מס' צפיות - 203
דירוג ממוצע -
בורסה ושוק ההון - סקירה שבועית 22.8.2009
מאת: חזי קלפקה 22/08/09 (17:34)

סקירה שבועית 22.8.2009

 

שבוע שלילי נוסף ( שני במספר) , עבר על הבורסה בתל אביב , כאשר מדד המעוף ירד ב- 1.04 אחוז, מדד 100 ב- 1.21 אחוז, מדד הבנקים ב- 1.35 אחוז, מדד הנדל"ן ב- 2.42 אחוז, ומדד התל טק ב- 0.73 אחוז.

  

מדד המעוף סיים את השבוע ברמת ה- 948.46 , שפירושה דשדוש עד כה, בהשוואה לפקיעה הקודמת שהיתה ברמת ה- 939.9 נקודות.

  

השבוע התאפיין בצמצום מחזורי המסחר ל-1.5 מיליארד שקל, ואפשר ליחס זאת לחופשות של החצי השני של אוגוסט, ולירידות שפקדו את שוק המניות.

  

הסיפור השבוע הינו ההתנהגות של סטיות התקן באופציות המעוף, שירדו מרמה של 27-28 בתחילת השבוע ( לאופציות בכסף),לרמה של כ- 20 אחוז .הירידה נובעת מכך שהסוחרים הגיעו למסקנה שהירידות היו כנראה מימושים בלבד, ואין מקום לחשש מפני תנודה גדולה , ובעיקר לכיוון למטה.

  

המדדים בוול סטריט , שנסחרים גם ביום חמישי וביום שישי, לאחר הסגירה בתל אביב, המריאו ביום חמישי ושישי, וזאת לאחר ירידות בתחילת השבוע בגין נתוני בניה רעים , ונתוני תעסוקה גרועים מהתחזית. אולם נתון בניה מעולה ביום שישי, ודברי ברנניקי כי המיתון מתקרב לסיומו הקפיצו את המדדים, כך שבסיכום שבועי עלה מדד הדאו ב- 2 אחוז, הנאסדק ב- 1.8 אחוז, האס אנד פי 500 ב- 2.2 אחוז, ומדד ראסל 2000 ב- 3.1 אחוז.

  

נראה בכללי, כי בשוקי המניות בעולם הפנימו הקייץ שהמיתון קרב לקיצו, והצמיחה הכלכלית עומדת בפתח. אם עד עכשיו רק ראו זאת בנתוני הבורסות שטסו בראלי מטורף מאז חודש מרץ, הרי שעם הגעת הנתונים הכלכליים הוכח שוב , כי הבורסה טסה לפני השיפור הריאלי בכלכלה. בסך הכל בארה"ב רואים שיפור נאה בצמיחה, קצת בתעסוקה, ועדיין רמז דק לגבי שוק הדיור והבניה. היה ויגיעו גם נתונים טובים בעיקר בנושא שוק הדיור והבניה , הרי שנקבל איתות סופי ליציאה מהמיתון והמדדים ימשיכו לטפס.

  

 בסין, באירופה, אוסטרליה, וגם בישראל  שיעור הצמיחה חזרו להיות חיוביים , וזהו איתות רשמי, חד וברור, כי המיתון קרב לקיצו ואנו בדרך לכמה שנים טובות לפני המשבר הבא.

  

נראה כי המשקיעים , ובעיקר בארה"ב, מייחסים פחות משקל לנתוני מקרו שלא עומדים בתחזית, בעוד שהם נותנים משקל יתר לתוצאות טובות שמכות את התחזית. כתוצאה מכך ,בנתונים רעים המימוש/ירידה הינה בשיעור נמוך יותר מאשר העליות בזמן של נתונים טובים.

  

זהו דפוס התנהגות המצביע על אופטימיות, וכל זמן שהוא יימשך, ולבסוף יגובה על ידי נתוני מקרו טובים, עליות השערים בבורסה ימשכו גם ימשכו.

  

השבוע אנו בשבוע הפקיעה, אולם נוכח נתוני השבוע שחלף בישראל ובארה"ב, אנו צפויים לאפקט יום ראשון אשר יקפיץ את מדד המעוף לרמת ה- 960-965 . לאחר מכן מיקום הפקיעה יקבע בעיקר על ידי הקורה דווקא בשוק האמריקאי. במידה של עליות ביום שני  עד רביעי בארה"ב, ואנו צפויים לפקיעה גבוהה ומפתיעה באיזור ה- 990 וצפונה, ובמידה של ימים של ירידות , אנו עשויים לראות פקיעה של 930 ודרומה. בסך הכל מפת הפוזיציות מצביעה על רמה מניחה את הדעת של פקיעה ב- 950-960, ולכן ללא קפיצות בנג"י בארה"ב לאחד הכיוונים, הרי שהיא תהיה כנראה בין 930 ל- 990 .

  

המסחר בארה"ב יושפע ביום שלישי ממדד קייס שילר למחירי הבתים, וממדד מחירי בתים חדשים ביום רביעי. ביום רביעי גם ישפיע מדד מכירות מוצרים בני קיימא. דווקא ביום חמישי נראה השפעה מהותית על המסחר בוול סטריט , כאשר יתפרסמו נתוני הצמיחה הסופיים לרבעון השני, שהתחזית הינה למינוס 1.4 אחוז, וכן נתוני דורשי האבטלה, נתון שהיה רחוק לרעה מהתחזית ביום חמישי האחרון. ביום שישי יפורסמו נתוני הצריכה וההוצאה הפרטית, וכן מדדי אונברסיטת מישיגן לגבי אמון הצרכנים והאינפלציה.

  

בתחום המיקרו דוחות מעניינים יהיו של בורגר קינג, הייניקן ואגיס.

  

לסיכום: שבוע פקיעה שיפתח כנראה בצורה חיובית, ובהמשך לרוח  גבית מארה"ב, יכול להביאנו לפקיעה גבוהה מהצפוי.

  

הדולר ימשיך גם השבוע להתנהג לפי חלילו של פישר, ונראה שישמור בינתיים על רמת ה- 3.8 פלוס מינוס 3-4 אגורות.

  

שבוע טוב, וסוף קייץ נעים.

  

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים,(מסדה-פ בע"מ) ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

קיימת אפשרות לקואוצינג בנושא מסחר באופציות מעוף.

שיעורי השלמה והכנה לבחינות הרשות בנושא אופציות המעוף ואג"ח.

  

  

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר