מס' צפיות - 224
דירוג ממוצע -
בורסה ושוק ההון - סקירה שבועית ותחזית לספטמבר.
תנודתיות גבוהה ועליות...
מאת: חזי קלפקה 29/08/09 (17:32)

סקירה שבועית ותחזית לספטמבר

 

שבוע ירוק ותנודתי מאוד עבר על הבורסה בתל אביב.ביום ראשון  ושני כבר הגיע מדד המעוף מרמת ה- 950 לרמת ה- 1002, ואז בהשפעת הפקיעה והיציבות בחו"ל הוא חזר אחורה וסגר ברמת ה- 972 נקודות.

  

בסיכום שבועי עלה מדד המעוף ב- 2.53 אחוז, מדד 100 עלה ב- 2.46 אחוז, מדד הבנקים ב- 4.71 אחוז, מדד התל טק ב- 1.4 , ומדד הנדל"ן עלה ב- 3.47 אחוז.

  

פקיעת אופציות המעוף של חודש אוגוסט היתה בשיעור של 976.16 וב- 3.89 אחוז מעל פקיעת יולי.בפקיעה זו השלים מדד המעוף  , מאז חודש מרץ, חמש פקיעות חיוביות מתוך שש, כשרק פקיעת יוני היתה נמוכה ב- 1.45 אחוז מפקיעת מאי.

  

עובדה זו משקפת את הראלי שעבר על המדדים בישראל בחצי השנה האחרונה , ושם ללעג את ההערכות הפסימיות של כל הפסימיסטים, ויותר מכך הוכיח לנו שהקיץ הינה עונה חמה לא רק במזג האויר , אלא גם בבורסה.

  

האמירות של שועי המשק, ושועי העולם הכלכלי, המאמרים והדעות שהמשבר נגמר, וגם תמיכה , אומנם עדיין חלשה כלשהיא, של נתונים כלכליים , אלו הן הסיבות שהביאו את המדדים לזינוקים חדים מאז חודש מרץ.לסיכום אפשר להביא גם את  "האמא" של כל הנתונים שמראה , כי בחודש מרץ היו מחירי המניות, האג"חים, והסחורות בשפל עמוק, ועקב כך הגיעו קונים נבונים רבים, שהעריכו כי מתחתית זו רב הסיכוי לעליה מאשר לירידה. וכאשר המניות , והסחורות כגון נפט, זולים עד כדי גיחוך, הרי שההשקעה נראית כדאית, והשאלה היא רק כמה תרויח ותוך כמה זמן.

  

התשובה ניתנה למשקיעים אלה, תוך חמישה -שישה חודשים, בדמות רווחים של עשרות אחוזים, שבכמה קופות גמל כבר הזדרזו להכריז כי השלימו חזרה את הפסדי 2007 ו- 2008 .

  

השאלה  מה יקרה הלאה מכאן?

  

העריכו עבורנו קייץ מדשדש בבורסה, שרק אחרי החגים יבוא השיפור ונגיע לאלף. תחזיות אלו התבדו, כי אנו כבר באיזור האלף , אז מה יקרה מכאן.?

  

הזהירו אותנו , כי הנתונים הכלכליים יראו על שיפור רק ברבעון השלישי, וגם זאת בקול ענות חלושה, אולם רווחי החברות צמחו, ואילו הנתונים הכלכליים ( לא כולם) הראו על שיפורים משמעותיים, שהביאו את הנגידים ושרי האוצר להגיד בפומבי, המשבר מאחורינו וההתאוששות מתחילה , אבל תיקח הרבה זמן.

  

מה שיקרה בחודש חודשיים הקרובים בשווקים, הינו תהליך של השלמת הפער בין הריצה של המדדים, ובין ההליכה האיטית עד כה של נתוני המקרו. השווקים כבר הפנימו בשערי המדדים שלהן את עובדת היות הרע ביותר כבר מאחורינו, אולם לגל העליות הבא נדרש  "דלק של נתונים כלכליים" שיצביע כי אכן העליות לא היו עליות סרק.

  

כל הנתונים , ההתבטאויות, וההערכות הינן שהכלכלות תספקנה את הדלק הנדרש, היה ולא הרי שהפסימסטים יחגגו כי נראה אולי קריסה נוספת.

  

סך הכל צפוי לנו חודש ספטמבר מאוד תנודתי, אולם עם כיוון למעלה. למעלה כי זהו השיפור של הכלכלה שיביאו לכך, תנודתי, כי כל שיפור לא מספק , יביא לעצירה ולנסיגה לקראת המשך העליה.

  

ארה"ב התנהגה השבוע כמטוס העומד על המסלול מוכן להמראה ברגע יינתן האות ממגדל הפיקוח. מדד הדאו עלה ב- 0.4 אחוז השבוע, כך גם הנאסדק, האס אנד פי 500 עלה ב- 0.3 , ומדד ראסל 2000 דווקא ירד ב0 ם.3 אחוז השבוע. יציבות זו כאשר מדד הויקס עומד על פחות מ- 25 אחוז, מאותתת על סיכוי רב יותר לעליה מאשר לירידה.

  

נתוני הצמיחה בארה"ב מפתיעים לטובה, נתוני הדיור משתפרים, לאט אבל משתפרים מחודש לחודש, רווחי החברות לרבעון השני היו טובים, אמון הצרכנים עולה, ורק נתוני האבטלה, הצריכה וההכנסה הפרטית עדיין מפגרים ומעכבים את סימני השיפור הברורים.

  

הסיכוי הינו להמשך השיפור בפרמטרים המקרו כלכליים שצויינו גם החודש, כאשר הסיכוי רב שהחודש , או לכל המאוחר באוקטובר נראה תוספת כח לשיפור מכיוון ההכנסה הפרטית, ההוצאה הפרטית, ואולי גם בשוק התעסוקה האמריקאי.

  

כדאי לזכור שכל הפסימימסטים שחזו שנה קודרת לארה"ב ב- 2009, "קיבלו בראש" מהמדדים , כאשר מתחילת השנה מדד הדאו עלה ב- 8.7 אחוז, הנאסדק ב- 28.6 אחוז, האס אנד פי ב- 13.9 אחוז, וראסל 2000 ב- 16.1. כל מה שנותר להם להגיד להגנתם זה או טעינו, או שאולי הם יהיו צודקים ואז מחכים לנו ארבעה חודשים איומים בבורסה עד סוף השנה.

  

נקווה כולם שהם ייצאו טועים בסוף השנה.

  

בישראל , פרט לעובדה שהאבטלה עלתה  "רק " לכדי 8 אחוז, הרי שהכל טוב, ואפילו יותר טוב מטוב. כך שגם אצלנו, נמשיך לראות עליות תוך כדי תנודתיות גבוהה.

  

אז מהן :"נקודות הכיוון" שיש להסתכל על המדדים בספטמבר ?

  

הנאסדק- הפיבוט שלו הינו 2020. פריצת ה- 2020 כלפי מעלה והתבססות מעליה יכולה להביאנו לאיזור שבין 2070-2100 . שבירה מטה של 2020 ואחריה 1995 , והרי אפשרות תנודה/מימוש עד 1850 .

  

הדאו-בסיס מבחן ב- 9500 . התבססות באיזור ה- 9600 ופריצתה , ויש סיכוי לעליות עד 9650 . שבירה מטה של 9500 ,ואחריה שבורה של 9480 , והרי התנודתיות יכולה להביאנו גם ל- 9400 .

  

אס אנד פי- המבחן הינו ב- 1020 . השארות והתבססות מעליו יביאנו לפריצת ה- 1047 ומשם אפילו ל- 1100 . שבירה מטה של רמת ה- 1000 , יכולה להביא למימוש עד 850-860 .

  

מדד המעוף- כל זמן שאנו מעל 950 , הרי שהכיוון חזק למעלה. פריצת ה- 1000 והתבססות מעליה ,תביאנו עד סוף ספטמבר לרמה שבין 1040-1070 . שבירת ה- 950 מטה, ומעבר לכך את רמת ה- 907 , יכולה להובילנו גם לתנודתיות של עד 850-860, במסגרת גל העליות הכללי.

  

לסיכום: בספטמבר אנו עשויים לראות תנודתיות גבוהה מאוד בשווקים, שתהיה מלווה בעליה של מדד הויקס, וסטיות התקן בארץ.סך הכל הכיוון למעלה, אולם התנודתיות הגבוהה יכולה להביא גם לנסיגות שיביאו,לשווא לדעתי, משקיעים רבים להנחה כי הקריסה חוזרת.

  

כל שנותר זה לשמור על עצבים חזקים, לעקוב, ולהגיב מהר.

  

הדולר נתמך ב- 3.8 על ידי פישר, אולם ברגע שתשתפר כלכלת ארה"ב, הוא יטוס מעלה ויעבור את ה- 4 שקלים.לא בטוח שזה יקרה בחודש הקרוב, ולכן יש סיכוי רב שהדולר ישייט בין 3.75 ל- 3.9 .

  

עקב חופשה , לא תפורסם סקירה ביום שבת הבא.

  

להשתמע בעוד שבועיים.

  

שבוע טוב, וחודש חגים מוצלח.

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים,(מסדה-פ בע"מ) ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

קיימת אפשרות לקואוצינג בנושא מסחר באופציות מעוף.

שיעורי השלמה והכנה לבחינות הרשות בנושא אופציות המעוף ואג"ח.

  

  

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר