 2009 , וזה נראה היום כאפשרי, אולם בהתייחס לנתונים שנתיים בדרך כלל זהו נתון מבהיל ומטורף.

  

לכן מתגנב החשש כי באוקטובר יש סיכוי סביר לראות תיקון בשוק ברמה של 60 עד 80 נקודות,לפני כניסה לראלי סוף שנה. בכדי שיקרה תרחיש כזה צריך טריגר מוביל, וכרגע בישראל לא קיים טריגר כזה, כאשר הכל נראה רק חיובי ומשתפר. אי לכך באם יבוא איזה טריגר הרי שהוא יבוא מכיוון השוק האמריקאי.

  

מה שיכול להשפיע לרעה על השוק האמריקאי הינו המשך גל נתוני המיקרו הלא כל כך טובים לטווח של שבועיים שלושה, ונתוני מיקרו של דוחות חברות , שיהיו גרועים יותר מהתחזיות. אלה גורמים שיכולים להשפיע לרעה , אבל יש לזכור , כי הציפיות הן דווקא לדוחות מיקרו טובים, ולשיפור בנתוני המקרו.

  

אני מקווה רק שהטריגר לנסיגה בשוק לא יבוא ממצב בטחוני מיוחד , עקב הסתבכות עם פעולה עולמית או ישראלית , או משותפת באיראן.

  

לכן לחודש אוקטובר אפשר להמשיך ולחשוב, ולבנות איסטרטגיות באופציות מעוף, על שוק שמדשדש בין 990 ל- 1020, עם ציפיות לפריצה למעלה, אולם כל הזמן להיות בהיכון לזהות ירידה  אל מתחת ל- 990 בואכה 950 ,ואולי אף יותר במקרה של תיקון עונתי.

  

לסיכום: חודש אוקטובר הינו חודש בעייתי של מסחר תנודתי, שיש סיכוי רב בו לתנודה חדה לאחד משני הכיוונים. זה עדיין לא בא לידי ביטוי בסטיות התקן הנמוכות, אולם זה יכול לקרות במהרה ובתוך יום או יומיים, תוך ירידות חדות ועליה בסטיות התקן, או עליות חדות לעבר ה- 1040 .

  

הדולר ימשיך להתנהג לפי פישר בינתיים, אם כי נראה שיש מקום לחיזוקו בעולם, ובאם תהיה הסתבכות באיראן הרי שהוא יעלה חזק.

  

חג סוכות שמח.

  

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים,(מסדה-פ בע"מ) ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

קיימת אפשרות לקואוצינג בנושא מסחר באופציות מעוף.

שיעורי השלמה והכנה לבחינות הרשות בנושא אופציות המעוף ואג"ח.

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר