מס' צפיות - 486
דירוג ממוצע -
שירות לקוחות
מאת: אברי שחם 02/10/09 (20:02)

לבת דודתי (הזכרתיה כבר בהקשרים שונים), יימלאו בקרוב 82 שנים. גם היא עלתה לארץ כמוני, בשנת ב-1949, אבל לאולפן לא הגיעה וכמעט למחרת רדתה מהאונייה החלה לעבוד לפרנסתה. עבודתה הייתה קשורה בתיירות - היא מדברת, מלבד הונגרית, אנגלית וגרמנית שוטפת - חבריה היו כמתבקש, עולים כמוה ועברית למדה בעיקר ברחוב. התוצאה: היא אינה מצטיינת בקריאה בעברית.

לפני כשבעה-שמונה חודשים היא בקשה את עזרתי ברכישת טלפון סלולארי. כרובנו, היא נוסעת לחו"ל מדי פעם בפעם ורצתה מכשיר, שבעזרתו ניתן לתקשר מכל מקום. אינני מקבל אחוזים מאף ספק תקשורת ולא אטען, כי החברה שהמלצתי עליה, טובה יותר ממתחריה, אבל כיוון שלי יש טלפון של אוראנג', הצעתי לה לפנות לחברה הזאת. בת דודתי בקשה את הנייד הפשוט ביותר. היא משתמשת בו אך ורק לשיחות טלפון ואך בקושי יודעת לבדוק את הודעותיה. אינני סבור, כי אי-פעם תצליח לסמס. היא הייתה מוכנה לוותר גם על המצלמה, אבל לצערי, גם הטלפון הנייד מהדור השני שרכשה, לא נמכר ללא אביזר זה.

דודניתי צלצלה לי לפני כמה ימים וסיפרה לי, כי איתרה בחשבון החודשי שלה חיוב עבור סעיף שאינה יודעת מה משמעותו 'גלישה 20.69 ₪'. כידוע - ובצדק - מוקדני חברות אינם מספקים שירות למי שאינו יכול להזדהות בשמו, מספר ת"ז וארבע הספרות הראשונות של כרטיס האשראי ועל כן נסעתי אליה וחייגתי למרכז השירות מהנייד שלה. אוראנג' דווקא הייתה בסדר (זכרו: אינני מקבל עמלה!). אחר שהסברתי למוקדנית שהזדהתה בשם חנה, כי לא רק שלקרובת משפחתי אין כל מושג 'גלישה' מהי, אך ממכשירה לא ניתן בכלל לגלוש, הציעה נותנת השירות להחזיר לה את החיוב בשלושה החודשים האחרונים. אחר שביקשתיה, כי תיוועץ בממונים שלה, עלה ההחזר "מלפנים משורת הדין" לשישה חודשים.  לומר את האמת: החברה הייתה חייבת להחזיר לה את חיוב כולו, אבל לא רציתי להתווכח על כמה חודשים נוספים.

נושא שני שביררתי, היו מחירי השיחות בחו"ל. בת דודתי קיבלה חשבון של 288 ₪ ע"ח שיחות שבוצעו כביכול בחודש שעבר כששהתה בגרמניה. לטענתה, דברה כ-10 דקות בלבד. החשבון לא כלל פירוט והובטח לה, כי יישלח כזה לכתובתה. היא גם רצתה לדעת, מהו התעריף שייגבה ממנה בנסיעתה הבאה בחג סוכות לספרד. לתדהמתנו התברר, כי במסגרת מבצע תשלם בין ה-5 לאוקטובר (תאריך נסיעתה) וה-10 בו 1.99 ₪ בלבד לדקה שיחה לישראל. ביתר ימי שהותה (היא חוזרת ב-12 לחודש) התעריף הוא כ-9 ₪, אבל, לדעת מוקדן השירות הבינלאומי, גם זה זול יותר מהתעריף הרגיל.

עד כאן ההתדיינות עם ספק התקשורת. מסקנות חשובות: כדאי, גם כדאי לעיין בחשבונות ולא להתבייש, כל סעיף חשוד, יש לברר את משמעותו אצל ספק השירות. 

כדאי גם לברר תעריפים לפני כל נסיעה! אילולא היינו מתקשרים, בת דודתי לא יכלה ליהנות מהמבצע - מצומצם ככל שיהיה. באופן כללי, משתלם לפנות מעת לעת לספקי שירות שונים ולשאול על מבצעים והנחות. לפני חודשים אחדים פניתי לבזק בינלאומי וטענתי, כי דמי השימוש הנגבים ממני גבוהים מדי. בקלות מדהימה השגתי הפחתה של 50%, המוקדנית אפילו שאלה, למה לא התקשרתי מכבר!

משתלם גם להתעקש. המוקדנית באוראנג' הסכימה תחילה להחזר של שלושה חודשים בלבד, אבל כאשר לחצתי קצת, ההחזר הוכפל.

ועתה לפן הציבורי. מוקדני החברה חביבים וסבלניים מאוד, אבל נימוסיהם - ושטף הדיבור המהיר שלהם - מתאימים הרבה יותר לבני הדור הצעיר. אינני נעלב חלילה, אך לעתים מצחיק ואף מטעה, השימוש החופשי הנעשה בשמות הפרטיים שלנו. כשמישהי מצלצלת אילנו ובקול מתוק מדבש מצייצת "אפשר לדבר עם אברי?" אשתי, מבלי לברר כהרגלה "מי מבקשת?", מושיטה לי את השפופרת. הרי לא תרצה לעורר את כעסי על שלא נתנה לי לשוחח עם המאהבת שלי.

"יש לך פקס?" בעצם יש לי, אבל ניתקתי אותו. מדוע עליי לממן החלפה תדירה של  מחסניות צבע לנוחיות ספקי השירות השונים? עדיף לי להמתין שבע ימי עבודה עד לקבלת המידע הדרוש בדואר ישראל.

"יש לך אינטרנט?" לבת דודתי אין, לי במקרה יש. "שלח לי sms". במקרה הפרטי שלי, גם בנושא זה אין לי בעיה, אם כי אינני מסמס במהירות הבזק כילדיי, אף מבלי להביט במקלדת, אך מדוע לצאת מההנחה, כי הצרכן מצויד בכל הידע והמכשור הטכני המעודכן ולהביך אותו, כאשר הוא נאלץ לענות שאין לו?

ועוד דבר, שאינו קשור לגיל. כאשר יש לי בעיות התחברות ואני מחייג לספק האינטרנט, אני מתבשר "שיחתכם חשובה לנו מאד", אבל תיכף אח"כ "לקוחות יקרים, זמני ההמתנה גבוהים מן הרגיל, אנו ממליצים להיעזר באתר שלנו www.....". הרי אילו הייתי יכול להתחבר, לא הייתי פונה אליהם מלכתחילה!

חברת אל על נקטה לאחרונה יוזמה יוצאת דופן. היא הכשירה אחדים מגמלאי החברה לעבודה בשכר במוקד ההזמנות שלה. לטעמי, יוזמה זאת ברוכה משתי סיבות: פורשי החברה הפונים למוקד, נענים על-ידי בני גילם העשויים לגלות יתר סבלנות והבנה לקשייהם וגם בגלל זה, שסיפקו תעסוקה למספר וותיקים הרוצים להמשיך להיות אזרחים מועילים, המשוועים לכך שמישהו יזדקק לעזרתם.

לדעתי הצנועה, יוזמה זאת ראויה לחיקוי בידי ספקי שירות אחרים. כדאי להם לנסות לגייס מספר אזרחים וותיקים. זה ישפר את השירות שהם מספקים לציבור צרכניהם וממילא יתבטא בתועלת כספית לחברה.   

הכותב הוא ישראלי נשוי, שלושה ילדים, שישה נכדים. עוסק בעריכה וכתיבה טכנית לפרנסתו ובכתיבה יוצרת ותרגום בעברית, אנגלית והונגרית וגלישה באינטרנט להנאתו. גר בת"א וגאה להימנות על חברי מרץ.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר