מס' צפיות - 174
דירוג ממוצע -
בורסה ושוק ההוןסקירה שבועית 12.9.2009
הסדר אגרות החוב יקבע את הכיוון בבורסה.
מאת: חזי קלפקה 12/09/09 (19:33)

סקירה שבועית 12.9.2009

 

שבוע תנודתי מאוד עבר על הבורסה בתל אביב, וזאת בשונה מהעולם, ובשונה ממה שקרה השבוע בשוקי וול סטריט.

  

התנודתיות הגבוהה התוך יומי התבטאה במדד המעוף שהגיע כמעט לאיזור ה- 990 , וירד עד לרמת ה- 950, ובסוף השבוע סגר ברמת ה- 964.

  

התנודות היו גבוהות ותוך יומיות, אל אף העובדה שסטיות התקן באופציות המעוף ירדו מאיזור ה- 30 אחוז , עד כדי 24 אחוז,ובסוף השבוע חזרו לאיזור ה- 26 אחוז.

  

מחזורי המסחר הצטמקו לכדי רמה של 1.4 מיליארד שקל ליום, ונראה כי השוק ימשיך לדשדש ברמת ה- 950-990 , כל עוד לא תחול התפתחות בנושא הסדרי החוב של אגרות החוב, שחברות החלו להודיע שאין ביכולתן לשלם במועד.

  

אירוע אגרות החוב בישראל , הינו אירוע מקומי, מהווה אירוע חיצוני לניתוח הטכני, ויכול להביאנו לכדי שינוי כללי באווירה החיובית שהיתה מנת חלקנו בחודשים האחרונים.

  

מאידך הירידות שנגרמו עקב הודעות האי יכולת לשלם, יכולות להתהפך במהרה להזדמנות קניה מצוינת, כי השערים יתקנו, ומדדי ישראל יטוסו בכיוון ההשלמה לעליות בעולם, מיד עם יוודע פרטי הסדרי החובות, ובתקווה שאכן הם ישביעו את רצון בעלי החוב בעיקריים דהיינו: המוסדיים.

  

בשאלה העומדת לפנינו בימים אלה, ימי חשבון הנפש שלפני יום הכיפורים, הינה האם המשבר הפיננסי הישראלי-בלעדי, של בועת אגרות החוב עומד להתפוצץ לנו בפנים, או האם הסדרי  החזרי החוב באגרות החוב הינן עוד תהליך ביציאה מהמשבר.

  

את אשר יגורנו במהלך 2008 אכן קרה. שתי חברות ( אפריקה וצים) כבר הודיעו שאין ביכולתן להחזיר במועד את חובן. השמועות מדברות לפחות על עוד כמה חברות רציניות במשק שהינן מתקרבות להודעה דומה.

  

השאלה האם המשקיעים יבלעו בדממה את " התספורת" שתוצע להם בהסדר החוב?תספורת פירושה דחיה, והחזר של לא מלוא סכום החוב, דבר הכולל פריסה ארוכה , והמרה כפויה למניות.

  

האם המשקיעים יאבדו את אמונם לא רק בחברות שאינן יכולות להחזיר החוב, או שמא יאבדו את אמונם גם בבתי ההשקעות הגדולים, אלה אשר נתנו את ההלוואות לחברות , ללא כל בטחונות, ועומדות היום בפני שוקת שבורה.

  

איבוד אמון כזה יגרור אחריו פדיון אדיר בעשר בתי ההשקעות הגדולים , המנהלים 320 מיליארד שקל, מתוך ה- 450 מיליארד המנוהלים בישראל.פדיונות אדירים אלה יכולים להביא לאיבוד אמון המשקיעים במערכת על כל חלקיה, ולקריסה רבתי של מדדי המניות, לשערים שמזמן כבר לא ראינו.

  

זהו הפן השלילי, אולם בואו נקווה כולנו לפן החיובי. עשרת המוסדיים הגדולים ( פסגות,אקסלנס, דש, מגדל,כלל פיננסים,אי ביב אי, הראל פיננסים,מיטב, אלטושלר, וישיר השקעות) עומדים על שלהם, ומגיעים להסדר מניח את הדעת עם לבייב, עופר ועוד כמה שחיים חיי מותרות, אבל לא חושבים שיחזירו את חובותיהם.ההסדר יהיה מלווה , בהזרמת כסף על ידי הטייקונים ( שעבדו על המשקיעים לכל אורך הדרך נכון לעכשיו) , לדילול השליטה שלהם בחברות שלהם ( כי הם לא כאלה גאוני ניהול, ויותר קרוב לנוכלי מימון),וליתר מעורבות בניהול ובבטחונות על ידי האחראים למתן ההלוואות, שהפעם יצטרכו להראות שאיכפת להם מהכסף של הפנסיונירים, האלמנות, היתומים וסתם משקיעים, ולא רק מהבונוסים השמנים שלהם, המגיעים ברכבים מפוארים.

  

היה ותרחיש חיובי זה יקרה , הרי שנחזה בחזרה בעליות בשוק הישראלי בדומה לקורה בעולם, ונצא סופית מן המשבר.

  

דווקא הרגולטורים בדמות: ענתבי, גושן, פישר, ושטייניץ  מגלים נחישות לשנות את המעוות בשיטה המגלמת הפקרות של בתי ההשקעות הגדולים, למתן הלוואות לכל מגלומן החולם בהקיץ, באשר הם דורשים הגבלות חדשות על ניהול הכספים, ומכריזים על אי מתן עזרה ( נכון לעכשיו) לכל המשתמטים מהחזרי החובות.

  

ההשפעה של דיוני החוב על הבורסה , הינה כה גדולה, היות והיא משפיעה באופן ישיר על הבנקים, ועל כל אפיק השקעה בתיקים המנוהלים.פאניקה בציבור יכולה להביא לקריסה, וכזבים מאת מנהלי הכספים, ציבור המשקיעים כבר בלע מספיק, ולכן רק הסדר נכון, מרגיע ומבטיח עתיד מפוקח ואחראי, יוביל את שוק ההון הישראלי חזרה לפסי עליות.

  

את ההשפעה ראינו גם השבוע בשוק , כאשר מדד המעוף ירד ב- 0.51 אחוז, מדד 100 ב- 0.96 אחוז, מדד הנדל"ן ( בו מרוכזות רוב חברות האג"ח) ירד ב- 5.72 אחוז, ומדד הבנקים ירד ב- 2.17 אחוז , עקב השפעת הירידות בנדל"ן , הנובעות מחדלות פרעון.

  

הירידות בישראל היו בניגוד לקורה בארה"ב, שם ממשיך הראלי החיובי, הנאסדק עלה ב- 3.1 אחוז השבוע , והוא בדרך ל- 2100 , הדאו עלה ב- 1.7 אחוז, ושכח כבר מזמן איך נראה ה- 9600 כתחתית, ואילו האס אנד פי 500 עלה ב- 2.6 אחוז, והוא בדרך ל- 1100 . את העליה המרשימה ביותר , עשה השבוע מדד ראסל 2000 שעלה ב- 4 אחוז, ומבטא את המשך תהליך היציאה מהמשבר בארה"ב.

  

ירית הפתיחה של תהליך הסדרי החוב יהיה ביום ראשון בשעה חמש אחר הצהריים, עת ייפגשו בבית החייל בתל אביב בעלי החוב של אפריקה ( האם יהיה מקום לכולם) במטרה לגבש קווי יסוד להסדר מניח את הדעת. נאחל להם בהצלחה זה חשוב לכולנו.

  

החששות מידי יום הינן שאוטוטו נשמע על עוד ועוד חברה שאינה משלמת את חובותיה, ולכן המחזורים יורדים, כי יותר ויותר משקיעים מעדיפים להיות בעמדת המתנה לפני המפץ הגדול שנקווה שיהיה חיובי.

  

לסיכום: ארה"ב מסמנת את המשך היציאה מהמשבר, אולם אירוע חיצוני, מסוכן שכה חששנו ממנו מתרחש בשוק הישראלי, ואנו נעים על פי תהום , אשר יכולה לדרדר את השוק הישראלי במהרה למטה, ללא קשר למה שיקרה בעולם. רק פתרון הבעיה המקומית להנחת דעתם של המשקיעים ירגיע את המשקיעים וישיבנו לעליות.היה ונדרדר אזי מראות של ירידה שבועית במדדים  ברמה של יותר מ- 5 אחוז יהיו נפוצים מאוד.

  

הדולר ימשיך להתנהג לפי רצון פישר בישראל, וגם זאת בשונה מהעולם. נקווה רק שפישר צודק, כי להערכתי הוא יודע טוב מאוד מה הוא עושה, ומה הסכנות שהוא לוקח על עצמו בפעולותיו.

  

שבוע טוב.

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים,(מסדה-פ בע"מ) ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

קיימת אפשרות לקואוצינג בנושא מסחר באופציות מעוף.

שיעורי השלמה והכנה לבחינות הרשות בנושא אופציות המעוף ואג"ח.

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר